09.04.2018 14:26


Africký mor prasat se šíří Evropou. Veterináři požadují zlepšení kontroly

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Státní veterinární správa vydala mimořádná opatření. K zastavení šíření africkeho moru prasat pomůže podle veterinařů evidence. Ministerstvo zemědělství navrhuje zástřelné. Za každé odlovené divoké prase by tak lovci dostali dva tisíce korun. Nebezpečí nákazy se může projevit v nepříznivých ekonomických dopadech na chovy prasat a obchod s vepřovým masem. Nákazy se obávají i v ostatních zemích Evropy. Epidemii zastaví jenom účinná vakcína, která zatím neexistuje.

Výskyt nákazy veterináři zaznamenali jenom u divoce žijících jedinců

BrnoV České republice se již od loňského června šíří africký mor prasat. Státní veterinární správa vydala v březnu mimořádné opatření. Přikázala, aby každé registrované hospodářství v republice, které přemístí prase do neregistrovaného chovu, rok po převozu vedlo evidenci. Za nedodržení podmínek mohou fyzické osoby dostat pokutu nejvíc sto tisíc korun, podnikatelé nebo právnické osoby až dva miliony korun. Ministerstvo zemědelství chce motivovat lovce zástřelným. Za každé odlovené divoké prase mohou lovci dostat dva tisíce korun.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění divokých a domácích prasat, které ve většině případů vede k rychlému uhynutí nakaženého jedince. „Do dnešního dne byla nákaza potvrzena zhruba u 220 kusů uhynulých a ulovených divokých prasat. Všechna se nacházela v malé, ale vysoce rizikové oblasti okresu Zlín. Mimo tuto oblast se mor zatím nešíří,“ vyjádřil se tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Výskyt nákazy veterináři zaznamenali jenom u divoce žijících jedinců, nicméně v chovu domácích prasat je nákaza velkým rizikem. “Nebezpečí nákazy tkví především v nepříznivých ekonomických dopadech na chovy prasat a obchod s vepřovým masem. V případě nakažení je úmrtnost velmi vysoká, blíží se sto procentům,“ upozorňuje Majer. V případě výskytu afrického moru prasat se usmrcují všechna prasata. Chovatelé musí omezit také obchod s vepřovým masem.

Podle Majera mezi opatření, která pomáhají tlumit šíření nákazy, patří například pachové a elektrické ohradníky, důsledný sběr uhynulých divočáků, omezení vstupu do infikované oblasti, přísná pravidla biologické bezpečnosti pro chovy prasat domácích, nastavení striktních pravidel pro lov v oblasti a mnohá další.

Do řešení nákazy afrického moru prasat se postupně zapojuje celá Evropská unie. Polsko a Dánsko se rozhodly postavit na svých hranicích pevné ploty, které budou mít za úkol zabránit pronikání divočáků na jejich území. Preventivní opatření přijali i v Německu, kde plánují významně snížit stavy černé zvěře, přestože se zde nákaza ještě neobjevila.

Proniknutí nákazy za hranice státu se obávají i Slováci. Zahájili celoroční intenzivní lov divokých prasat. „Na Slovensku se nákaza zatím nešíří, všichni vyšetření divočáci byly vůči ní negativní. Navzdory tomu jsme vydali sérii opatření na zabránění zavlečení nákazy,“ řekla vedoucí osobního úřadu Státní veterinární a potravinové správy Slovenska Paulína Kojnok.

Ke zničení morové epidemie mohou dopomoct vlci. “Tam, kde vlci trvale žijí, ohniska nákazy velmi rychle zanikají a ochoření se dále nerozšiřuje. Zničit přírodní ohniska moru s následným pozitivním dopadem na chovy vepřů je možné jenom opětovným návratem ucelených smeček vlků do všech pohoří na Slovensku,“ řekla Jana Zajaková z Lesoochranářského seskupení VLK. Podle ní se vysoké množství divočáků v krajině změní zastavením odstřelu vlků. "Vlci jsou přirození lovci divočáků. Lovem mohou pomoct snížit jejich počet a zároveň v populaci divokých prasat zlepšit zdravotní stav a kondici," tvrdí Zajaková.

Státní veterinární správa oznámila objevení afrického moru v České republice již loni v červnu. Nákaza, kterou přenáší volně žijící zvířata, pro člověka není nebezpečná. Proti infekci virem afrického moru prasat není možné použít vakcinaci, neboť žádná účinná vakcína neexistuje.

Klíčová slova: prasata, mor, nebezpečí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.