11.05.2015 12:59 - 13:59


Online rozhovor s novou děkankou právnické fakulty Markétou Seluckou

Host: Markéta Selucká

Autor: Lubomír Dohnal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Její heslo je transparentnost, diskuze a zasíťování fakulty v rámci Evropské unie. Řeč je o Markétě Selucké, nové děkance Právnické fakulty v Brně.

Brno – Nová děkanka brněnských práv Markéta Selucká má za sebou první měsíc ve vedení fakulty. Do funkce nastoupila prvního dubna a zůstane v ní další čtyři roky. Akademický senát ji ve druhém kole rozdílem jednoho hlasu zvolil děkankou. Zvítězila nad Petrem Mrkývkou, proděkanem z katedry finančního práva a národního hospodářství. Ve vedení fakulty vystřídala Naděždu Rozehnalovou, která byla děkankou již dvakrát po sobě a o opětovné zvolení se ucházet nemohla. 

Své otázky můžete již nyní zasílat na email otazkyselucka@seznam.cz nebo na stránku www.facebook.com/OtazkySelucka. V pondělí 11. května od 10 hodin pokládejte své otázky přímo do komentářů pod tímto rozhovorem. Host na ně bude odpovídat od 13 do 14 hodin. 


Vladislav Musil | grympy@gmail.com Jste spokojedná s výukou občanského práva na naší fakultě? Plánujete nějaké inovace či změnu přístupu? Je možné se inspirovat na fakultách v tuzemsku či zahraničí? Občanské právo je pro mě srdeční záležitost :-) a mám za to, že ho učíme dobře. Osobně bych byla pro jeho posílení a zdůraznění. Ostatně v novém studijním plánu je již povinným předmětem pro státnice.
Markéta Selucká | marketa.selucka@law.muni.cz Pozdrav Děkuji za zajímavé otázky a přeji úspěšné zkouškové! ;-)
Vladislav Musil | grympy@gmail.com Dobrý den, paní děkanko, jste si opravdu jistá, že erasmus je správná cesta pro studenty práva? Není erasmus spíše o získání soft-skills a otrkání se, než o studiu práva a získávání nových odborných poznatků? Nepřipadají Vám jako lepší volba studijní programy na zahraničních právnických (ideálně prestižních) univerzitách, které trvají semestr či dva? Co brání většímu rozvoji a větší účasti studentů na těchto programech? Považujete studium v zahraničí důležitější v rámci magisterského nebo navazujícího studia? Děkuji Vám za reakci Pro magistry považuji semestr na Erasmus v zahraniční za ideální, jak rozšířit své obzory. Asi od toho nelze očekávat, že se student vrátí a bude odborníkem na francouzské právo. Ale je to první stupeň, který musíme podporovat a vyžadovat. Pro doktorské studenty bych to viděla, jak píšete. Studium v zahraničí je důležité podle mého názoru jak pro magistry, tak pro doktorské studenty.
Monika | neznamy@seznam.cz Zajímalo by mě, jaké plány má paní děkanka směrem k doktorským studentům - zda chystá nějaké zásadní změny...? Děkuji, Monika Zásadní změny neplánuji (k tomu by byla nutná změna akreditace), ale chci využít současný studijní plán k tomu, aby doktorští studenti byli více nuceni k průběžnému psaní disertačních prací.
Mojmír Kopřiva | kopriva.mojmir@seznam.cz Dobrý den, kolik máte coby děkanka volného času? Když nějaký máte, jak ho trávíte? Těším se na odpověď. Moc ne, a když už ho mám, tak ráda sportuji (kolo, turistika, plavání, stolní tenis, lyže) a taky zahradničím.
Martin | martin@pravoopate.cz Seznámila jste se jiz s projektovou dokumentaci knihovny, kvuli kavarne, kterou jste slibovala? Pripadne, kde kavarna bude? Diky moc! Martin Kavárna ano, ale ne v knihovně. Tam to technicky nejde. Jak už jsem říkala, kavárnu bych chtěla a chci, ale není možné ji zřídit ze dne na den. Pracujeme na tom. :-)
