09.05.2019 20:00 - 22:00


Upoutávka: Online rozhovor s novým králem Brněnského Majálesu Janem Jílkem

Host: Jan Jílek

Autor: Hana Podhorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Jan Jílek je studentem Vysokého učení technického v Brně, kde studuje zároveň dva obory, a to Realizaci staveb a Realitní inženýrství. Díky svému projektu Studentské Brno: Jízdenky pro studenty se Honza stal králem Brněnského Majálesu pro rok 2019. Projekt spočívá také v zavedení takzvaných semestrálních jízdenek, které by studenti mohli využívat po dobu semestru a zkouškového období.

Král Brněnského Majálesu Jan Jílek, Martin StřálkaKrál majálesu Jan Jílek bude na vaše dotazy odpovídat ve čtvrtek 9.5.2019 od 20:00.  Můžete se ho ptát na cokoli, co vás zajímá. Otázky můžete posílat už teď na email rozhovor.munimedia@seznam.cz

Klára Ivičičová | klaraivicicova@seznam.cz Může krále vyhrát student třeba z MUNI a královnu studentka z VUT? Nebo jedou prostě jako tým? Díky za odpověď, na Majálesu jsem nikdy nebyla, takže nevím jak to funguje... Ahoj Klárko, děkuji za otázku. Nevadí, že jsi na majálesu nebyla. Příští rok to můžeš s radostí napravit. :D Král a královna jsou hodnoceni nezávisle a tedy můžou být oba z jiných univerzit. Společné hodnocení měli letos jen za společnou disciplínu na stage. Vše ostatní měli přesně rozděleno. Debata byla zvlášť hodnocená, internetové hlasování, samostatné vystoupení na majálese, a pak královna měla hodnocený průvod a král hlasování na místě.
Michal Blažek | michalblažek@seznam.cz Ahoj, funguje mezi kandidáty/kandidátkami rivalita, nebo jste spíš kamarádi? Ahoj, děkuji za tuto otázku. Velice jsem se na ni těšil. Letos, pro mě poprvé za dlouhou dobu, mezi námi vládlo opravdové přátelství. Nesmírně jsem si s kluky padl do noty. Byli jsme spolu na hodně akcích a poznal jsem je, troufám si říct, dobře. Jsou to skvělí parťáci a každý z nich by si zasloužil být králem Brna. Srdce na to mají dost velké! Samozřejmě nějaká rivalita tam byla, ale vždy to bylo velice sportovní a s žádnými noži do zad. Finální vyhlášení bych tento rok klidně vyškrtl, protože to už byla z mého pohledu jen drobnost. Každý z nich vyhrál, když se dostal do výběru za svou univerzitu. Nemůžu opomenout ani královny a jejich gardy. Ty se tento rok taky velice snažili a necítil jsem z jejich strany žádnou nevraživost. Ba naopak jsem s nimi trávil čas velice rád. Přál bych každému toto zažít. Teď jsem velice rád, že jsem tu cestu podnikl. Stála za to! Mají všichni mou hlubokou poklonu.
Petra Martinová | petramartinova@seznam.cz Jaký máte vztah s královnou? Znali jste se už předtím a proto se třeba přihlásili společně, nebo jste byli nějakým způsobem nominováni a poznáte až v průběhu "kampaně"? Ahoj, děkuji za dotaz. S královnou jsme se neznali vůbec. Do kandidatury jsem šel s kamarádkou Marií ze stavárny jako Jeníček a Mařenka. Ta se bohužel dál nedostala a tak jsem začal spolupracovat s Kikou :) Vztah máme myslím kamarádský. Pomáhali jsme jí s jejími úkoly a ona zas s našimi :) Během kampaně se navzájem poznáte dobře, hlavně ve stresových situacích poznáš charakter člověka. Je to jak v práci.
Lucie Bendová | luciebendova@seznam.cz Ahoj, chci se zeptat jestli nějakým způsobem spolupracují králové a královny z aktuálního roku a loňských let. Děkuji za odpověď! :) Ahoj Luci, děkuji za otázku. Troufám si říct, že letos spolupracovali zejména královna z VFU Domča, Johny z Mendelu, z VUT se u nás v gardě angažoval poslední král majálesu z VUT Jara List a i jeho předchůdce Dan Skřek. Když tam předchůdci jsou, tak většinou předávají rady a nápady. Mohou samozřejmě pomáhat svým kandidátům z jejich univerzit.
Barbora Backová | 461602@mail.muni.cz Ahoj, jestli se můžu zeptat.... Máš z kandidatury na Majáles nějaké výhody? Například několik volných vstupenek na další rok nebo podobně? :) Ahoj, stejná odpověď jako k předchozí otázce :)
Barbora Backová | 461602@mail.muni.cz Ahoj, jestli se můžu zeptat.... Máš z kandidatury na Majáles nějaké výhody? Například několik volných vstupenek na další rok nebo podobně? :) Ahoj, děkuji za dotaz. Mám výhody v podobě výher z tohoto ročníku. Na příští rok vůbec nevím, jestli budu mít nějaké výhody, ale zřejmě bych asi jeden lístek měl snad mít, pokud teda budou chtít, abych osobně předal korunu nástupci. Za rok se toho může stát hodně, takže se nechávám překvapit. Dopředu ale informace nevím.
