30.04.2019 13:15 - 15:15


Online rozhovor s fleretistou a účastníkem poslední olympiády v Riu de Janeiru Alexanderem Choupenitchem

Host: Alexander Choupenitch

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Alexander Choupenitch je sportovní šermíř a zároveň účastník posledních olympijských her v Riu de Janeiru. Jeho největším úspěchem je bronzová medaile z loňského mistrovství Evropy v Srbsku. Momentálně tráví většinu času v Londýně, kde se připravuje se svým trenérem Ziemowitem Wojcichowskim. Studium na Masarykově univerzitě přerušil, aby se mohl plně věnovat své sportovní kariéře.

Fleretista Alexander Choupenitch. Zdroj: Redbullcontenpool. Autor: Daniel Vojtěch

Karolína Novotná | novotna.karolina3@seznam.cz Uvažoval jste někdy, že se šermem skončíte? Někdy budu muset :) , ale v tento moment se snažím děla všechno pro to, abych mohl šermovat, co nejdéle. Ve světové špičce se pohybují šermíři, kterým je třeba i kolem třiceti pěti let. Mně je 24.
Jiří Černý | 434528@mail.muni.cz Jak je těžké překousnout prohru v prvním zápase olympijských her, kdy se na ně člověk tak dlouho připravuje? Součástí růstu člověka jsou i prohry. Myslím si, že právě velké porážky (jako ta na Olympiádě) posunují člověka k velkým vítězstvím.
Anežka Horová | 471574@mail.muni.cz Je podle Vás šerm nebezpečný sport? Zranil jste se při zápase nebo tréninku někdy? Šerm je určitě bezpečný sport. Vybavení, které máme, je extrémně odolné a nic hrozného se v podstatě stát nemůže. Samozřejmě k tomu patří modřiny a zranění spojené s přetížením (natažené svaly, vymknutý kotník, bolavá kolena).
Martin Fišer | mart.fis@seznam.cz Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je původ vašeho příjmení? Zní netradičně. Moje rodiče jsou původem z Běloruska. V mládí cestovali po Evropě, protože táta studoval operní zpěv v Itálii. Díky tomu potom vznikl francouzský přepis toho příjmení. Šupeničů je na světě asi hodně, ale to, jak se to píše (Choupenitch) je unikát – je to pouze naše rodina.
Andree Ferndorfer | andifern23@gmail.com Řekl by jste že jste se v šermu (nebo celkově ve sportu) něco naučili co používáte v "normálním" životě? Určitě. Mentální odolnost, houževnatost, rychlé rozhodování a hlavně mi šerm dal spoustu nezapomenutelných zážitků a emocí. Taky mě naučil, že cesta k úspěchu je sakra dlouhá a člověk musí vytrvat.
Karolína Čechová | karolinacehcova@seznam.cz Přemýšlel jste někdy nad tím, že místo šermu byste šel ve stopách svých rodičů? Bohužel jsem nezdědil operní hlas po svých rodičích. Ale hudbu mám velice rád, i když ze mě Pavarotti asi už nebude :) .
Jakub Doubek | doubek.jaakub@gmail.com Čo všetko sa v tomto športe hodnotí? Ako sa taký “zápas” vôbec hodnotí? Šermujeme na pět (ve skupinách) nebo na patnáct (eliminační zápas) zásahů. Šermujeme 3x 3 minuty, mezi kterými je pauza jednu minutu. To znamená, že první, kdo dá patnáct zásahů vyhrává.
Jiří Černý | 434528@mail.muni.cz Jste na Brno hrdý, kde to máte v Brně nejraději? Brno mám moc rád. Velmi se mi líbí, že se všude dá dojít pěšky. Brno má skvělou večerní atmosféru (Jakubské náměstí). Taky si užívám výborné kávy v malých útulných kavárnách (Podnik, Punkt, Industra).
Lilien Neuman | lilie129@seznam.cz Stíháte skloubit osobní (rodina, sourozenci, přátele, přítelkyně,...) a profesionální část svého života? Jak se vyrovnáváte s tlakem co na Vás působí ? Nechtěli rodiče aby jste se spíše věnoval hudební dráze? Snažím se tyto části nerozdělovat. Beru život jako celek. Aby člověk něco získal, musí také někde ztratit. Zároveň však mám kolem sebe úžasnou rodinu přátele. I když je nevidím často, tak si společných chvil o to víc vážím. To, jaký na vás působí tlak je pouze ve vaší hlavě a ve vašem přístupu. Nesmírně si užívám to, co dělám a tlak jako takový nevnímám. Samozřejmě nějakou zdravou nervozitu před závodem pociťuji, ale to k tomu patří. Rodiče mě od mala vedli k hudbě, sedm let jsem hrál na klavír, mám rád hudbu a všechno, co je s ní spojeno (divadla, koncerty, muzikály). Na závodech často poslouchám hudbu, provází mě celý život.
Veronika Nováková | veronika.novakovas@seznam.cz Existuje ve fleretu světový žebříček, podobně jako v tenise? Existuje světový žebříček dospělých, juniorů i mládeže. Celkově je systém závodů celkem podobný jako v tenise.
Jana Feitlová | feitlovajana@centrum.cz Proč jste si vybral tuto disciplínu? Byla to shoda náhod. Nikdy mě nebavili Star Wars, princ Bajaja nebo Tři mušketýři. Postupně jsem získával sympatie a lásku k tomuto sportu, až sem mu úplně propadl.
Marek Tousek | marek.totusek@seznam.cz Kdo je tvým vzorem, kdo nebo co tě inspiruje? Mým šermířským vzorem je Alexandre Romankov, pětinásobný mistr světa a olympijský vítěz. Mimo šerm nacházím inspiraci každý den u úspěšných lidí, kteří posunují hranice ve svém oboru.
Simona Chlupová | simona.chlupova@centrum.cz Jak těžké pro vás bylo rozhodnutí, že opřednostníte sport před studiem? Díky za otázku. Nebylo to těžké rozhodnutí, protože jsem si šel za svým snem. Myslím, že ke studiu se můžu kdykoli vrátit. Kdybych upřednostnil studium, vyčítal bych si, že jsem nevyužil svoji šanci. V této životní fázi je mojí prioritou sport a dávám tomu všechno.
Ondřej Šimeček | Ondra.simecek2@seznam.cz Díky za odpověď. Dočkáme se někdy koncertu nebo alba? Třeba ve spojení s šermířským úspěchem? Pokud přijde velký šermířský úspěch, tak se určitě dočkáme alba i koncertu :)
Ondřej Halva | ondřejhavla@seznam.cz Jaká máte s tímto sportem plány do budoucna? Plánujete třeba dělat trenéra? Mimo své sportovní plány, chci dělat osvětu tohoto skvělého sportu. Chci ho dostat blíž k lidem, aby se o něm dozvěděli i lidé ze široké veřejnosti, protože v zahraničí je šerm velmi populární a myslím, že by si podobnou pozornost zasloužil i v České republice.
Ondřej Šimeček | Ondra.simecek2@seznam.cz Dobrý den Alexi! Slyšel jsem o vaší zálibě v rappu. Sportovci většinou jen poslouchají, vy i skládáte, o čem jsou tedy vaše texty? Díky fanoušek Ondřej Díky za dotaz. Je to spíše koníček. Většina textů je o ženách, lásce, sportu a všem, co souvisí s mým životem.
Kateřina Fabiánková | 483014@mail.muni.cz Jak trávíš volný čas, když zrovna netrénuješ nebo nejsi na soutěžích? Díky za otázku. Rád se setkávám s přáteli. Píšu rappové texty, čtu, odpočívám, regeneruji.