06.05.2020 10:22


Abyste mohli něco změnit, nemusíte hned zakládat politická hnutí, míní koordinátorka Chcu to v Brně

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nový projekt hýbe brněnskými občany. Iniciativa Chcu to v Brně vznikla, aby pomohla udělat své město o stupeň lepší. O tom, jak být více aktivním občanem promluví v rozhovoru pro Stisk jeho spoluzakladatelka Pavla Kolářová.

Pavla Kolářová, koordinátorka projektu Chcu to v Brně

Brno – Kultura, bezpečnost, doprava či zdraví. To jsou témata, kterým se hodlá věnovat týden starý projekt Chcu to v Brně. Na iniciativě se podílí osm zakladatelů, kteří se spojili, aby Brňanům předali informace o tom, jak být aktivním občanem. „Naše cílová skupina jsou všichni obyvatelé Brna. Všichni, kterým záleží na vzhledu Brna, chtějí se ve městě cítit dobře a mají motivaci se podílet na tvorbě veřejného prostoru. Anebo jsou třeba jen zvědaví a potřebují trochu popostrčit," tvrdí koordinátorka nového projektu Chcu to v Brně Pavla Kolářová. 

Jakými konkrétními způsoby chcete občany naučit, jak být více aktivní?

Na naší platformě uvádíme jednoduché návody a řešení pro modelové situace, které mohou obyvatele Brna potkat, ať už z jejich vlastní iniciativy, nebo neplánovaně. Na oficiálních stránkách najdete návod, jak zorganizovat veřejnou kulturní akci, shromáždění nebo třeba jak se zachovat, pokud chcete více transparentní úřady. Nemusíte hned zakládat politické hnutí či kandidovat do komunálních voleb, abyste mohli něco změnit. Každý krok se počítá.

Co byste označila za cíl projektu Chcu to v Brně? 

Chcu to v Brně je iniciativa, jejíž hlavní cíl je šířit osvětu o občanské participaci a poskytnout informace obyvatelům Brna o tom, jak být aktivním občanem. Díky projektu by si měli uvědomit, že mohou aktivně tvořit veřejný prostor, a to nejen tím, že dají někomu hlas ve volbách, ale také z vlastní iniciativy. Dalším cílem je šířit aktivní občanství nejen mezi lidmi, kteří se zajímají o své okolí, ale dostat toto téma i k těm, kteří jsou k akci zdrženliví či neochotní. V Brně žije spousta všímavých lidí, kteří se zajímají o místní dění, ale často se k němu vyjadřují pouze v bezpečí své komfortní zóny, tedy v hospodě u piva. A to chceme změnit.

Jste jednou z hlavních koordinátorek Chcu to v Brně. Jak nápad na projekt vznikl?

Dali jsme se dohromady jako tým reprezentující Česko v mezinárodním projektu pro mládež Generation Europe, který je zaměřen na podporu aktivního občanství a participace. Chtěli jsme naše zkušenosti převést na lokální úroveň a vytvořit nástroj, který by lidem pomohl s aktivním zapojením. Jak jsme se v týmu shodli, pokud nestudujete politologii či jiné politicky orientované sociální vědy, znalosti o občanské participaci, které máte ze středních škol, jsou opravdu chabé. Končí zhruba někde mezi účastí ve volbách a sbíráním podpisů do petice.

Je projekt pouze odnoží Generation Europe, nebo se jedná o nezávislou iniciativu?

Chcu to v Brně vzniklo jako výstupní projekt české skupiny projektu Generation Europe pro mládež. Je to ale projekt zbrusu nový, postavený na potřebách nejen autorského týmu, ale také veřejnosti. 

Jak na váš projekt reagovali ostatní účastníci Generation Europe?

Ostatní účastníci z dalších zemí také realizují své místní projekty. Jsme síť mladých lidí, kteří se zajímají o své okolí a aktivně ho tvoří. Generation Europe spojuje zhruba tři stovky mladých lidí z patnácti evropských zemí, přičemž my jsme jediný tým reprezentující Českou republiku. V českém týmu je nás aktuálně osm a všichni se zapojujeme v projektu Chcu to v Brně. Společně jsme ho navrhli už v létě roku 2019 a nyní ho zrealizovali. Má stejný cíl jako Generation Europe, tedy vést mladé lidi po celé Evropě k aktivní účasti na věcích veřejných. 

Jaké jsou konkrétní příklady vašeho působení?  

Naše další činnosti budou zaměřeny na propagaci naší platformy a s tím související osvětu a vzdělávání. Na jaro 2020 jsme plánovali nabídnout středním školám v Brně workshopy zaměřené na aktivní občanství, to však díky aktuální situaci přesouváme na podzim. Dále bychom rádi spolupracovali s brněnským magistrátem, protože máme stejné cíle, tedy participaci obyvatel. Naše platforma by mohla být ještě více veřejně prospěšná, pokud se dostane mezi větší okruh lidí.

Před čtyřmi lety se na politické scéně vyskytlo hnutí Žít Brno, které má heslo Chcu víc”. Má vaše iniciativa s brněnským hnutím něco společného?

Žít Brno je politickým hnutím. My nejsme politicky angažovaní. Jsme neformální skupinou mladých lidí, kteří se dali dohromady. Projekt a platforma Chcu to v Brně je čistě zdrojem informací pro ty, kteří je potřebují. Není organizací, zájmovým spolkem, ani hnutím nabírajícím nové členy.

Říkáte, že aktuálně nové členy nehledáte. Co by však měl splňovat každý, kdo by se chtěl v budoucnu stát součástí vašeho týmu?

Momentálně další členy skutečně nehledáme. Ani naše propagace necílí na nábor nových členů. Našich osm členů v současné době naprosto stačí. Pokud by se k nám však student či někdo jiný chtěl přidat, jsme otevření jakékoli spolupráci. Neklademe žádné podmínky. Například studijní obor pro nás není důležitý, hlavní je nadšení pro věc. Co se týče budoucích měsíců, pokud Brno na podzim znovu obživne a studenti se vrátí do škol, rádi bychom rozběhli workshopy o aktivním občanství a nabídli je středním školám. Jestli se nám to podaří, dobrovolníky, kteří se zajímají o neformální vzdělávání a aktivní občanství rádi uvítáme. Budou nám dobrou posilou při vedení a propagaci workshopů. Pokud budeme hledat dobrovolníky, na našich sociálních sítích o tom dopředu informujeme.

Klíčová slova: chcu to v brně, projekt, Brno, aktivní občanství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.