20.12.2020 19:19


Adventní běžci pomáhají a za naběhané kilometry darují peníze na dobrou věc

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stále více lidí se zapojuje do výzvy Adventní Běhání. Běžci pak společně se sponzory přispějí na dobrou věc částkou rovnou naběhaným kilometrům.

Praha – Adventní Běhání je skupina lidí, kteří svou sportovní aktivitou pomáhají potřebným. Jejich běžecká výzva trvá od 1. prosince do Štědrého dne a letos se zapojilo 2966 lidí. Za každý uběhnutý kilometr potom sponzoři darují korunu na jednoho ze čtyř vybraných lidí, kterým chtějí Advěnťáci pomoct. Zatím naběhali 180 tisíc kilometrů.

Projekt založila v roce 2015 Babeta Schneiderová. „Vrátila jsem se z Berlína zpět do Prahy a nechtělo se mi běhat samotné,“ řekla a dodala, že se inspirovala skupinou z Anglie. Na začátku vytvořila facebookovou skupinu, kam přidala pár svých přátel, a nyní má skupina už necelých pět tisíc členů. Ti společně běhají a své výsledky ukládají do výzvy přes aplikaci Strava. Jediným pravidlem je běžet každý den alespoň třicet minut.

Nejvíce naběhaných kilometrů ve výzvě má Adam Galdia, a to 626 kilometrů. „Běhám třikrát denně. Baví mě to,“ popsal. Andrea Čalfová je potom se 435 kilometry nejlepší z žen. Zapojili se ale i lidé, kteří neběhají každý den, a přesto chtějí pomoct. „Bohužel nemám čas běhat úplně pravidelně. Snažím se ale vyběhnout aspoň třikrát týdně, protože chci přispět na dobrou věc,“ sdělila Květoslava Hubáčková, která se Adventní výzvy účastní už potřetí.

Pomáhat svým během začali před dvěma lety a loni vybrali skoro 400 tisíc korun. Kromě firem můžou zaplatit své kilometry i samotní běžci. Poslední část, kde vyberou peníze, je Adventní e-shop. Tam si lidé můžou koupit tričko či mikinu „Adventní Běhání“ a další drobnosti. Z každého produktu jde na podporu padesát nebo sto korun. „Koupila jsem si tričko, vak na záda a ponožky. A po Vánocích se chystám zaplatit i za své naběhané kilometry,“ řekla Hubáčková.

Advenťáci spolu ale neběhají jen před Vánoci. Podporují a motivují se navzájem celý rok. Pořádají společné běhy a jezdí spolu na závody. Běžně mají čtyřikrát týdně i společné adventní běhy. To však letos koronavirová situace nedovoluje, a tak své zážitky sdílí pouze virtuálně.

Klíčová slova: Adventní Běhání, běh, advent, výzva, peníze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.