Přehled příspěvků


Nejnovější

Nová kapela Ypsilon hraje v Brně

Nová kapela Ypsilon hraje v Brně

Kapela Ypsilon funguje v Brně v současném složení od března 2017. Hraje covery, ale i vlastní písničky. Stylově by se dala zařadit do žánru pop-rock. Zpěv a kytaru obstarává Petr Zelenka, na elektrickou kytaru hraje Vojta Pavlík, na basu Ondřej Pokorný a na bicí Jan Kvapil. Všichni členové ještě chodí na střední školu. Nejbližší koncert se bude konat tento týden ve čtvrtek v hudebním klubu RUSTY NAIL.


Ester Kyselková | 22. 05. 2018 09:39

Brněnská muzea se v noci opět otevřela veřejnosti

Brněnská muzea se v noci opět otevřela veřejnosti

Do Muzejní noci, která se konala v sobotu večer v Brně už počtrnácté, se zapojilo 28 kulturních institucí z celého města. Expozice nebo výstavy byly veřejnosti přístupné zdarma anebo s výraznou slevou od šesti do dvanácti hodin. Konaly se zde také komentované prohlídky a různé workshopy. Akci tradičně organizuje Moravská galerie v Brně.

Ester Kyselková | 21. 05. 2018 21:48

Filmový festival v Brně opanovaly snímky Šelma a Nelajkla mi status

Filmový festival v Brně opanovaly snímky Šelma a Nelajkla mi status

Vítězi 18. ročníku Filmového festivalu Fakulty informatiky se stal snímek Šelma od režisérky Lindy Langerové a hudební videoklip Nelajkla mi status, který režíroval Pavel Čadek. Promítání filmů a následné hlasování o vítězi se odehrálo v univerzitním kině Scala a na Fakultě informatiky v Brně. Letošní ročník hodnotí jedna z organizátorek. 

Andrea Vránová | 21. 05. 2018 15:11

První brněnský Campus Day se nesl v duchu sportovních aktivit

První brněnský Campus Day se nesl v duchu sportovních aktivit

Historicky první Campus Day v Bohunicích se konal tuto středu na půdě Fakulty sportovních studií. Návštěvníci mohli přijít přes den zafandit zástupcům jednotlivých fakult, večer si pak poslechnout dvě studentské kapely a u toho si něco ugrilovat. Na celodenní akci si lidé mohli také zasoutěžit například v petanque nebo stolním tenise. 

Ondřej Vařecha | 20. 05. 2018 18:05

Brněnské bienále představuje svět grafického designu

Brněnské bienále představuje svět grafického designu

Moravská galerie v Brně se snaží pořádáním mezinárodního bienále grafického designu prezentovat to nejlepší, co se za poslední dva roky v tomto odvětví událo. Jedná se o největší přehlídku vizuální kultury v Česku, kde jsou k vidění projekty designérů z celého světa. Celá výstava se nachází v Uměleckoprůmyslovém muzeu a potrvá až do konce srpna. Hlavním cílem je poukázat na zásadní fenomény oboru a představit je tak, aby byly přínosné pro odborníky i širokou veřejnost. Letos se koná jeho 28. ročník. 

Ester Kyselková | 20. 05. 2018 18:04

Učení ve vaně nebo v atriu aneb Jak se studenti připravují na zkouškové období

Učení ve vaně nebo v atriu aneb Jak se studenti připravují na zkouškové období

Zkouškové období už klepe na dveře. Napříč fakultami se proto studenti připravují na zápočty a závěrečné zkoušky. Každý má při tom svou oblíbenou taktiku, která mu s přípravami pomáhá. O tom, jak na studenty atmosféra konce semestru doléhá, mluví několik z nich.

Natálie Terčová | 20. 05. 2018 18:03

Bydlení budoucnosti v podání českých a rakouských architektů

Architektonická výstava s názvem „Bydlení zítřka“ je k vidění v Galerii Architektury v Brně. Zájemci o výstavu ji mohou navštívit od 15. května do 24. června. To, jakým způsobem by se v budoucnu mohlo v Brně bydlet, se veřejnosti snaží vzájemnou spoluprací ukázat čeští a rakouští architekti. Návštěvníci si můžou prohlédnout návrhy domů, napsat návrhy toho, co by chtěli změnit nebo se třeba podívat, jak by mohlo vypadat ideální město. Jednou z návštěvnic výstavy byla i Marie Dočkalová.

