27.11.2017 10:00 - 11:00


Online rozhovor s humanitárním pracovníkem Petrem Jaškem

Host: Petr Jašek

Autor: Sára Zedková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Křesťanský humanitární pracovník, dokumentarista a spolupracovník české pobočky organizace Hlas mučedníků Petr Jašek má dvacetiletou praxi ve zdravotnictví. V prosinci 2015 letěl do Súdánu poskytnout humanitární pomoc studentovi, který utrpěl vážné popáleniny během demonstrace. Těsně před odletem zpět byl obviněn z protistátní činnosti a zatčen. V lednu 2017 byl odsouzen ke dvaceti letům vězení. Súdánský prezident Umar al-Bašír mu ale díky diplomatickému vyjednávání v únoru udělil milost.

Petr Jašek. Foto: Sára Zedková

David Tomeš | Tomes27@seznam.cz Není Vám nepříjemné o takových nepříjemných zkušenostech veřejně mluvit? Případně, co Vás vedlo k tomu své zkušenosti sdílet? Není důležité, jak příjemné či nepříjemné to je pro mne. Myslím, že naši lidé by se měli dovědět o pronásledování křesťanů v Súdánu i jinde ve světě. Doufám, že můj příběh přispěje ke větší informovanosti občanů ČR
Karel | senik2010@gmail.com Za jakých okolností se popálil ten student, kterému jste jel pomoct? Co to bylo za demonstraci? Nejednalo se o žádnou demonstraci. To byla pouze dezinformace tajné služby Súdánu. Student se jako narozený muslim stal v době studií křesťanem, proto se ho tajná služba rozhodlaa zlikvidovat fyzicky.
Martina Ľuptáková | martina.luptakova97@gmail.com Ani po bojoch ľudí ako Malala Yousafzai proti extrémistickej interpretácii islamu a po tom, čo denne na uliciach Brna stretávame moslimov v mieri neveríte, že by bolo možné týchto ľudí integrovať a náboženstvo transformovať? Napokon, aj kresťanstvo má veľmi krvavú minulosť. Pre nás všetkých sú to len dohady, keďže sme islam inak ako na dovolenke nič podobné nezažili. Korán, zejména ve své druhé části, se vyjadřuje celkem jasně o použití násilí. Pokud chce člověk Korán aplikovat, neobejde se bez násilí. V Novém zákoně křesťané jsou vybízeni nepřátele milovat, ne zničit.
Helena Slámová | helena.imrecze@seznam.cz Utrpělo tím vězením Vaše zdraví? Jak fyzické, tak psychické? Musím říci, že je to Boží milost, že jsem si ze Súdánu nepřivezl žádnou z těch středověkých či starověkých nemocí, které se v súdánu ve vězení běžně vyskytují (jako např. cholera). Ani jsem nedostal malárii. Po psychické stránce mi určitě pomohla víra a můj osobní vztah s Ježíšem.
Jolana Hanáková | jolysej@gmail.com Jak moc se liší vězení v Súdánu v porovnání s věznicemi u nás v České republice nebo obecně v Evropě? Já jsem před svým vězněním v Súdánu nikdy v žádném vězení v ČR ani v Evropě nebyl, takže nemohu porovnávat. :-) Podmínky v Súdánu byl v některých ěznicích tak hrozné, že ani Súdánci nejedli vězeňskou stravu, aniž by si ji předem jinak tepelně upravili a dochutili. Hygienické podmínky byly též nepopsatelné a neuvěřitelné.
Jan Ficbauer | Ficza@seznam.cz Jaký to byl pocit vrátit se po takové době znovu do Česka? Byl to nádherný okamžik, trochu jako ve snu. Hodně věcí se za tu dobu změnilo.
Martina Moresová | martinamoresova@gmail.com Proč Vás obvinili z protistátní činnosti? Režim prezidenta Bašíra vnímá jakýkoliv vliv demokratického světa jako ohrožení jeho již 28 let trvajícího totalitního režimu.
Jindřich | ji-ze@seznam.cz Myslíte si, že se u islámu jedná o náboženství nebo ideologii? Myslím, že je to obojí.
Martina Ľuptáková | martina.luptakova97@gmail.com Darilo sa vam udržiavať vieru v Božie riadenie a vôľu, alebo boli chvíle, kedy ste ju naopak strácali, alebo sa obracali na Boha s výčitkami? Žádné výčitky vůči Bohu jsem nepociťoval, naopak to moji víru utvrdilo.
Saskie Burešová | saskie.buresova@centrum.cz Jak dopadl ten chlapec, kterému jste jel do Súdánu pomoct? peníze na jeho léčení se mým spolupracovníkům podařilo z velé části použít k zaplacení zálohy do nemocnice. Student byl však týden po mě též zatčen a 5 měsíců vězněn ve stejné věznici jako já. Léčení mohl nastoupit až po svém propuštění.
Markéta Králová | maky2001@email.cz Mohl jste být ve spojení se svou rodinou? Jak vaše zatčení zvládali? Prvních osm měsíců jsem měl kontakt se svou rodinou pouze prostřednictvím českých diplomatů, po osmi měsících jsem mohl s rodinou tajně hovořit přes mobilní telefon. To však bylo možné jen ve věznici Al-Houda díky korupci tamních dozorců. Pro rodinu byly samozřejmě nejhořší první dny a týdny po mém zatčení, kdy neměla rodina žádné informace.
Jindřich | ji-ze@seznam.cz Myslíte si, že jsou muslimové v současné době a do budoucna pro Evropu nebezpěčím? Určitě ano. Jejich asimilace na rozdíl od mnoha jiných náboženství a kultur se ukázala jako nereálná.
Saskie Burešová | saskie.buresova@centrum.cz Bál jste se, že naši diplomaté situaci nedokáží vyjednat a že nakonec budete opravdu odsouzený? Já jsem měl pořád velkou důvěru v české diplomaty, kteří mě ve vězení navštěvovali. Od nich jsem též věděl, že soud bude muset doběhnout až do vyhlášení rozsudku a pak přijdou na řadu diplomatická jednání o formě propuštění a návratu do ČR
Daniel Vrba | dani.vrba@gmail.com Vrátil byste se po těchto zkušenost k humanitární činnosti v Súdánu a jemu podobných zemích? Díky nechtěné publicitě po mém zatčení, věznění a propuštění se bude muset charakter mojí další práce výrazně změnit. Do mnohých zemí včetně Súdánu bych asi ani nedostal vstupní vízum. Z další to není pro mě nutné jet znovu do Súdánu, protože se se svými súdánskými kolegy mohu setkat v jiné, třetí zemi, pro ně i pro mne mnohem bezpečnější.
Franta Kumhala | f.kumhala@email.cz Jak vypadal soudní proces v Súdánu, bylo to jako v knize Proces od Kafky? Připomínalo mi to procesy z padesátých let minulého století. Soudce byl znám jako důstojník tajné služby, takže se dal očekávat rozsudek v intencích přání tajné služby NISS. Tajná služba též měla zájem celý proces co nejdéle prodlužovat.
Markéta | markyd8@centrum.cz Jakou nejsilnější vzpomínku z vězení máte? Nejhorší zážitky mám z prvního únorového týdne roku 2016 na závěr mého dvouměsíčního pobyt v cele se šesti příslušníky a sympatyzanty tzv. islámského státu.