30.11.2012 12:00 - 13:00


Online rozhovor s Kristýnou Pálešovou

Host:

Autor: Blanka Sigmundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Stisk vám přináší online rozhovor se sportovní gymnastkou Kristýnou Pálešovou.

 

Mladá a úspěšná gymnastka Kristýna Pálešová vám odpoví na vaše dotazy, nejen o její letošní účasti na olympijských hrách v Londýně, ale také o své dosavadní kariéře a co to vlastně obnáší, být profesionální sportovkyní.
 
Online rozhovor se uskuteční v pátek 30. 11. ve dvanáct hodin
 
_____________________________________________________________________________________________________________________________
 
Kristýna se gymnastice věnuje už od svých pěti let. Foto: Martin Veverka
Kristýna Pálešová se narodila v Ivančicích. Sportovní gymnastice se věnuje od svých pěti let. Společně se svojí trenérkou Kateřinou Janečkovou dosáhla už mnoha úspěchů.
Mezi její největší dosavadní úspěchy patří například:
  • sedmé místo na mistrovství Evropy ve víceboji (2007) 
  • druhé a třetí místo na závodě světového poháru (2007) 
  • jednadvacáté místo ve víceboji na olympijských hrách v Pekingu (2008)
  • účast na olympijských hrách v Londýně (2012)
Kristýna je také několikanásobnou mistryní české republiky.
Jan Grones | grones.jan@gmail.com Přeji hodně úspěchů!! :) Děkuji :)
Jan Grones | grones.jan@gmail.com Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda byla někdy ohrožená tvoje kariéra profesionální sportovní gymnastky? Jak ses s tím vyrovnávala? Děkuji Ahoj, ano byla. Právě od roku 2009, kdy mě potkalo těžké zranění kolene. Bohužel doktoři mi nejdříve nezjistili správnou diagnozu, takže jsem na operaci musela pak čekat o 4 měsíce déle, než normálně. O to dýl mi pak trvalo se vrátit zpět do formy. Měla jsem velký problém se s tím vyrovnat, ale ne ani tak po fyzické stránce, jako po psychické. Nedokázala jsem se smířit s tím, že bych měla takto skončit se sportovní kariérou a trvalo mi dlouho, než jsem se dala dohromady.. Ale teď zpětně jsem za to hrozně vděčná, protože mě to naopak posílilo a nakoplo dál.
Laďa | lada@email.com Děkuji za odpověď. Přeji mnoho úspěchů do budoucna! :-) Děkuji :)
Kristýna Schneiderová | kristyna.schneider@gmail.com Ahoj, chtěla bych Vám nejprve moc pobláhopřát k úspěchům! Mám spíš takové obecnější dotazy na českou gymnastiku. Jak si stojí česká sportovní gymnastika ve světové konkurenci? Londýnským olympijským hrám dominovalo USA, Rusko a Čína. Co podle Vás zapříčiňuje jejich opakované ovládnutí této disciplíny? V čem se liší trénink gymnastek v Česku od tréninkových metod v těchto "gymnastických velmocích"? V kolika letech je ideální začít se s sportovní gymnastikou, aby člověk měl šanci dosáhnout takových úspěchů, jako Vy? Ahoj, děkuji moc. Myslím si, že většina z toho, co jste zmínila pramení z podmínek pro gymnastiku, které mají například v USA v Rusku atd, než které máme my tady v ČR. Neříkám, že bychom se měli úplně špatně, ale rozhodně ne, tak dobře, jako oni. A navíc, když srovnáte počet obyvatel ČR s Čínou a USA, tak je to jednoduché. Tam trenérům rukama projde tisíce gymanstek a jen 10 nejlepších, které vydrží tu dřinu, pak mohou usilovat o olympijský tým. Kdežto my tady v ČR si nemáme moc vybírat a ne každý vydrží tu dřinu. Myslím, že s gymnastikou je ideální začít tak kolem těch 4, 5 až 6 let, kdy se dítě učí nejvíce obratnost atd... Prvních pár let by se podle mě mělo věnovat hodně dobrým základům, technice provedení atd... a potom v budoucnosti v pozdějším věku z toho může gymanstka těžit, tak jako to dělám teď já.
Lenka Šklubalová | sklule@seznam.cz Ahoj, zajímalo by mě, v kolika letech gymnastky odchází do "důchodu"? Kdy se ty chystáš ukončit kariéru? Ahoj, je to hodně individuální. Záleží většinou na zdravotním stavu gymnastky. Jsou gymnastky, které vyhrají olympiádu v 16-ti, pak přiberou nebo mají zdravotní potíže a už se nevrátí. Pak jsou vyjímky, které vydrží déle. Já zatím nedokážu říct, kdy ukončím kariéru. Ještě se na to nechystám, ale taky uvidíme, ja na tom budu zdravotně já. Ještě mám nějaké plány na úspěchy :)
