VIDEO: Módní fenomény padly. Rozhovor se studentkou módního návrhářství

Módním návrhářům se splnil sen. Po letech diktatury jednotlivých subkultur a fenoménů mají konečně volnější ruku. A poslední módní vlna jim navíc přeje. Vrátila se „haute couture“, tedy vyšší dívčí krejčovství a módy. Saka, kapesníčky, kožené polobotky. „Styl se teď neustále inspiruje v minulosti,“ říká Kieu Ly Le, studentka módního návrhářství z Brna.

Zatímco před deseti lety frčely kalhoty ke kolenům, čepice s rovným kšiltem, zkrátka gangsta hiphop, pár let předtím velel punk. Kožené bundy, křiváky, roztrhané rifle. Diktát skupin mladých, kteří se nejdřív snažili co nejvíc odlišit od šedé masy, zevnitř i navenek, aby jejich vkus zešednul a paradoxně ho vzývala právě masa, byl neúprosný. Jenže v době internetu, globalizace, masové módy dostupné každému a nákupů kliknutím myši, se všechno tak nějak stává jednou směsí rozličných vkusů. 

„V minulosti ty kmeny působily velmi silně každých deset let, zatímco dnes je to jakoby mashed up,“ říká Kieu Ly Le, která v Brně studuje módní návrhářství a už od září ji čeká studium na pražském UMPRUMu. 

Návrháři už podle ní nemají kde brát. Neexistuje tu tak silný fenomén, který by něčím originálním zaujal a ovlivnil tak módní průmysl. A tak se přehlídková mola čím dál častěji vrací do minulosti. Důkazem budiž dnešní záliba v sakách, kostičkovaných kalhotech, puntičkovaných sukních, balerínkách, motýlcích, brožích a kapesníčcích. Za některé výstřelky dnešního stylu by se za první republiky nestyděli naši pradědové. 

„Masmédia jsou strašně rychlá. Styly se strašně rychle dostávají do obchodů a pak už jsou pro ty lidi out,“ myslí si Kieu Ly Le. 

PODÍVEJTE SE NA CELÝ ROZHOVOR S KIEU LY LE

A to je vidět všude kolem nás. Zatímco 2016 se nese na vlně minimalismu, příští rok se čeká japonská či korejská vlna. A jak rychle přijde, tak rychle odejde. Nic nešokuje, nikdo nepohoršuje, nic nevyvolává alespoň pozvednutí obočí na ulici. Revolta se dnes nekoná. A paradoxně tak ti, co se nejvíc chtějí odlišit od ostatních, nosí oblečení, které by jim ještě před pár desítkami let, v době té pravé revolty a rock´n´rollu, vysloužilo posměch za přitakávání starým pořádkům.

Šedou masu totiž tvoří něco, co se za oblékání považovat nedá. Pytlovité rifle, ošoupané tenisky, v horším případě pohorky a sportovní nepromokavá bunda. A ano, mluvíme tu o ženách i o mužích. Není tak těžké se odlišit. A není k tomu nutné fialové číro nebo cvočkový křivák. Stačí jen chodit upravení a jste jedním z tisíce.