Ondřej Vařecha | 18. 05. 2018 10:36

ProFIdivadlo vsadilo na kontroverzní román Klub rváčů

ProFIdivadlo vsadilo na kontroverzní román Klub rváčů

Studentský divadelní soubor ProFIdivadlo ve středu večer odehrál premiéru představení Klub rváčů. Představení je adaptací na americký román Chucka Palahniuka. Premiéru divadelníci zahráli na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, kde také soubor působí v rámci celouniverzitně volitelného předmětu Divadelní hra. O přípravách inscenace mluví režisér Pavel Havelka. 

Oldřiška Hradcová | 18. 05. 2018 10:34

Brněnské náměstí Svobody zaplnilo dobré jídlo

Brněnské náměstí Svobody zaplnilo dobré jídlo

Brňané si ode dneška mohou vychutnat několik druhů jídel a nápojů na Slavnostech dobrého jídla na náměstí Svobody. Na akci se prezentuje nejen osm brněnských restaurací a regionální prodejci jídla, ale také vinaři a pivovarníci. Vstup na akci je zdarma.

Oldřiška Hradcová | 16. 05. 2018 23:04

Studenti oslavili konec semestru

Studenti oslavili konec semestru

Studenti Masarykovy univerzity oslavili včera v Black Box Café konec semestru na tradiční akci SemestrEnd. Akci pořádá Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Podle organizátorek je cílem SemestrEndu představit univerzitní spolky, méně známé hudební interprety a především se odreagovat před začátkem období zkoušek. Kdo může akci navštívit a pro jaké interprety je určena sděluje hlavní organizátorka Viera Kalivodová. 

Oldřiška Hradcová | 16. 05. 2018 23:01

Léto v Brně zpestří Shakespearovské slavnosti

Léto v Brně zpestří Shakespearovské slavnosti

Shakespearovské slavnosti oživí nádvoří Špilberku od 17. července do 10. srpna.  Mimo tradiční divadelní hry jako je Hamlet či Mnoho povyku pro nic letos zájemci mohou zhlédnout i premiéru hry Dobrý konec všechno spraví. Lístky na představení jsou již v prodeji. Proč by akci měli Brňané navštívit vysvětluje spolupořadatel Roman Valla. 

Nikola Salvetová | 15. 05. 2018 23:26

Na Dni linky 155 si návštěvníci vyzkoušeli první pomoc

Na Dni linky 155 si návštěvníci vyzkoušeli první pomoc

Záchranářské vozy, technika, vybavení. To vše dnes na Malinovském náměstí v Brně mohli vidět ti, kteří se přišli podívat na akci s názvem Den linky 155. Návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet první pomoc na umělé figuríně, nahlédnout do XXL sanitky nebo vyzkoušet automatizované elektrické defibrilátory. Pro veřejnost dnes byly také otevřeny téměř všechny stanice Zdravotnické záchranné služby v Jihomoravském kraji.

Ondřej Vařecha | 15. 05. 2018 23:25

Stan proti melanomu dorazil do Brna

Stan proti melanomu dorazil do Brna

V rámci akce "Stan proti melanomu" objíždí tým lékařů tři města během čtyř dní, kde kontroluje kožní znaménka. V Brně na náměstí Svobody se lékaři zastavili včera a na vyšetření stáli zájemci hodinové fronty. Za čtyři dny vyšetří lékaři téměř 4000 zájemců. O akci mluví lékař Petr Arenberger.

Nikola Salvetová | 15. 05. 2018 10:53

Noc literatury představila současné autory

Noc literatury představila současné autory

Ve středu večer uspořádal studentský spolek Zeměguľa poprvé v Brně Noc literatury. Cílem Noci literatury, která se koná jak v Česku, tak v zahraničí, je prohloubit povědomí veřejnosti o současné evropské literatuře. V Brně se četly ukázky z nedávno vydaných knih, například od Olgy Grjasnowé, Petra Krištůfka nebo Paola Cognettiho. Celá událost se konala v pěti různých institucích v okolí ulice Dornych. Akci hodnotí její organizátor, student Daniel Kniebügl.

Ester Kyselková | 14. 05. 2018 16:05

Festival kreativního hraní potrápil mozkové závity dětí i dospělých

Festival kreativního hraní potrápil mozkové závity dětí i dospělých

Návštěvníci Střediska volného času Lužánky se v neděli 13. května věnovali logickým hrám. Na Kreativním festivalu si mohly děti vyzkoušet nejrůznější hlavolamy a stavebnice, pro rodiče byly k dispozici zapeklitější rébusy. Festival se svým synem navštívila i Judita Jančová z Fryštáku.

