05.04.2018 13:00 - 14:00


Rozhovor s Miroslavem Kubáskem, environmentalistou a informatikem, zakladatelem akce Ukliďme Česko

Host: Miroslav Kubásek

Autor: Kateřina Bečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Miroslav Kubásek (ANO) vystudoval informatiku na Masarykově univerzitě (MU). I nadále se věnuje její výuce na Přírodovědecké fakultě MU. Zároveň působí v oblasti environmentalistiky. Dvě sféry působení spojil při vývoji aplikace ZmapujTo, která se zapojením veřejnosti monitoruje nelegální skládky odpadu. Tuto sobotu tisíce dobrovolníků zorganizují úklidové akce zaštítěné projektem Ukliďme Česko, za jehož zrodem Kubásek stojí.

Miroslav Kubásek. Foto: archiv Miroslava Kubáska

Karolína Poláčková | 460119@mail.muni.cz Vidia v akcii Uklidme Česko vzor aj nejaké iné iniciatívy ekologického zamerania? To bohužel nedokáži posoudit, měl jsem možnost nahlédnout studie, kterou si nechala zpracovat jedna veliká společnost o tom, jek veřejnost pozitivně vnímá různé aktivity, a Ukliďme Česko zde vyšlo jako bezkonkurenčně neznámější ekologická iniciativa mezi veřejností, tak věřím, že se řada dalších ekologických aktivit bude inspirovat tím, jak jsme celý projekt namysleli a realizovali.
Jindřich Dudek | Jindrich.Dudek@gmail.com Dobrý den, plánujete aplikaci rozšířit i na platformu Windows Phone? Původně pro Windows Phone ZmapujTo i bylo. Nyní nové verze Mobilní rozhlas a nově Zlepšeme Česko vznikají primárně pro Android a iPhone. Windows Phone zatím zvažují. Je to bohužel vše o penězích, tuto platformu moc lidí nemá a proto nemá takovou prioritu. Plánuji však, pokud se mě nepodaří přesvědčit kolegy, aby vznikla i verze pro WP, že bych otevřel API a vyzval veřejnost, aby to někdo naprogramoval...
Jana Hostičková | hostickovajana@gmail.com Jak náročná je organizace takového projektu? Jak často se organizační tým před uskutečněním akce potkává? Je to hodně náročné, scházíme se průběžně, voláme si několikrát denně, hlavně když se blíží termín akce. Já osobně věci řeším a programuji i přes noc, víkendy, protože bych na to přes den neměl čas, díky mým dalších aktivitám. Řada věcí jde řešit pouze v pracovní hodiny, proto musíme mít k ruce brigádníky, kteří jsou schopni v tento čas komunikovat.
Michaela Dvořáková | 407928@mail.muni.cz Dobrý den, co se děje s odpadem vyklizeným z nelegální skládky? Převezete jej do řádně zřízené skládky, anebo jej přeberete a částečně zrecyklujete? Děkuji. Na to jak naložit s odpadem je potřeba, aby se organizátor domluvil s místním úřadem. Samotný odpad jdem do spalovny nebo na legální skládku, to záleží od dané lokality, jaké má možnosti. Motivujeme dobrovolníky aby se snažili třídit, občas to jde, pokud se uklízí drobný nepořádek (např. poházené plasty, papír apod.) ale pokud to je letitá skládka tak to nedává smysl, protože například silně znečištěným plastem znehodnotíte ten čistý který se třídí. Je to na zvážení každého a na zdravé úvaze, jestli to má smysl třídit, nebo ne.
Tereza Kučerová | 460105@mail.muni.cz Dobrý den, není pro vás demotivující to, že zorganizujete velký úklid Česka a za krátkou dobu je v Česku opět nepořádek? Občas to zamrzí, ale věřím, že když se to dané místo uklidí, tak je přece jenom pro člověka větší bariérou odhodit nepořádek do čisté přírody, než přihodit něco na už existující hromadu odpadků...
Ondřej Zoubek | vondrej.zoubek@gmail.com Jak si Česko stojí, co se týče černých skládek, v porovnání se sousedními zeměmi? Máte v tomto ohledu určitý vzor, inspiraci že zahraničí? Určitě vzor můžeme hledat na západ, Rakousko, Německo. Na východ a na jih je to pak spíše horší co se týče nepořádku a černých skládek. Ale těžko se v tomto generalizuje, např. když pojedete vlakem v Bruselu z letiště do centra, tak uvidíte kolem tratě nepořádek, který si nezadá s tím, co uvidíte když vlakem budete přijíždět do Prahy či Brna.