Laďa | lada@email.com Samozdřejmě napadají jiné dotazy, ale nejsou publikovatelné!! :-D Ale teď vážně jak velká dřina je dostat se na vrchol? Aha :-D Dřina je to velká. Ale já bych neměnila. Kdybych si měla vybrat, vybrala bych si klidně znovu. Gymnastice je potřeba obětovat úplně všechno z osobního života, ale myslím, že to stojí za to! Ostatně dostat se na vrchol stojí velkou dřinu asi v každém sportu :)
Laďa | email@email.com Když se na vás dívám, napadá mě jaké jsou Vaše míry? :-D nějaký lepší dotaz? :-)
Martin Klíma | kelas@centrum.cz Ahoj. Zajímalo by mě, jak velká je rivalita (nebo naopak přátelství) v zákulisí mezi Tebou a ostatními závodnicemi na velkých světových soutěžích. Když budeš konkrétnější, budu rád. Díky za odpověď Ahoj, rivalita tam samozřejmě je, ale myslím, že ve většině případech taková ta zdravá. Já osobně své konkurentky respektuji za jejich výkony a fandím jim. Každá z nás pro úspěch dělá maximum a vyhraje prostě ta lepší. A tohle pro mě platí i s rivalitou tady v ČR.
Lukáš Zitka | lukas.zitka@gmail.com Ahoj, já bych se chtěl zeptat, jestli si v mládí dělala (nebo jestli stále děláš) nějaké další sporty, než gymnastiku a které to případně jsou? Ahoj, v mládí i teď dohromady s gymnastikou asi jediný sport, který dělám je tanec. Jednou týdně máme hodinu tance. Jinak se ostatním sportům v sezoně raději vyhýbám, aby nedošlo ke zranění, ale mimo sezonu si ráda zahraji třeba beach volejbal atd :)
Iveta Mannová | iveta.mannova@gmail.com Ahoj :).. zajímalo by mě jestli jsi někdy neuvažovala o tom, že by jsi zkusila tancovat s Mighty Shakem jako tvoje sestřička Terezka :) .. Třeba až když bys pověsila gymnastiku na hřebík :).. bavilo by tě to? :) .. Ahoj Ivetko :) ano uvažovala jsem o tom, to je jasné :) Možná v budoucnu až skončím s gymnastikou, tak bych to mohla jen tak pro srandu zkusit :) určitě by mě to bavilo, tanec mám ráda!
David Nekvinda | Dave08@seznam.cz Ahoj. Rád bych se přeptal, zda ke gymnastice děláš i nějaký doplňkový sporty, abys třeba nezatěžovala pořád stejný svaly. Ahoj, moc na to není čas a trochu se bojím případného zranění, takže když je závodní sezona, tak doplňkové sporty raději vynechávám úplně.
Monika Zezulová | inken@centrum.cz Ahoj, zajímalo by mě, jaký nejsilnější zážitek nebo vzpomínku sis odvezla z londýnské olympiády. Popř. jaké vystoupení českých sportovců sis nenechala ujít. Ahoj. Pro mě asi nejsilnější zážitek byla vůbec samotná olympiáda a závod, který jsem absolvovala. Jak jsem řekla v některé z předešlích odpovědí, vracela jsem se po těžkém zranění a s účastí na druhé olympiádě jsem rozhodně nepočítala. Jinak osobně jsem byla u vítězství stříbrné medaile Vávry Hradílka. To bylo parádní :)
Iveta Kovaříková | iveta.checa@gmail.com Ahoj, chtěla bych se ještě zeptat, které gymnastické nářadí je tvým oblíbeným? Děkuju. Ahoj, bradla nejvíc, ale i kladina.
Tomáš Hrabovský | tomasino.7@seznam.cz Chtěl bych se zeptat, z jakého důvodu jsi si vybrala Stavební fakultu? Proč jsi raději nedala přednost fakultě sportovních studií na MU? Protože studium sportu mě neláká. Jsem spíše víc umělecky zaměřená a studium architektury mě láká víc.
buculinek | buculinek@seznam.cz V rozhovoru na iDnes z letošního 30. července jste si posteskla, že nemáte ve sportovní gymnastice následovníky. Hodláte po ukončení své kariéry věnovat se výchově nové generace? Přeji hodně sportovních i osobních úspěchů. Bohužel to, že nejsou následovnice ani následovnící se odvíjí od systému, jakým je gymnastika v české republice vedena. Trenéři, kteří mají tyto následovníky vychovávat nejsou dostatečně finančně ohodneceni na to, aby mohli trávit v tělocvičně od rána do večer, což je u gymanstiky potřeba. Pokud se tento systém nějakým způsobem nezmění, tak rozhodně nemám v plánu se dál věnovat výchově nové generace. Pokud by se systém alespoň trochu změnil, tak o tom možná budu uvažovat :)
