16.05.2014 15:11


Akce Můj Mendlák upozorňuje na neřešený stav náměstí

Autor: Přikrylová Anežka | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Týden města proměnil brněnská náměstí a ulice mnohdy k nepoznání. Menšího oživení si mohou Brňané všimnout i na Mendlově náměstí. Od pondělí tam najdou plechový kontejner a organizátory projektu Moje náměstí. Chtějí zlepšit kvalitu veřejných prostranství.

Brno - Mendlovo náměstí je jedním z nejrušnějších míst v Brně. Prochází tudy desítka linek hromadné dopravy, a tak ho mnozí považují spíše za dopravní uzel. Na špatné řešení prostoru tam již pátý den poukazuje plechový kontejner. Uvnitř se návštěvníci mohou seznámit s projektem Moje náměstí, ohodnotit místo konání nebo posedět na židlích navržených studenty prvního ročníku architektury a zahrát si na klavír. Od úterý do pátku čeká návštěvníky doprovodný program. Dnes končí přednáškou Janky Adámkové o vztahu potravin a města. Během týdne mohli návštěvníci absolvovat komentovanou procházku po náměstí s architektem a urbanistou Petrem Hurníkem nebo v netradičním prostoru zhlédnout divadelní představení. Kontejner oživuje nevyužitý prostor na Mendlově náměstí. Autor: Anežka Přikrylová

Moje náměstí je projekt studentů pátého ročníku Fakulty architektury v Brně, kteří si dali za cíl zmapovat brněnská náměstí. Při hodnocení zohledňují sérii kritérií, mezi která patří například charakter náměstí, jeho velikost, členitost fasád nebo stav chodníků. "Nechceme jednotlivá náměstí porovnávat, spíš se snažíme navrhnout jejich zlepšení," uvedl jeden z pětice organizátorů Kristián Škoda. Při hodnocení zohledňují odborný názor architektů a urbanistů, ale také obyvatel místa. Během celého týdne mohou kolemjdoucí ohodnotit i Mendlovo náměstí. "Na Mendláku je situace špatná a obtížně se zlepšuje. I drobné úpravy můžou pomoct, ale do toho se nikomu nechce," řekl organizátor Michal Veselý. Iniciativa je zatím ve fázi projektu. Její autoři však plánují vydat brožuru s výsledky a zaslat ji vedení města. "Zatím máme pouze kladné ohlasy od jednotlivých čtvrtí, kde jsme náměstí hodnotili," dodal Škoda.

Mendlovo náměstí získalo v hodnocení pouze 46 procent, na rozdíl třeba od Náměstí Svobody, které má 84 procent a zvláště během slunných dní ho Brňané hojně využívají. Na nevyhovující podobu náměstí upozorňují odborníci dlouhodobě. Jeho stav se nelíbí ani obyvatelům přilehlých domů. "Nejvíc mi vadí opilci, co se povalují na lavičkách po celém náměstí. Je tu hluk a jsem rád, že se na místě nemusím zdržovat déle než pět minut, než přijede tramvaj," uvedl student Jáchym Klapal, který se poblíž Mendlova náměstí přestěhoval před dvěma lety a každý den tudy prochází cestou do školy.

Týden města od 12. do 18. května nabízí řadu workshopů, přednášek a výstav v ulicích Brna a snaží se probudit zájem obyvatel o město. Více o akci ve vyjádření organizátorů.

Klíčová slova: Mendlovo náměstí, Týden města, Můj Mendlák, Fakulta architektury, urbanismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.