05.10.2019 20:37


Africké tance a pohyb ovládly Třebíč

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Okolí třebíčské haly Spartak smáčí prudký déšť, ale ani vevnitř nezůstává na lidech nit suchá. Po celé sobotní dopoledne se necelá stovka lidí oddává pohybu, tanci a sportu. Už úvodní krátká ukázka ženského boxu ukazuje, že lidé sem nepřišli odpočívat. „Snažíme se lidi motivovat k aktivnímu způsobu života, aby si pak vybrali, co je baví, a třeba u toho zůstali,“ říká organizátorka Iveta Ondráčková.

Instruktorka Simona Prokůpková předvádí africké tance. Autor: Jiří Kašpárek

Třebíč – Jen co přijdou poslední zájemci, hala se rozvlní pohyby tanečního aerobiku. „Nachystala jsem si hlavně lekce na kardio. Člověk tím posílí tělo a spaluje tuky už po dvaceti minutách,“ vysvětluje lektorka aerobiku Zuzana Ryšavá. Celou hodinu cvičí všichni od nejmladších až po ty nejstarší. „Zase jsme zažili něco nového a hlavně jsme si zasportovali,“ pochvaluje si důchodkyně Ilona Brichtová.

Ani následná přestávka nepatří nicnedělání. Taneční skupina Motus divákům předvádí latinskoamerické tance. Jiný druh tanečního umění zase ukazují poledancerky. Ti odvážnější se zkouší na tyči naučit základní pohyby. Ten, kdo potřebuje, doplní energii a občerství se. Zdravě, jak jinak. „Jídlo máme bezlepkové a hlavně se zeleninou. Rozhodně nepoužíváme majonézu ani tatarku,“ říká Bohumila Nováková z projektu Pažitka.

To už se však tělocvičnou rozeznívají bubny. Do jejich rytmu se postupně pohrouží úplně všichni. Zpočátku tanečníky řídí instruktorka. Postupně jim však dává víc a víc svobody, až se lidé nakonec řídí pouze svým vlastním rytmem. „Lidem jsme představili západoafrickou kulturu. Africké tance jsou spojené s přirozenými pohyby, člověk se při nich uvolní,“ popisuje instruktorka Simona Prokůpková.

Po čtyřech hodinách už není po dešti ani stopy. Dojmy z prožitého dopoledne však v účastnících přetrvávají dál. „Africké tance mě úplně dostaly. Bylo to pro mě něco nového,“ prozrazuje na závěr účastnice Libuše Brichtová.

Klíčová slova: Tanec, Třebíč, sport, poledance

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.