Julie Ráčková | 469662@mail.muni.cz Ahoj, četla jsem, že studuje dva obory na VUT. Jak se to dá stíhat? Proč ses rozhodl jít na dva obory? Ahoj, děkuji za otázku. Upřímně to byla forma sebepotrestání :D. Prodloužil jsem bakaláře, protože jsem nestihl odevzdat BP. Rok jsme dělal všechno možné kromě studia, a tak jsem si pak řekl, že když už jdu po roce na to, tak si trošku naložím. Studia jsou podobná, jen se každé zaměřuje na jiné odvětví stavebnictví. Stíhat se to dá, pokud máš podporu u spolužáků. Kdybych měl jen studovat ty dvě školy, tak by to asi bylo jednodušší. Já se do toho ještě snažím věnovat sportu, hudbě, politice. To všechno zahrnuje další čas strávený mimo studiu. Někdy by se mi hodilo, aby měl den 48 hodin, to je pravda :)
Klára Beranová | 471258@mail.muni.cz Ahoj, v čem spočívají semestrální jízdenky? Nebude to stejné jako čtvrteltní? Díky Ahoj Klárko, děkuji za dotaz. Semestrální jízdenka spočívá v tom, že když si ji koupíš, tak ti vyjde od začátku semestru až po konec zkouškového.Čtvrtletní jízdenka nikdy nevyjde na celý semestr, ale končí někdy koncem semestru a na zkouškové si student už většinou koupí měsíční, jednorázové jízdenky a v nejhorším případě jezdí načerno. Není to sleva pro studenty, je to ,,jen'' zavedení tarifu, který bude pro studenty ekonomicky výhodnější. Jedním z dalších úkolů bylo to, že bych rád snížil cenu roční šalinkarty, ale peníze by se braly odněkud, kde by pak taky chyběly. Semestrálky jsou zlatou střední cestou. Hromadě studentů se to moc líbilo a ocenili by to. :) tak snad tak stačí
Vít Hensl | vit.hensl@seznam.cz Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše povinnosti na následující rok? Nashledanou Dobrý den. Jako první musím doladit školu, kterou jsem teď trošku hodil na druhou kolej, ale hned potom se pustím do plnění toho co jsem nasliboval, aby to nedopadlo jako v politice. Další nějak extra zásadní povinnosti jako ,,král'' nemám. Sem tam se ukázat na nějaké akci a podpořit ji, pokud za to bude stát a tak. Mějte se skvěle!!
Martin Maligda | matko.mali26@gmail.com Ahoj, prosím tě v předchozích komentářích jsi psal o zavedení Filtermaců do škol. Můžu se zeptat o co se jedná? Díky :) Ahoj, ještě jednou pro jistotu :D Jedná se o systém automatu, který je připojen na vodovodní řad. Ten automat čistí vodu, zbavuje zápachu, přidává nějaké minerály a můžeš mít buď jemně perlivou, nebo neperlivou. Hlavní pozitivní stránka je v tom, že si vodu čepuješ do vlastní láhve. Nekupuješ drahý minerální vody v plastových lahvích a šetříš přírodu. Jen za první čtvrtletí na Fastu se ušetřilo 38 946 pullitrových jednorázových lahví. Celkem od začátku používání je to 2 195 000, což už je kurňa velké číslo. Pokud tě to zajímá více, tak mrkni na stránky Fastu, kdo to je napsané přesně. Rád bych tenhle přístroj zavedl i na jiných fakultách, případně na jiných univerzitách. Myslím, že to je i v zájmu daných škol tohle zavést. U nás se na to pravidelně stávají fronty, protože ta voda z něj je super. Snad takhle stačí.
Martin Maligda | matko.mali26@gmail.com Ahoj, prosím tě v předchozích komentářích jsi psal o zavedení Filtermaců do škol. Můžu se zeptat o co se jedná? Díky :) Ahoj Marťo, díky za dotaz. Jedná se o systém automatu, který je připojen na vodovodní řad. Ten automat čistí vodu, zbavuje zápachu, přidává nějaké minerály a můžeš mít buď jemně perlivou, nebo neperlivou. Hlavní pozitivní stránka je v tom, že si vodu čepuješ do vlastní láhve. Nekupuješ drahý minerální vody v plastových lahvích a šetříš přírodu. Jen za první čtvrtletí na Fastu se ušetřilo 38 946 pullitrových jednorázových lahví. Celkem od začátku používání je to 2 195 000 lahví, což už je kurňa velké číslo. Pokud tě to zajímá více, tak mrkni na FB stránky Fastu, kde to je napsané přesně. Rád bych tenhle přístroj zavedl i na jiných fakultách, případně na jiných univerzitách. Myslím, že to je i v zájmu daných škol tohle zavést. U nás se na to pravidelně stávají fronty, protože ta voda z něj je super. Snad takhle stačí.
