08.11.2017 22:10


Advent na Zelném trhu a Moravském náměstí oživí kluziště i pochod rakouských čertů

Autor: Barbora Ficbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bruslení kolem sochy Jošta, pochod stovky rakouských čertů nebo největší dopis Ježíškovi - to vše a více plánují organizátoři adventních trhů na Zelném trhu a na Moravském náměstí. Oslavy adventu v Brně začnou rozsvícením vánočního stromu na Zelném trhu 24. listopadu. Organizátoři se letos více zaměří na spolupráci s neziskovými a charitativními organizacemi.

Na Moravském náměstí u sochy Jošta staví kluziště k adventním trhům. Foto: Barbora Ficbauerová

Brno – Tradiční předvánoční brněnské trhy čekají novinky. Program Adventu na Zelňáku nově doplní pochod rakouských čertů nebo tvoření největšího dopisu pro Ježíška. Advent na Moraváku zájemcům o bruslení nabídne kluziště postavené okolo sochy Jošta na koni. Adventní trhy začnou jako každý rok rozsvícením vánočního stromu na Zelném trhu 24. listopadu v šest hodin večer a budou pokračovat do 23. prosince.

Kromě běžného hudebního a divadelního programu na Zelném trhu budou moct návštěvníci přijít na představení vánočních zvyků cizích zemí, vědomostní soutěž Hádej brněnskou pověst nebo se zúčastnit pokusu o rekord s největším dopisem pro Ježíška. „Chceme zkusit vytvořit jedno velké přání, na kterém se mohou podílet děti i dospělí, a to předat Ježíškovi,“ řekla koordinátorka projektu Eva Skácelová.

Dalším významným bodem v programu je pochod rakouských čertů, kteří Brno navštíví vůbec poprvé. V České republice se podle slov organizátorů objevili pouze v Židlochovicích. „Mám velkou radost, že už i tak skvělé adventní trhy se daří vylepšovat, byť jen v detailech. Ještě větší radost mám z toho, že jedním z těch detailů je pochod rakouských čertů,“ zhodnotil starosta městské části Brno-střed Martin Landa. Čertů by v průvodu mělo být okolo stovky.

Advent na Moraváku v zásadě dodrží průběh z minulého roku, kdy na Moravském náměstí organizátoři postaví čtyři velkokapacitní šapitó. Letos však organizátoři více spolupracují s neziskovými a charitativními organizacemi. „Zájemci budou moct navštívit charitativní jurty, kde bude například antikvariát. Jeho výtěžek poputuje do Nadačního fondu dětské onkologie Krtek,“ řekl ředitel pořádající organizace Adventu na Moraváku Tomáš Pavčík. Neziskové organizace dostanou prostor i na Zelném trhu.

Velkou novinku představuje kluziště, které bude v provozu od prvního prosincového týdne. Kluziště o rozloze osm set metrů čtverečních se už nyní staví na Moravském náměstí, jeho součástí je i socha Jošta na koni. „Nová technologie umožní na kluzišti bruslit i při teplotách až třináct stupňů Celsia,“ uvedla místostarostka Brna-střed Michaela Dumbrovská. Prostor by tak zájemci mohli využívat až do března. Bruslařům organizátoři poskytnou veškeré zázemí, toalety, občerstvení i možnost zapůjčení samotných ledních bruslí.

Klíčová slova: advent, vánoční trhy, Moravské náměstí, Zelný trh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.