01.04.2020 11:05


Airbnb je nelegální a úřady to přehlížejí, říká předseda spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V souvislosti s šířením koronaviru česká vláda dočasně zakázala ubytovací služby. Opatření se výrazně dotklo i Airbnb. Spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy je proti těmto službám dlouhodobě a požaduje jejich zrušení kvůli porušování zákonů a rušení dlouhodobých obyvatel budov.

Airbnb je podle Petra Městeckého nelegální a turisté ruší ostatní obyvatele. Zdroj: Pixabay

Praha – Air Bed and Breakfast, neboli Airbnb. Pro mnoho turistů představuje tato platforma dostupnější a pohodlnější variantu noclehu než hotel. Pro dlouhodobé obyvatele těchto budov však turisté znamenají rušení nočního klidu, nepořádek ve společných prostorách či přetahování o dveře. Podle předsedy spolku Petra Městeckého je přitom tato služba protizákonná a úřady ji vědomě kryjí. Byt podle něj nikdy nemůže splnit speciální podmínky provozovny ubytovacích služeb.

Poskytování ubytovacích služeb v bytech je v Praze nyní dočasně zakázané kvůli pandemii koronaviru. Jaký na to máte názor?

Pokud by se v České republice dodržovaly platné zákony, nebylo by užití bytu jako hotelového pokoje vůbec možné, tedy by ani vláda nemusela vydávat současná mimořádná opatření, která vlastně zakazují už tak nelegální činnost.

Jaký zákon majitelé bytů porušují?

Užití jejich bytu je v rozporu s kolaudačním rozhodnutím (kolaudačním rozhodnutím se povoluje užívání stavby k určenému účelu, pozn. red.). Byt či bytový dům je dle platných zákonů stavba pro bydlení, ve které není možné umístit provozovnu ubytovacích služeb. Ta může být pouze ve stavbě ubytovacího zařízení. Majitelé tak porušují celou řadu zákonů.

Někteří majitelé bytů poskytovaných touto službou je nyní nabízí k dlouhodobým pronájmům, a to za zlomek ceny běžného bytu v centru Prahy. Myslíte si, že Airbnb je součástí problému Prahy s cenově nedostupným bydlením?

Současná situace jednoznačně ukazuje, že užití bytu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím je součástí tohoto problému. Za ještě nedávné ceny si byt ani na hypotéku nemohl normální člověk pořídit. Kupovali jej jedinci na investici s podnikatelským záměrem. My si tedy nemyslíme, my jednoznačně víme, že jsou součástí problému.

Desetiletá dcera se přetahuje s cizinci o dveře

Pro někoho, kdo nikdy nebydlel v centru Prahy, je možná obtížné si představit, proti čemu váš spolek vlastně stojí. Jak vypadá život člověka, co žije v budově s turisty?

Jde o permanentní ztrátu domova. Domov je místo, kam se utíkáte schovat před světem a kde je to jenom vaše a kam nikdo cizí nesmí. Máte alespoň čtyři stěny, klid a možnost vypnout. Tohle však neplatí, pokud bydlíte v domě, kde se z bytů staly pokoje hotelových řetězců. Airbnb nemá recepční, portýry ani ostrahu a o hotelové hosty se nikdo nestará. Do domů se potom dostávají i lidé, kteří vůbec netuší, kde mají být ubytováni. Hromadí se před vstupními dveřmi budovy, kde brání průchodu, nebo naopak, když chce někdo vejít, nacpou se dovnitř s ním. Má desetiletá dcera se musí přetahovat s cizinci o dveře. K tomu všemu přidejte neustálé zvonění na všechny zvonky ve dne i v noci, kdy jsou návštěvníci posilněni alkoholem či jinými omamnými látkami. V bytech se potom chovají náležitě bujaře, rozbijí postel či dveře, které potom najdete na dvoře, kde se k nim nikdo nehlásí.

Původně mělo Airbnb sloužit jako sdílené ubytování, tedy že majitel mohl poskytnout volný pokoj návštěvníkům města jako přivýdělek. Co říkáte na tuto variantu?

Pokud by byla nabízena pouze dočasně nadbytečná kapacita bytu, ve kterém někdo bydlí, tak proti takovému užití nikdo neprotestuje. Berete si své hosty do svého soukromí, kde se o ně staráte a nenecháte si to tam zničit. Navíc jako obyvatel domu znáte sousedy a oni vás a vědí, na koho si v případě problému jít stěžovat. To, že se to děje, je způsobeno tím, že se o svůj majetek jako vlastník investičního bytu nestaráte. Sousedy neřešíte a užíváte si zisku, ke kterému vám tito sousedé, které ani neznáte, dopomohli tím, že mezi ně rozpouštíte náklady svého nelegálního byznysu.

Na této formě ubytování si turisté mimo jiné cení domácího prostředí či dostupnější ceny. Jak to vnímáte vy?

Pokud se stále bavíme o volném pokoji, tak samozřejmě máte pravdu. Ale takové pokoje v nabídkách téměř neexistují. To, co náš spolek řeší, jsou investiční byty a již popsané souvislosti.

Jak vnímáte fakt, že Praha je zahraničními turisty často vnímána primárně jako město s levným alkoholem a nočním životem?

To je součástí začarovaného kruhu a je jedno, kde do něj vstoupíte. Pronajímatelé bytů nabízí extrémní množství pokojů pro šest a více osob a zároveň lákají turisty přijíždějící do Prahy oslavit rozlučku se svobodou na levný alkohol, sex a podobné služby. Taktéž v Praze nikdo nevymáhá zákony, veřejný pořádek nebo dokonce noční klid. Politická reprezentace to léta neřeší. Někteří odpovědní, kteří by to měli řešit, jsou na tomto byznysu sami zainteresovaní. Je tedy jedno, kudy do daného začarovaného kruhu vstoupíte. Jakmile jej přerušíte, bude to mít následky v podobě ztráty výnosného byznysu pro všechny zúčastněné. Proto se tak brání.