Karolína Poláčková | 460119@mail.muni.cz Vidia v akcii Uklidme Česko vzor aj nejaké iné iniciatívy ekologického zamerania? Na konci roku 2013, jsme se inspirovali iniciativou Let's Do It https://www.letsdoitworld.org/ Naštěstí byl díky nim k dispozici podrobný manuál, který popisoval jak tuto úklidovou akci organizovali ve Slovinsku, kde se jim zapojilo neuvěřitelných 10% populace. Upravili jsme si to na České poměry, přidali k tomu naše osobní zkušenosti a tak vzniklo první Ukliďme Česko, viz http://www.uklidmecesko.cz/about/2014/
Bezdak Obecný | bezdak821@seznam.cz Co od tohoto projektu očekáváte? Moje základní očekávání od Ukliďme Česko není, že se bude donekonečna uklízet, ale že díky medializaci těchto úklidů, zapojení co nejvíce lidí do těchto aktivit a zapojení dětí, si ten zbytek populace, který nepořádek způsobuje uvědomí, že odpad který odhodí do přírody sám nezmizí, že ho musí někdo sebrat a uklidit, aby se chytli za nos a odpad do přírody už nikdy nevyhodili...
Stanislav Svědiroh | standa.svediroh@gmail.com Plánujete rozšířit aplikaci ZmapujTo i do zahraničí? Podobné plány máme. Bohužel požaduji, aby ZmapujTo bylo pro každou obec k dispozici v základní verzi zdarma a nemohli se tak vymlouvat, že podněty nemohou řešit. To ale na druhou stranu obnáší to, že projekt není absolutně ziskový, ba právě naopak. Proto hledáme model/partnery, jak tuto udržitelnost zaručit a až pak bude čas pokukovat po zahraničí.
Jan Kuchta | 460024@muni.cz Dobrý den, chci se zeptat co se děje po zmapování a odeslání např. nelegální skládky v aplikaci ZmapujTO. Sledujete nějak další dění a upozorňujete příslušné úřady, nebo spoléháte na vedení obce či města? Tak jak píšete ZmapujTo fungovalo před těmi 6-ti lety. Moc se to neosvědčilo a proto jsem filosofii projektu změnil tak, že chci zaručit, že se každé hlášení dostane k tomu, kdy má daný typ podnětů v daném regionu na starost. A myslím, že se nám to i daří. Dříve jsem to zajišťoval sám, ale to se už nedalo stíhat, proto jsem rád, že mě s tím kolegové z https://www.mobilnirozhlas.cz/ nyní pomáhají a jsou schopni intenzivně komunikovat s obcemi, vysvětlovat, prezentovat a hlavně motivovat úředníky k tomu, aby podněty od občanů řešili.
Václav | venca.41@gmail.com Jak dlouho jste aplikaci ZmapujTo programoval? viz níže.
Zuzana Cyroňová | Z.Cyronova@seznam.cz Očekáváte vyšší účast než v minulých letech? Hlásí se více dobrovolníků? Osobně očekávám rekordní účast. Již nyní je zaregistrováno více jak 2500 úklidů (loni bylo 2476) takže věřím, že se přiblížíme teď na jaře 100 tis. dobrovolníkům. A hlavně na podzim 15. září bude celosvětový úklidový den, kdy se zapojí na 130 zemí celého světa a v jeden den lidé vyrazí ven uklízet nepořádek. Bude to mít věřím veliký celosvětový dopad a samozřejmě budeme chtít, aby jsme se nenechali před ostatními zahambit. Takže věřím, že 100 tis. dobrovolníku výrazně letos překročíme.
Zuzana Cyroňová | Z.Cyronova@seznam.cz Účastní se akce i města? Přispívají například na pytle na odpadky nebo rukavice? Města a obce jsou pro nás ideální organizátor, protože kromě likvidace sesbíraného odpadu jsou schopny z rozpočtu zafinancovat i pytle a rukavice a my je pak nemusíme rozesílat z našich zásob. Např. V Brně pytle a rukavice dodává SAKO a organizátoři si je vyzvedávají na jednotlivých MČ, kde nahlásí i co chtějí uklízet a domluví se, kde mají odpad nechat, aby to pak SAKO svezlo. Různý způsob podpory poskytují i další města, ale o tom už nemám takový přehled. Vím že např. Praha poskytne úklidům přistavení několika kontejnerů na odpad.