Kateřina Kubíková | kubikova26@email.cz Ahoj, zajímalo by mě, jestli už si přemýšlela nad tím, co budeš dělat po ukončení své sportovní kariéry. Chtěla by ses dále věnovat sportu (třeba jako trenérka) nebo úplně změnit obor? Ahoj, ano přemýšlela.. Povolání trenérky mě upřímně moc neláká. Nebo aspoň ne tady v ČR. Raději bych se věnovala něčemu jinému a můj sen je vystudovat architekturu a věnovat se designu interiéru.
Roman Lesonický | leso.roman@gmail.com Ahoj, gratulace k úspěchům ;-), jinak by mě zajímalo, jestli si se na ten sport dala sama nebo rodiče a pak ještě s jakým si do toho šla úmyslem a jestli si měla nějaký cíle, kterých se ti případně už podařilo dosáhnout nebo se jich teprve chystáš dosáhnout :) Ahoj, děkuji moc :) V 5 letech mě ke gymnastice přivedla maminka, pak už jsem u toho zůstala sama. Do ničeho mě nenutili a vše už byla moje volba. Na začátku jsem asi žádné velké úmysly neměla. Až postupně, když jsem začala vyhrávat závody a sbírat úspěchy jsem začala přemýšlet nad většími a většími úspěchy. Pro mě osobně velký osobní úspěch bylo, že jsem překonala vážné zranění, které mě potkalo v roce 2009.. Ale ještě nějaké plány na úspěchy mám :)
Jan Havel | jonhy2601@seznam.cz Čtu, že by ses chtěla věnovat škole až zkončíš sportovní kariéru. Zajímalo by mě, kolik let výhledově (když půjde vše podle plánu), by jsi chtěla pokračovat se svou sportovní kariérou..? To zatím nedokážu přesně říct. Asi se to bude odvíjet hlavně podle zdravotního stavu. Určitě bych se chtěla ještě naplno gymnastice věnovat minimálně příští rok a možná i dva. A pak uvidíme, jestli budu ještě schopná se zkusit kvalifikovat třeba na třetí OH :)
Alena Kubíková | ajushka.ajushka@gmail.com Jak se vám líbilo oblečení Olympijského týmu na OH v Londýně? A co holínky? :-) Mně se oblečení líbilo moc. Bylo to něco jiného a byli jsme výrazní. Jak holínkami, tak i sportovním oblečením :) A většina z tohoto oblečení bylo pohodlné.
Marek Koblížek | markkoblizek@gmail.com Ahoj :) chci se zeptat,jak moc je tento sport naročnej na cestováni?Do jakých zemí se během sezony dostanes? Diky a at se dari Ahoj, na cestování je to náročné celkem dost. Většina mezinárodních závodů je už samozřejmě v zahraničí. Ale já osobně s cestováním problém nemám, ráda cestuji, jen ne vždy je čas se v místě závodu podívat i po městě atd. Takže většinou vidím jen hotel a závodní halu :) Většina závodů v sezoně bývá v Evropě, vyjímečně pak třeba Čína nebo Japonsko. Děkuji!
Blanka Sigmudová | blankasigmundova@seznam.cz Ahoj, já bych se chtěla zeptat jak zvládáš skloubit tréninky se studiem. Díky Ahoj, jde to zvládat velmi těžce. Já se rozhodla ještě pro těžkou školu, která s gymnastiku moc zvládat nejde. Před OH jsem studium na Stavební fakultě přerušila. V budoucnu bych chtěla studovat architekturu, ale bohužel to stíhat dohromady s gymnstikou na takové úrovni asi moc nepůjde. Proto se zatím věnuji naplno gymnastice a studiu se budu věnovat naplno později, až se rozhodnu s gymnastikou skončit.
Iveta Kovaříková | iveta.checa@gmail.com Ahoj, zajímalo by mě, proč ses rozhodla pro sportovní gymnastiku a co se ti na tomto sportu líbí a co ne? Ahoj Iveto, na gymnastiku mě nejdřív dala moje maminka, když mi bylo 5 let.. Začalo mě to bavit a zůstala jsem u toho. Nikdy víc mě do toho pak rodiče nenutili a zůstala to čistě moje volba. Je to všestranný sport, ukazuje krásu a ženskost... Asi to se mi na tom líbí nejvíc. A je to taky velká dřina :)
Jenda Havel | jonhy2601@seznam.cz Ahoj, hrozně by mě zajímalo, jaký je tvůj tréninkový plán? Kolik hodin týdně trávíš tréninkem a jestli máš i čas na školu, své zájmy popřípadě přítele.. :-) Ahoj, tréninkový plán se většinou odvíjí podle závodů a přípravy na ně. Trénuji většinou 6-7 hod denně ve dvou fázích. Sobota je jediný volný den... Týdně se to vyšplhá asi na 28-31 hodin, jak kdy... Před Olympiádou byla příprava ještě intenzivnější, tak čas na školu nebyl vůbec, proto jsem studium přerušila. A čas na zájmy atd je, ale málo :)