19.11.2017 16:03


Adoptovaní psi získají nový domov

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Adopcí získávají zvířata z útulku druhou šanci na spokojený život. V dětmarovickém útulku mají kapacity téměř obsazené, nachází se tam 34 psů. Jsou rádi za každé zvíře, které si najde novou rodinu. 

Pes z útulku na procházce

Pes z útulku, Keny, na procházce. Foto: Radka Konečná

Dětmarovice - Na nový domov čeká v útulku v Dětmarovicích u Karviné momentálně 34 psů. Zájemci, kteří se se psem chtějí před adopcí seznámit, mohou přijít na každodenní venčení.

Rozhodnutí pořídit si zvíře z útulku často doprovází úvaha, jaké problémy to přinese. „Nejhorší bylo to, jak byl pes první týdny aktivní. Museli jsme s ním trávit několi hodin denně venku a stejně nebyl utahaný," sdělil adoptivní majitel psa Martin Strejc.

Ve smlouvě, kterou sepisuje každý útulek s novým majitelem, je psáno, že majitel musí zabezpečit psům odpovídající životní podmínky. Často jsou však nový páníčkové nepřipravení. „Uvědomit by si určitě měli to, že pejsek žije asi15 let. Musí jíst, musí k lékaři, takže by na to měl mít člověk peníze. A potřebuje také, aby se mu někdo často věnoval," vysvětlila Marcela Sojková pracující v útulku Dětmarovice.

Útulky většinou nabízejí psi starší jednoho roku, kteří si svým pobytem v kleci odvyknou na povely. Tím se jejich výcvik stává pro budoucí majitele náročnější. „Psa z útulku jsme si vzali poprvé, dříve jsme spíše preferovali štěňata z domácího chovu. Měli jsme malé děti a báli jsme se, co by jim dospělý neznámý pes mohl udělat. Nicméně labrador, kterého jsme si v Dětmarovicích vzali, je skvělý kamarád a všichni si ho zamilovali," řekla adoptivní majitelka psa Jolana Dostálíková.

Pokud člověk nemá čas, prostor, či finance a stejně by chtěl být v přímém kontaktu se zvířetem, může jej každý den chodit venčit. „Určitě je to prospěšné i z toho důvodů, že spoustu lidí venčilo, až nakonec odešli s pejskem domů," řekla Sojková.

Momentálně mají v Dětmarovicích 34 psů k adopci. Olomoucká Liga na ochranu zvířat ČR nabízí na svých stránkách přes šedesát psů a útulek v Brně uvádí přes třicet. „Hodně přírůstků bývá kolem Nového roku. Bohužel stále spousta lidí neví, jak zabezpečit svého pejska před neustálým boucháním petard a neuvědomují si, jak může zareagovat pes, který si myslí, že mu jde o život," dodala Sojková.

Klíčová slova: psi, útulek, adopce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.