Natálie Terčová | 14. 05. 2018 15:59

Pracujeme na novém albu, říká zpěvák ze skupiny Light & Love Jan Balcárek

Pracujeme na novém albu, říká zpěvák ze skupiny Light & Love Jan Balcárek

Kapela Light & Love představila v pátek na Studentském Majálesu v Brně dvě nové písničky. Bratři Jan a Lukáš Balcárkovi skupinu společně založili v roce 2012 poté, co opustili jejich dosavadní kapelu Johny Said The Number. Jejich debutové album nese název Surrender To The Sky a mezi jejich nejznámější hity patří písničky Blueberry Sky a Calling. 

Andrea Vránová | 13. 05. 2018 22:24

Brňané pronikli do světa nevidomých

Brňané pronikli do světa nevidomých

Slepecké hole, vodící psi a spousta dobrovolníků. Tak to včera vypadalo na brněnském náměstí Svobody při konání akce "Neboj se (mě)". V rámci akce se kolemjdoucí seznámili se světem nevidomých a mohli si vyzkoušet prostovou orientaci jak na náměstí Svobody, tak v okolních obchodních pasážích. Organizátorka akce Dominika Hulová popisuje, proč je důležité, aby se veřejnost o světě nevidomých dozvěděla více.

Nikola Salvetová | 11. 05. 2018 00:23

Nový typ kontroly usnadňuje odhalování nepoctivých prodejců

Nový typ kontroly usnadňuje odhalování nepoctivých prodejců

S příchodem letní sezony začala Česká obchodní inspekce s kontrolami, které se od těch v zimní sezoně liší. Zatímco v zimě dohlíží ČOI především na ceny velkých obchodních řetězců, v létě přibývají na seznam inspekce například hudební festivaly a akce pod širým nebem. Díky České obchodní inspekci tak mají návštěvníci větší jistotu, že dostanou opravdu to, za co si zaplatili. Nový způsob kontroly, který pomáhá odhalovat více nepoctivých prodejců, vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Tereza Pospíšilová | 07. 05. 2018 00:22

Odstartoval pilotní ročník festivalu Serial Killer

Odstartoval pilotní ročník festivalu Serial Killer

Brno od 2. do 5. května oživí festival Serial Killer. Tato přehlídka televizních a online seriálů je svého formátu ve střední a východní Evropě jediná. Návštěvníci se mohou těšit na to nejlepší ze současné evropské i světové seriálové tvorby. O své dojmy z prvních dnů festivalu se podělila návštěvnice a milovkyně seriálů Nina Procházková.

Natálie Terčová | 06. 05. 2018 00:24

Lidé z celého Česka soutěží s projektem "Do práce na kole"

Lidé z celého Česka soutěží s projektem "Do práce na kole"

Projekt „Do práce na kole“ pohltil nadšence jízdních kol ze všech koutů republiky. Soutěžit můžou až pětičlenné týmy o hodnotné ceny. Registraci mohou zájemci provést do 4. května. V jednotlivých městech má projekt svoje pořadatele, v Uherském Hradišti to je spolek Okolo. O tom, proč projekt vznikl, mluví členka spolku Okolo Elena Papugová. 

Nikola Salvetová | 03. 05. 2018 22:49

Psí závody v coursingu nabídly atraktivní podívanou

Psí závody v coursingu nabídly atraktivní podívanou

Důležité nebylo vyhrát, ale zúčastnit se. O víkendu změřili psi i jejich páníčci síly na Mistrovství České republiky v coursingu, které se tentokrát konalo na dostihovém závodišti v Pardubicích. Panovala zde uvolněná atmosféra a i počasí se vydařilo, výsledky proto hrály spíše vedlejší roli. Přestože se jednalo o tuzemskou soutěž, dorazili i čtyřnozí závodníci z Polska nebo Slovenska.

Denisa Píšová | 03. 05. 2018 22:25

Britská kapela TOY zahrála poprvé v Brně

Britská kapela TOY zahrála poprvé v Brně

Středeční večer patřil v brněnském klubu Fléda alternativní britské skupině TOY. Před brněnským koncertem odehrála kapela jen jeden koncert v České republice, a to den předtím v Praze. Kapela TOY vznikla v roce 2010 a mezi jejich nejznámější hity patří singl Left Myself Behind. Předskokanem byli The Drain z Českých Budějovic, kteří se na hudební scéně pohybují 11 let. 

