31.03.2014 14:00 - 15:00


Online rozhovor: Kamila Zlatušková, kreativní producentka ČT Brno a matka z pořadu Čtyři v tom 2

Host: Kamila Zlatušková

Autor: Barbora Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Scénáristka, režisérka, dramaturgyně a novopečená matka z dokumentárního cyklu Čtyři v tom odpovídá na vaše otázky.

Scénáristka, režisérka, dramaturgyně a novopečená matka. To vše je Kamila Zlatušková. Absolventka scénáristiky na JAMU pracuje jako kreativní producentka v brněnském studiu České televize a ze své pozice významně ovlivňuje její tvář. Stojí za takovými pořady jako Ptáčata, Tečka páteční noci nebo film Zázrak. V současnosti jí diváci mohou sledovat v dokumentární sérii Čtyři v tom 2, kde vystupuje jako silná a emancipovaná matka, která se odmítá kvůli dítěti vzdát své práce.

Na vaše dotazy týkající se její práce, ale třeba i pořadu Čtyři v tom odpoví Kamila Zlatušková v online rozhovoru, který začíná v pondělí 31. března ve 14.00.

Šárka | sarka.kon@volny.cz Dlouhodobě se zajímáte také o život Romů. Máte pocit, že ve společnosti může v dohledné době nastat sociální smír, nebo čekáte, že se vzájemná nevraživost ještě zhorší? To je hrozně těžká otázka. Osobně jsem v těch výhledech spíš skeptik, což ale nic nemění na tom, že se zároveň nepřestanu snažit v této oblasti něco zkusit udělat. Je potřeba o těch problémech mluvit se všemi, kteří jsou frustrovaní. Jestli se přes ten dialog dostaneme i k nějaké formě sociálního smíru? Moc bych si to přála. Zároveň všem moc děkuji za otázky a velmi se omlouvám těm, na které se nedostalo, ale můj čas zde na chatu už vypršel. Hezký den! Kamila Zlatušková
klara | kl@seznam.cz dobry den, na idnesu jsem se docetla, ze cekate druhe dite, moc vam gratuluju a preju, aby byl den druhy porod lepsi nez prvni. Vydedukovala jsem spravne, ze se chystate do ivancic?Jinak vam fandim, s manzelem jste byli v dokumntu moc sympaticti. Co na to rikal vas tatinek, nas byvaly rektor? Mel s kamerou problem? A jeste jeden dotaz:je pravda, ze kandidujete na sefku ct brno? Diky za odpovedi a mejte se moc hezky. Klara Dobrý den :) Chtěla bych rodit ve Vyškově. Na šéfku ČT Brno kandidovat nehodlám, moje současná pracovní pozice mi vyhovuje a můj tým spolupracovníků bych za nic neměnila, jsou skvělí :) Děkujeme za gratulace i projevené sympatie!
Tereza | janouchova.t@gmail.com V jednom z dílů Čtyři v tom jste se zmínila o tom, že s manželem uvažujete o adopci romského dítěte. Opravdu máte v plánu se nějakého romského dítěte bez rodiny ujmout? Přeji hodně štěstí v práci i s miminkem :) Dobrý den! Momentálně čekám další dítě, na které se s manželem velmi těšíme, s adopcí či pěstounskou péčí stále počítáme. Potkali jsme s Martinem několik adoptovaných romských dětí a byla to velmi zásadní zkušenost. Považuju to za formu pomoci, kterou bychom mohli být schopni zvládnout, ačkoliv - nebo možná právě proto - že ani můj muž, ani já nejsme ani nechceme být prototyp dokonalého rodiče. A nechtěli bychom ani dokonalé potomky. Chyby, se kterými se umíme/musíme poprat, jsou fajn a pro život užitečné :)
F.Berčík | nonrevolver@seznam.cz Dobrý den, zajímalo by mě, jak jste jako producentka pořadu Tečka páteční noci zvládala ukočírovat protagonisty pražské kapely Vanessa? Byla "lajna kokainu" na Bibli plánovaná? Jaké byly ohlasy vedení ČT? Děkuji za odpověď, hezký den!
Pavel Nový | pavel.novy@centrum.cz Jaké ceny za Vaši tvorbu si považujete nejvíce? Velmi mě potěšilo, že krátký film pro evropské televize, který jsme natočili s Janičkou na téma biofeedbacku, vyhrál v konkurenci velkých distribučních titulů cenu za nejlepší český vědecko-populární film a ocenili ho i přítomní zahraniční odborníci na výzkum mozku. Ta cena byla o to milejší, že jsem ji mohla přebírat dohromady s Janičkou a poděkovat jí tak, za její trpělivost a otevřenost při natáčení.
