04.03.2020 10:00


Aktivisté neuspěli, zastupitelé odmítají vyhlásit klimatickou nouzi

Autor: Štěpán Vojtěch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bez úspěchu zůstala včerejší snaha aktivistů z hnutí Extinction Rebellion přimět brněnský magistrát, aby vyhlásil klimatickou nouzi. Podle zastupitelů k tomu schází důvod.

Aktivisté před vchodem na magistrát postavili bránu s informacemi o klimatické krizi.

Brno – Zda vyhlásit klimatickou nouzi v Brně se aktivisté z hnutí Extinction Rebellion a zastupitelé města neshodnou. Podle aktivistů by si díky tomuto kroku lidé uvědomili závažnost situace, do níž se svět v důsledku změny klimatu dostává. Zastupitelé ale jejich připomínky na včerejším jednání nevyslyšeli.

Stav klimatické nouze by podle mluvčí hnutí Veroniky Holznerové přispěl k většímu povědomí o dopadech krize. „Lidé nejsou dostatečně informovaní, například vědí o suchu, ale nespojí si ho se změnou klimatu,“ řekla s tím, že vyhlášení nouze by zvýšilo i tlak na politiky ze strany veřejnosti. „Nemělo by to přímý právní dopad, ale zastupitelé by se pak rozhodovali s ohledem na klima,“ dodala Holznerová.

Vyjednávání ale z pohledu aktivistů uvízlo na mrtvém bodě, zastupitelé vyhlásit nouzi neplánují. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) ani její první náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) to nepovažují za nutné. „Bylo by to jen plácnutí do vody, je důležitější něco dělat, ne o tom mluvit,“ uvedl Hladík a dodal, že město se angažuje v řadě ekologických projektů. Letos má například v plánu vysázet statisíce stromů, lidé si mohou žádat o příspěvek na zelené střechy.

Podobný názor sdílí i náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD). „Lidé by si na stav klimatické nouze stejně dřív nebo později zvykli, důležitější je konkrétní práce,“ sdělil. Členstvím v iniciativě Paktu starostů a primátorů se Brno zavázalo do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o čtyřicet procent. Do roku 2050 by pak mělo dosáhnout uhlíkové neutrality. Podle Hladíka je k tomu nutné výrazně přejít na fotovoltaickou výrobu energie. „Spolupracujeme také s firmami, aby snížily energetickou závislost ve svých budovách, protože město samo situaci vyřešit nemůže,“ dodal.

Aktivisté přesto vidí dosavadní opatření města jako nedostatečné, Brno se podle nich jen přizpůsobuje dopadům změn, ale nepředchází jim. „Pokud necháme problém růst, přizpůsobit se novým klimatickým podmínkám ani nebude možné, do roku 2050 se ještě výrazně oteplí,“ nastínila Holznerová.

Klimatickou nouzi dosud vyhlásily městské části Praha 6 a Praha 7, stovky měst po světě i některé země včetně Francie nebo Kanady.

Klíčová slova: Extinction Rebellion, Brno, klimatická nouze, klima, zastupitelé

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.