Turismus v Praze každoročně stoupá a centrum města mu značně podléhá. Převažují podle vás pro město jako celek spíše výhody, či nevýhody turismu?

Pro město turisté žádné výhody nepředstavují. Ani nově zavedené poplatky z ubytování situaci nevyřeší. Město, tedy dnes spíše jeho kulisy, slouží jako obrovský prostor pro soukromý byznys, na který doplácíme všichni. Politici nechápou, nebo nechtějí chápat situaci. Jakmile je něco „sdílené“, tak to má prioritu. A přitom jde pouze o hru se slovy. Co je sdíleného na koloběžkách? Nic. Jde o půjčovnu bez provozních prostor, kterými se stává celé město. Půjčovny si je však nepronajímají, mají je od nás všech zdarma a přitom slouží převážně pro pobavení turistů, kteří nechápou dopravní předpisy. Jezdí po chodníku či v jednosměrkách v protisměru a diví se, co komu vadí. Ve své vlasti by si to nedovolili.

A co finanční výnosy městu či celkové šíření povědomí o Praze či potažmo celé České republice?

Vycházím z konečného součtu, který bohužel není kladný. Město tady slouží soukromým subjektům jako pole pro jejich podnikání a výběr daní a poplatků nepřevyšuje náklady, které město s udržováním toho pole má.

Jste pro regulaci turismu v Praze jako takového?

Slovo regulace nemám zcela v oblibě, neboť budí negativní konotace. Řekněme, že spolek vyžaduje dodržování platných zákonů a vymáhání jejich platnosti. To je v důsledku výrazně efektivnější než vymýšlení nových, které pod skrytou taktovkou protistrany věc prostřednictvím zamýšlené regulace vlastně legalizují.

Z bytu nelze udělat hotel

Jaké navrhujete řešení problémů spojených s touto formou ubytování?

Základem je dodržování platných zákonů. Další věc je, že provozovna ubytovacích služeb musí splňovat mnoho dalších podmínek dle speciálních zákonů. A těmto podmínkám nemůže byt prostě nikdy vyhovět, tedy není možné z bytu udělat hotel. Na vše existují předpisy, zákony a vyhlášky. Úřady si ale z každého předpisu, zákonu či vyhlášky pod nadvládou protistrany vybírají jen něco a tváří se, že ty ostatní povinnosti neexistují. Jsou to zásadní věci i drobnosti.

O co se konkrétně jedná?

Například dle našeho zjištění živnostenské odbory kontrolují namísto souladu provozovny ubytovacích služeb se všemi povinnostmi pouze její označení. Tedy cedulku na dveřích. I toto označení je ale v zákoně přesně definované a kontroly nejsou schopny ani zde dostát souladu se zákonem. Kontroly tedy deklarují, že je to v pořádku, a přitom realita je v zásadním rozporu se zákonem.

Čeho jste zatím jako spolek dosáhli?

Více než rok se snažíme o medializaci problematiky v souvislostech. Vydáváme občasník (NE)Snesitelný život, který popisuje autentické zkušenosti lidí bydlících v domech, kde se provozují hotelové pokoje. Podařilo se nám téma dostat do mediálního prostoru, což je hodně důležité. Místopředseda spolku Pavel Snop se také stal stálým hostem Komise pro poskytování ubytovacích služeb na Magistrátu hlavního města Prahy, kterou vede Hana Kordová Marvanová (radní ze Spojených sil pro Prahu, pozn. red.). Já jsem byl zvolen členem Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života na Praze 1. Zúčastnil jsem se také pořadu Máte slovo na ČT1 a přesvědčil ministryni za místní rozvoj Dostálovou (za ANO), abych se za spolek stal členem její pracovní skupiny na ministerstvu, což do té chvíle zásadně odmítala.

Jak vás vnímají zastupitelé měst?

Jak kteří. Vždy je to o lidech, někdy i o politických stranách. Někteří nás od začátku podporují a spolupráci se nebrání. Ostatní konečně začínají chápat, že s námi mají spolupracovat, ne nás považovat za hrozbu. Nejsme nátlaková skupina a myslím si, že na dodržování platných zákonů bychom se v principu měli shodnout s každým.

Jaký je váš největší krátkodobý cíl?

Cíl není jeden a díky tomu ani největší. Ale pokud krátkodobý, tak asi přesvědčit pracovní skupinu na ministerstvu pro místní rozvoj, že nových zákonů netřeba.

Klíčová slova: koronavirus, Airbnb, ubytování, Praha, turismus, byt, Petr Městecký

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Zbyněk Petřík | 02. 04. 2020, 18:44
Perfektně shrnuto a vyjádřeno. Velice si vážím neutuchajícího úsilí pana Ing. Městeckého a jeho výstižného pojetí celé problematiky, kdy jde především o to přimět celou administrativní státní mašinérii začít dodržovat (a vymáhat!) platné zákony a nikoliv prokazovat fatální nečinnost a naivně se odvolávat na "sdílenou ekonomiku". Je nanejvýš tristní, jak je toto slovní spojení zneužíváno. Držím spolku palce a přeji i nadále odhodlání k věcné a racionální debatě s odpovědnými veřejnými činiteli. Věřím, že pozitivní výsledek se musí dostavit.