Karel Plíhal | k.plihal@gmail.com Baví Vás spíše práce dramaturga či režisérky? Dramaturgování i režírování jsou dvě odlišné věci - jsem ráda, že mám zkušenost z obou těchto profesí, jedna ta zkušenost doplňuje druhou. Práce dramaturga má výhodu, že se můžete věnovat více projektům naráz, ovlivňujete je a vybíráte látku, která se má zpracovat, nicméně na závěr vás vlastně málokdo ocení. Např. u nás ocenění pro obor dramaturgie neexistuje. Jako režisér jste do projektu ponořen hluboko a je třeba se dlouhodbě koncetrovat pouze na jednu věc a téma. Moje výhoda je v tom, že jako režisérka časosběrného projektu mám na výběr. Ovšem nyní převládá moje role producentky. A matky :)
Honza | lasak333@seznam.cz Dobrý den, vím, že se věnujete trochu jiní oblasti, přesto si ale myslím, že byste mohla mít na tuto věc názor. Co říkáte na aktuální dění v ČT, kdy se rozhodli odejít přední moderátoři politických pořadů (M. Veselovský, D. Drtinová)?
Robert Švanda | robi.svanda@gmail.com Sledujete i nadále osudy hrdinů dokumentárního seriálu Ptáčata a chystáte se je případně znovu zapojit od nějakého natáčení? Ano, viz moje předchozí odpověď - právě natáčíme třetí řadu. Děti bych ráda natáčela co nejdéle to půjde, případně s producentem Radimem Procházkou zvažujeme i samostatné filmy o některých osudech. Samozřejmě pokud budou aktéři souhlasit.
Karolína Peřestá | karolina.peresta@gmail.com Přeji hezký den! Nedávno jsem shlédla váš dokumentární seriál o Ptáčatech. Za prvé bych chtěla složit poklonu vaší mamince, protože takových učitelů je jako šafránu. Líbí se mi ten viditelný pokrok dětí od prvního dílu až k poslednímu. Zajímalo by mě, jak budete v natáčení s Ptáčaty pokračovat? A také jestli váš seriál nějakým způsobem změnil situaci na oné základní škole? Zdravím i Janičku a držím jí palce v dosažení jejího snu stát se režisérkou! :-) Dobrý den! V natáčení Ptáčat pokračujeme, nyní vyrábíme už třetí řadu, kde se v rámci puberty, náročnějších osnov a nového pana učitele už začne trochu lámat chleba. Navíc několik dětí odešlo na jiné školy a je logisticky náročnější to celé "usledovat". Ale ačkoliv nyní natáčíme méně intenzivně, zaměříme se na delší časový úsek. V rámci této třetí série by to mělo být od 6. do 9. třídy. Pozdravy Janičce i paní učitelce ráda moc ráda vyřídím :) Janička momentálně našla zálibu ve focení, takže uvidíme, jestli bude ve svém snažení úspěšná - třeba i v rámci dalšího středoškolského vzdělávání. A paní učitelka dokončuje svou první knihu pohádek.
Jana Černá | jana.cer@gmail.com Co bylo na natáčení Čtyři v tom nejvíce obtížné? Asi to rozhodnutí, zda do toho vůbec jít. Je to přece jen velký zásah do soukromí. Ale mimo jiné jsem si uvědomila, že by bylo vzhledem k mé režisérské práci užitečné vyzkoušet, jaké to je fungovat sama za sebe před kamerou. A v tomto ohledu to byla sice náročná, ale obohacující zkušenost.
Gita Jílková | Gitajilkova@seznam.cz Váš přístup k mateřství je oproti českému standardu poněkud netradiční. Setkala jste se s nějakými negativními ohlasy ohledně Vaší cesty do Japonska, kterou jste absolvovala krátce po porodu? Pokud ano, jak se s takovou kritikou vyrovnáváte? Dobrý den. Mým cílem bylo ukázat, že i tento model rodičovství (který se ale podle mě postupně stává čím dál tím víc běžným) není nic odsouzeníhodného. Naše dítě milujeme oba dva a pečujeme o něj oba dva rovnocenně. S negativními ohlasy jsem se setkala, ale počítala jsem s tím. Pro mě bylo nejdůležitější vědomí, že můj muž doma vše bez problémů zvládne. A rozhodně si nemyslím, že by dítě pobytem s otcem utrpělo nějaké následky či trauma, jak se několik divaček domnívalo. Ale i takovou kritiku beru jako potřebnou, ta zpětná sebereflexe je pro mě jako pro matku důležitá.