Václav Schwab | schwabv95@gmail.com Podle počtu hlasů si ostatní kandidáty dost převálcoval. Čím myslíš, že to bylo? Díky za odpověď Nazdárek Vašíku :D, hlasování přes internet jsem sice vyhrál, ale to mělo v hodnocení úplně nejslabší váhu. Nejdůležitější byla královská debata, kterou s přehledem vyhrál Láďa a pak projekt pro SB, kde jsme oba shodně dostali 85b. Co se týče hlasování, tak jsme měli výhodu kolejí, které máme. Každý rok obcházíme koleje a říkáme studentům, aby hlasovali. To byl hlavní důvod, proč jsme nakonec vyhráli. Oba z VUT máme hodně podporující fakulty. Nevím, jak probíhá podpora na Masarykově univerzitě. Snad takto stačí :)
Kateřina Hrdinová | kate.hrdinova@gmail.com Co bys doporučil kandidátům pro rok 2020 ohledně příprav? Děkuji za odpověď Ahoj Kači, děkuji za dotaz. Rozhodně bych doporučil jedno. Připravit se na to, že budete opravdu časově vytížení. Je toho strašná spousta, co musíte zvládnout. Já musel zvládat studia a ještě praxi a úplně nezanevřít na svoje koníčky. Nejdůležitější je však mít dobrou podporu v gardě, která vás provází po celou dobu. Tu já naštěstí měl a bez ní bych neměl šanci dosáhnout toho, co jsem dosáhnul. Takže dřív než se do kandidatury pustíš, najdi si dobrou podporu. To je asi ta nejcennější rada. Druhá pak, že si užívej všechno, co ti ta kandidatura nabídne. Letos jsme měli s Láďou, Ondrou a Pavlíkem super vztahy a to ti dodá obrovský drive.
Ondřej Ling | ondraling@seznam.cz Ahoj, co si myslíš, že je největší problém pro studenty v Brně? Ahoj Ondro, díky za otázku. Myslím, že studenti mají hromadu problémů a asi záleží škola od školy. Myslím si, že velký problém je ten, že v Brně jakožto studentském městě se málo přihlíží na potřeby studentů. Typický student je jen kapka v moři a k tomu, aby jsi udělal nějakou vlnu vás musí být víc a nebo se dostat na pozici, kde už je to lehčí něco ovlivnit. Já opravdu zásadní problém nenašel, nebo jsem se s ním ještě nepotkal, ale těším se na každou výzvu. Snad takto stačí :)
Markéta Kršková | 475033@mail.muni.cz Ahoj, Co všechno si musel udělat proto, aby ses dostal mezi kandidáty? Jak probíhá přihlášení? Ahoj, moc děkuji za tvůj dotaz. Nejdříve jsem se musel rozhoupat a podat přihlášku na kandidaturu. Dalším krokem bylo sepsat nějaký projekt pro Studentské Brno a pak i něco pro studenty VUT. Pak bylo hlasování pomocí LIKE na FB, na kterém jsem skončil 2. a pak jsme měli v Elevenu královskou volenku :D, kde jsem vedle sebe měl 3 borce, každý z nich měl svůj projekt a každý se chtěl dostat dál. Soutěže byly vědomostní, pak uplést dívce copánek a pak byla taková minidebata, která byla hodnocena zástupci studentských spolků a pak hlasování na místě a ještě něco málo improvizačního. Byla to super zkušenost a kluci byli skvělí soupeři. Tak podobně probíhala volba královny. Jen královny vázaly kravatu.
Vendula Stehlíková | stehlikova.vendula@seznam.cz Zdravím, jaký bod tvého programu bys chtěl uskutečnit jako první? Děkuji za odpověď Ahoj, děkuji za otázku. První bych rád dořešil semestrální jízdenky. Začali jsme to řešit už před kandidaturou. Dopravnímu podniku se nápad líbil, tak doufám, že to nebude těžké dořešit a přál bych si, aby třeba příští semestr už začal nějaký zkušební provoz a ladění. Vše záleží na to jestli to DPMB bude chtít dotáhnout, ale zdálo se mi, že ano. Projekt jsme již zpracovali, tak uvidíme. Další body programu jsem začal taky už řešit. Jednalo se o bezkelímkové automaty na kafe a v plánu je začít jednat se senáty škol o zavedení Filtermaců. atd atd :) snad takto stačí :)
Bára Štruncová | bara.struncova@gmail.com Ahoj, zajímalo by mně, zda jsi se chtěl přihlásit na krále Majálesu sám nebo to byl nápad někoho jiného? Díky Ahoj, děkuji za dotaz. Prvotní myšlenka přišla už pár let zpátky, ale nějak nebyl čas ji realizovat. Dva a tři roky jsem se podílel na kandidatuře tehdejšího krále Dana a pak Jardy. Tento rok jsem si řekl: ,,Teď nebo nikdy.‘‘ S kamarádkou jsme kandidovali za fakultu stavební, ale do výběru za VUT jsem se dostal jen já. Ironií je, že letos na to bylo ještě méně času než jindy, ale nějak to vyšlo a teď jsem tady :) snad takto stačí :)