22.05.2016 10:23


Akce Otevřené Sklepy nezklamala a lidé si pochutnali na vinných skvostech

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Akci s názvem Otevřené Sklepy pořádal Spolek vinařů Dubňanská hora letos již počtvrté. Účast byla oproti deštivému loňsku velmi hojná a lidé si užili slunečnou sobotu se sklenkou vína při poslechu příjemné cimbálové muziky. Návštěvníci, kteří dorazili z celého Česka, mohli kromě ochutnávky vína koštovat také slivovici, nebo si dát výborné pochoutky z pravé jižní Moravy. 

Autor: Radim Kříž

Vinaři ze spolku Dubňanská hora pořádali již počtvrté vinařskou kulturní akci s názvem Otevřené Sklepy. Počasí se tento rok pořadatelům vyvedlo, a tak už od brzkých ranních hodin se do vinařské oblasti mezi městy Dubňany a Mutěnice hrnuly zástupy nedočkavých návštěvníků. Ty letos čekala nejenom degustace vína, ale i koštovačka slivovice a možnost zakoupení sladkých nebo slaných moravských pochoutek.

Při vstupu do areálu Pod Dubňansků horů si návštěvníci zakoupili vstupenku, která stála pět set korun. Všichni turisté dostali zelenou taštičku s degustační skleničkou, možnost ochutnávky až deseti vín u každého vinaře a poukázku na láhve v hodnotě dvě stě korun. Nejdůležitější ale byl katalog vín a mapka, která návštěvníkům pomohla zorientovat se v tom, který sklep je skutečně vinařský a který mají majitelé k soukromým účelům.

Sklepů, kde mohli turisté ochutnávat víno, bylo na skoro dvou a půl kilometrovém úseku dohromady dvacet osm a na své si tak přišli i příznivci zdravého pohybu. Jak potvrdil turista Matěj Pelán z Chebu, mnoho návštěvníků nevynechalo ani jeden. „Na takové akce jezdíme s kamarády přes deset let. Už máme za sebou skoro všechny sklípky a zatím jsme navýsost spokojení. Okolí je nádherné, vinohrady, louky, prostě super,“ vysvětluje. Nejen sluníčko tak dodalo na dobré náladě nejednomu degustátorovi, takže smích a sluneční brýle se staly určitým znakem této akce.

Vinař Stanislav grilující krkovici

Největším lákadlem byli hudebníci z cimbálové muziky a pěveckého sboru z Dubňan. Tito výborní zpěváci v tradičních krojích se přesunovali ze sklípku ke sklípku a svým zpěvem a hudbou dodávali výrazně na atmosféře celé akce. Nestěžovali si ani samotní vinaři, kteří nestačili při návštěvě těchto zpěváků rozlévat víno, spokojeně se usmívali a plácali návštěvníky přátelsky po zádech. „Hrajeme momentálně na akcích skoro každý druhý víkend. Jak říká strejda, je to takové hraní za pohárek, ale o to ani nejde. Nás všechny folklor moc baví,“ prohlašuje student a houslista Marek Silák z Dubňan.

Jak čas plynul, někteří návštěvníci začali ztrácet sílu pod nohama, jiní zajídali víno grilovaným masem nebo tradičními brambůrky a další nadšeně tancovali na cimbálku. Skuteční degustátoři se vraceli zpátky k favorizovaným sklepům, kde jim víno chutnalo nejvíce, aby si zakoupili láhev či dvě domů. K návštěvnosti letošní soboty se vyjádřil jeden z vinařů Stanislav Müller. „Minulý rok pršelo, takže to nestálo za nic. Tento rok bylo krásně, všechno kvete, je hezky. Takže počítám, že tak dva až tři tisíce návštěvníků by mohlo přijít. Tohle je ještě celkem malá akce, největší bude na podzim, kdy se tady koná Burčákový pochod,“ dodává.

Událost, které se letos zúčastnili staří i mladí, se letos díky příznivé obloze a dobré úrodě skutečně vydařila. Můžeme vinařům jen popřát podobné dobré podmínky i v nadcházejících letech. Na zkombinování zdravého pohybu a ochutnávky vína je tato akce rozhodně ideální a je jednou z mnoha vinařských události, které aktuálně probíhají na Moravě. Takže, ti co prožívají nudný víkend, by neměli váhat dlouho, protože mají možnost udělat si hezký výlet.

Klíčová slova: Vinaři, Pod Dubňansků Horů, Víno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.