Andrea Vránová | 03. 05. 2018 22:18

Výstava Cosmos Discovery mapuje vývoj kosmonautiky

Výstava Cosmos Discovery mapuje vývoj kosmonautiky

S prvomájovým dnem započala velkolepá kosmická výstava Cosmos Discovery. Na brněnském výstavišti je k vidění přes 200 originálních exponátů z USA i Sovětského svazu, reálné modely raket a raketoplánů, a také unikátní dobové dokumenty. Součástí prohlídky je také průchod modelem ruské orbitální stanice MIR, ve kterém je opticky navozena atmosféra stavu bez tíže. Výpravná expozice vznikla ve spolupráci s americkou NASA a muzeem Cosmosphere.

Natálie Terčová | 03. 05. 2018 22:10

Brněnská kavárna SemTam s láskou vystavuje sušenky

Brněnská kavárna SemTam s láskou vystavuje sušenky

Milovníci sušenek mohou od úterka navštívit jejich výstavu s názvem Ze života sušenky v kavárně SemTam s láskou v Brně. Návštěvníci si při ochutnávání mohou přečíst i příběh vzniku a názvu každé ze sušenek. S nápadem přišla majitelka kavárny a autorka všech sušenek Jana Šenkýřiková. Pomocí této výstavy chce zviditelnit nejenom svou kavárnu, ale také problém s plýtváním jídla. 

Oldřiška Hradcová | 03. 05. 2018 13:59

Brněnský mamut oslavil devadesáté narozeniny

Brněnský mamut oslavil devadesáté narozeniny

V úterý dostali návštěvníci brněnského Pavilonu Anthropos možnost podívat se do útrob modelu mamuta, který pochází z roku 1962. Původní model však vznikl už v roce 1928 a za jeho stvořením stál známý badatel Karel Absolon. K mamutovi se nedochovala žádná dokumentace, a proto byl systém jeho konstrukce až donedávna záhadou. O tom, co útroby mamuta ukrývaly, mluví vedoucí Pavilonu Anthropos Petr Kostrhun.

Tereza Pospíšilová | 03. 05. 2018 13:52

Vítr zkomplikoval stavění májky na Rochusu

Vítr zkomplikoval stavění májky na Rochusu

V parku Rochus v Uherském Hradišti dnes členové chasy postavili májku. Pořadatelé vybrali menší strom z důvodu velkého větru. Akci návštěvníkům zpříjemnila cimbálová muzika a dívčí zpěvy.  

Nikola Salvetová | 01. 05. 2018 22:00

V Brně lidé ochutnávali svět

V Brně lidé ochutnávali svět

Třetí ročník festivalu jídla Ochutnej svět se konal o víkendu 28. a 29. 4. na Malé Americe v Brně. K ochutnání byly připraveny pokrmy z celého světa, nechyběl také tepelně upravený hmyz. Hostem festivalu byla kuchařka Kamu, od které si návštěvníci mohli koupit knihu i s věnováním. Festival hodnotí jedna z účastnic Kateřina Brázdová.

Andrea Vránová | 01. 05. 2018 16:47

Tradice stavění májky má nejen společenský význam

Tradice stavění májky má nejen společenský význam

V předvečer 1. května se na mnohých místech republiky staví takzvané májky. Podle tradice, která sahá do 15. století, by je měli stavět svobodní mládenci. O tom, jaký význam mělo stavění máje, mluví etnografka Marta Kondrová. 

Nikola Salvetová | 30. 04. 2018 21:58

Horko komplikovalo běžcům závod na 10 kilometrů

Horko komplikovalo běžcům závod na 10 kilometrů

Letošní ročník Mistrovství České republiky v běhu na 10 kilometrů se konal v sobotu odpoledne na brněnském stadionu Moravské Slavie. Kvůli velkému teplu nedoběhlo v mužské kategorii sedm běžců. I přes vysoké teploty se vítězům ženské a mužské kategorie podařilo pokořit rekord stadionu. Moira Stewartová překonala rekord časem 35:52:27 a Lukáš Olejníček doběhl s časem 31:30:26.

Andrea Vránová | 29. 04. 2018 13:56

Na Aviatické pouti v Pardubicích se předvede i žena na křídle letounu

Na Aviatické pouti v Pardubicích se předvede i žena na křídle letounu

Tradiční akce na pardubickém letišti se letos zaměří na stoleté výročí  od vzniku Československa. Láká také na akrobatickou show Martina Šonky, jednoho z nejznámějších českých pilotů. Historii létání připomenou bojové scény z první světové války nebo legendární letadlo Blériot, které proslavil průkopník české aviatiky Jan Kašpar. V pořadí 28. Aviatická pouť se uskuteční o prvním červnovém víkendu. Program zpestří také žena na křídle historického dvouplošníku.

Denisa Píšová | 29. 04. 2018 09:24