Pavel Novák | neznamy@seznam.cz Dotaz... jak to vypada s pripadnym novym parkovistem u pravnicke fakulty, co za rozhodnuti vedeni jsou k nemu potreba a z ceho se zaplati? Parkoviště pro PrF u budovy PrF MU by bylo super, ale pozemky jsou bohužel ve vlastnictví Města Brna, takže na nějakou reálnou možnost to moc nebude. Ledaže bychom to udělali jako na informatice v podzemí, ale to nám zase nepovolí památkáři a neseženeme na to peníze. Takže do školy či práce na kole, MHD nebo pěšky.
Aneta Štěpánková | aneta.antena@seznam.cz Zajímalo by mě, zda doktorka Selucká byla pilná studentka, nebo jestli na přednášky moc nechodila. Dále bych se chtěla zeptat, jestli se chodí stravovat do právnické menzy a jestli jí tam chutná. A poslední otázka se týká rivality mezi PrF MUNI a PrF UK, jakým způsobem chce přispět k prestiži brněnské fakulty, aby Brno na celé čáře trumflo fakultu pražskou. Doufám, že moje 3 otázky trošku pomůžou a předem děkuji za odpovědi. Pilná studentka jsem byla, ale na přednášky jsem nechodila, protože jsem při studiu pracovala. Do menzy chodím a docela mi tam chutná (ne vše). Obecně nechci podporovat jakoukoli rivalitu mezi PrF UK či PrF UPOL a PrF MU. Mám za to, že musíme spolupracovat a společně pracovat na zvýšení právní kultury v ČR.
Ondřej | 26545@seznam.cz Dobrý den, dočetl jsem se, že byste chtěla prosadit změnu přijímacího řízení - kromě TSP zavést ještě druhý, vědomostní test. V jaké je to fázi? Od kterého roku se mohou uchazeči na tuto novinku těšit? Děkuji. S pozdravem Ondřej Ve fázi přání. Ale připravuje se dlouhodobý záměr MU (a PrF MU) a tam je otázka přijímacího řízení – jeho obsahu otevřena v rámci celé univerzity. Uvidíme, jak bude diskuse probíhat.
Nevrlý | ac4ntha@gmail.com Mám dvě otázky: proč se vůbec rozhodla kandidovat na post děkanky? S tím souvisí i druhá otázka, co vás přimělo opustit soukromý sektor a jít do veřejného? Pokud odpovíte, budu rád! Jiří Ad 1) Mám za to, že existují dva druhy lidí, jedni, kteří nadávají a skuhrají na poměry a s tím se spokojí a druzí, kteří, když se jim něco nelibí, chtějí to změnit. Patřím k té druhé skupině.  Ad 2) Být akademikem či vědcem považuji za možnost jaký být myšlenkově svobodný.
Dušan Ondrouch | neznamy@seznam.cz Zaujalo mně, zde dost zdůrazňujete zasíťování fakulty v rámci EU. Je současný stav nějak nedostačující? Co chcete konkrétně zlepšit…? Díky za odpověď! Určitě je třeba podpořit a posílit mobilitu studentů i pedagogů v rámci programu Erasmus +. Tj. více výjezdů studentů do zahraničí, více smluv se zahraničními univerzitami… a k tomu nějaké cizojazyčné kursy na PrF MU (např. úvod do rakouského občanského práva německy).
Nikol Nevečeřalová | neznamy@seznam.cz měla bych dotaz jak vidí vývoj spolků na fakultě. Momentálně se objevily vznikající další spolky na naší fakultě a popravdě mi přijde, že ten spolek co máme je dostačující. Dle mne si budou akorát konkurovat. Jaký na to máte názor? Jedním z atributů fungující občanské společnosti je bohatý spolkový život. To platí i pro akademickou obec. Jestliže může být vedle sebe ve společnosti Skaut, Orel, Sokol, Pionýr apod., proč by na PrF MU nemohlo být více spolků? Jestliže akademická obec cítí potřebu mít více spolků, nechť je má a ať zejména studenti, ale i absolventi realizují své sny např. divadlem, sportem, hudbou...