Václav | venca.41@gmail.com Jak dlouho jste aplikaci ZmapujTo programoval? První verzi jsem naprogramoval přes Vánoce 2012 a od té doby se to průběžně rozšiřuje, vylepšuje. Aktuálně probíhá integrace s https://www.mobilnirozhlas.cz/ a na spadnutí je úplně nová aktivita https://www.zlepsemecesko.cz/ kde chceme zastřešit všechny aktivity, které dělají naši zemi lepší.
Jan Jakovljevič | jakovljevic.jan@gmail.com Existují nějaké statistiky, jak jsou na tom jednotlivá místa po republice s nelegálními skládkami? Pokud ano, která oblast/region je na tom nejhůře a která naopak nejlépe? http://www.zmapujto.cz/statistics zde jsou statistiky z projektu ZmapujTo, kde občané hlásí kromě jiného i černé skládky. Přehled si lze udělat také dobře v interaktivní mapě s těmito hlášeními http://www.zmapujto.cz/map/list/time kde jsou v mapě koláčové grafy podle typů hlášení, lze pomocí zazoomování vidět přehled za ČR, kraje, ORP a obce, města či městské části. Samozřejmě nejvíce nepořádku je tam, kde se vyskytuje hodně lidí, takže aglomerace velkých měst... Nejlépe na tom jsou chráněná území, KRNAP, Šumava apod.
Jana Hostičková | hostickovajana@gmail.com Jak náročná je organizace takového projektu? Jak často se organizační tým před uskutečněním akce potkává? Zajímavá otázka. Bohužel ten hlavní tým jsme jen dvě osoby. Pak nám pomáhá Katka z ČSOP, která komunikuje s organizátorama a dobrovolníkama, tj. řeší s nimi kam s odpadem, co si obléci na sebe apod. Pak máme k ruce brigádníky, kteří řeší mailing, a komunikaci s partnery, Já zajišťuji celý projekt po technické stránce a Radek je tiskový mluvčí, komunikuje s médii a řadu dalších věcí, které je potřeba.
Vojtěch Labuda | vlabuda17@gmail.com Co vedlo k vytvoření této akce? Viz dotaz níže.
Jan Jakovljevič | jakovljevic.jan@gmail.com Kdy Vás napadlo, že začnete s akcí Ukliďme Česko? Kdy nastal nějaký pomyslný zlom? Prvně jsme chtěli jen zmapovat černé skládky, proto jsem vymyslel a naprogramoval www.ZmapujTo.cz. Bohužel ne všude na obcích podněty od občanů řešili tak jak by jsme si představovali, někde byli přímo proti tomu, aby jim občané něco zasílali (bylo to cca před 6 lety). Tak se na nás ti co podněty hlásili obraceli a tím, kdy to přijedeme uklidit. Nakonec jsme svolili s tím že to uklidíme, ale oni nám s tím pomůžou a to byl první impuls pro vznik Ukliďme Česko.
Václav Zmítko | venca.41@gmail.com Jak dlouho jste tuto aplikaci programoval? Vlastní programování nebylo možná to nejnáročnější, problém spíše je namyslet, jak to má fungovat, bohužel požadavky se průběžně mění, takže je to pořád ve vývoji. Programoval jsem to také tak, abych si mohl vyzkoušet nové technologie na reálném projektu. Abych odpověděl, tak vlastní programování mohlo čistého času zabrat tak 2 měsíce. To počítám jen www.uklidmecesko.cz. Pokud by jsme se bavili o www.ZmapujTo.cz tak to bylo mnohem náročnější...
Zuzana Cyroňová | Z.Cyronova@seznam.cz Jak se může člověk do úklidové akce zapojit? Na adrese http://www.uklidmecesko.cz/map/ jsou všechny úklidy znázorněny, takže si stačí jen vybrat, vyplnit svůj kontakt, tím získáte kontakt i na organizátora pro případnou další domluvu a pak stačí jen na akci dorazit.. Proto jsem tuto akci vymyslel a v takovémto formátu, aby se mohl kdokoliv jednoduše zapojit a šla touto aktivitou oslovit opravdu široká veřejnost.
Lenka Meluzínová | yangio@seznam.cz Stretli ste sa s nejakými negatívnymi reakciami na Váš projekt ? Musím říci, že zpětná vazba od organizátorů po úklidu je skoro 100% kladná. Samozřejmě je řada problémů hlavně když se úklidy organizují a domlouvají. Některé obce tomu nejsou nakloněny, ale je jich takových opravdu minimum.
Sára Zedková | sara.zedkova@gmail.com Máte kromě celorepublikové hromadné uklízecí akce v sobotu v plánu i nějakou menší v Brně a jeho okolí? Kdy? Dobrý den. Přímo ve městě Brně je zaregistrováno na 120 úklidových akcí, většina se jich koná právě tuto sobotu, takže je určitě z čeho vybírat. viz http://www.uklidmecesko.cz/map/