15.05.2018 11:31


Aktivisté nasbírali šest tisíc podpisů proti divadelní hře, která poskvrňuje Ježíše

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šest tisíc podpisů nasbírali aktivisté na internetu proti uvedení divadelního představení. Drama Naše násilí a vaše násilí se má hrát v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Inscenace zahrnuje scénu, kde postava Ježíše znásilňuje muslimskou ženu. Budoucnost hry zůstává nejasná.

Brno – Křesťanští aktivisté v úterý 15. května předali brněnským zastupitelům dopis, kde avizovali šest tisíc podpisů získaných proti uvedení kontroverzního dramata Naše násilí a vaše násilí. Divadelní hra bude zařazena do programu festivalu Divadelní svět Brno. V inscenaci se objevuje scéna, ve které postava Ježíše znásilňuje muslimskou ženu. Podle dopisu hra svým obsahem podněcuje k nenávisti či k omezování práv a svobod. Řešení o zrušení hry stále ještě není schváleno, aktivisté proto připravují protest, který připadá na den uvedení hry 26. května.

Hru zastupitelé města řešili už 10. dubna, kdy někteří politici neuspěli s návrhy na vyjmutí hry z festivalového programu. „Kultura musí být nezávislá na názorech aktuálního politického dění. Snahy o zakázání nebo stažení divadelních her nepatří do vyspělé liberální demokracie. Můj názor proto zůstává stejný,“ komentoval dopis náměstek pro kulturu Matěj Hollan. 

Vedení divadla podle slov jeho ředitele Martina Glasera nechystá žádné změny v programu. „Myslím si, že je to dost provokativní spor a divím se, proč město alespoň nějakým způsobem nezatlačí na vedení divadla. Stačilo, kdyby tu scénu z hry jenom odstranili,“ komentovala události obyvatelka Brna Marie Kuchařová. „Na Divadelní svět se ale stejně chystám,“ dodala.

„Jako křesťané se cítíme jako občané druhé kategorie," řekl Igor Tesařík, který četl dopis zastupitelům. „Pokračuje sběr podpisů na papírových petičních arších a společně se připravujeme na mírný protest v den uvedení hry v divadle,“ komentoval další aktivista Jan Rozek.

Organizátoři festivalu hlásí vyprodané všechny premiérové vstupenky. Režisérem hry je známý umělec Oliver Frljič, který pochází z oblasti bývalé Jugoslávie a je držitelem mnoha divadelních ocenění. Jeho hry se proslavily právě díky svému provokativnímu charakteru.

Klíčová slova: Divadelní svět Brno, divadlo, Naše násilí a vše násilí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jakub Hofman | 16. 05. 2018, 09:48
FB osvětlující postoje odpůrců hry: https://www.facebook.com/protinenavistivBrne. Motivem našeho nesouhlasu s uvedením hry „Naše násilí" je náš osobní vztah k Ježíši Kristu Božímu Synu. Nechceme, aby byl tak hanoben. Samozřejmně se distancujeme od politizovaných protestů některých uskupení a jedinců, kteří se také nesouhlasně vyjádřili k uvedení hry. Zejména se distancujeme od těch, kteří spojují svůj nesouhlas s nacionalistickými, xenofóbními, rasistickými, či jinak radikálními a extrémistickými postoji. Též se distancujeme od neslušných, agresivních a křesťanským postojům vzdálených komentářů a od agresivního a neslušného napadání autorů hry, organizátorů festivalu, magistrátu města Brna a vůbec zastánců představení. Jde nám o to poukázat, že není košer urážet víru našich přátel, nikoliv se přivazovat k divadlu.