Detail autora


Kateřina Friedlová


E-mail: 471199@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Mladí potěšili seniory klasickou hudbou

Mladí potěšili seniory klasickou hudbou

Během středečního odpoledne si senioři mohli poslechnout klasickou hudbu, kterou jim přednesli studenti Konzervatoře Brno. Čtvrtý koncert v pořadí se konal ve společenském sále radnice Brna-střed. Začal ve čtyři hodiny a trval přibližně hodinu.

Kateřina Friedlová | 08. 12. 2019 12:48

Venuše láká v Olomouci tisíce lidí

Venuše láká v Olomouci tisíce lidí

Věstonická venuše v Olomouci za necelé dva týdny přilákala více než 10 000 lidí. Sošku si mohou zájemci prohlédnout do nedělních osmi hodin večer ve Vlastivědném muzeu. Venuši v bezpečnostní schránce s neprůstřelnými skly neustále hlídá ostraha.

Kateřina Friedlová | 07. 12. 2019 20:17

Muž, který přišel k hlavnímu líčení opilý, byl odsouzen za týrání manželky

Muž, který přišel k hlavnímu líčení opilý, byl odsouzen za týrání manželky

Krajský soud v Brně dnes na dva roky vězení odsoudil muže, který týral svoji manželku. Zároveň tím zamítl jeho odvolání proti výši trestu. Muž ženu opakovaně fyzicky napadal, držel ji u hlavy plynovou pistoli, nebo ji udeřil pánví do hlavy. Soud zamítl jeho žádost i proto, že v době kdy soudní proces probíhal, svou ženu stále bil. K hlavnímu líčení se dostavil opilý. To byl další důvod pro zamítnutí jeho odvolání.

Kateřina Friedlová | 13. 11. 2019 19:29

Rebelky se představí v Brně

Rebelky se představí v Brně

V Divadle Bolka Polívky zahrají francouzskou tragikomedii s názvem Rebelky. Premiéru bude mít 15. listopadu. V příběhu vystupují dvě ženy Claude a Margot, které spolu ze začátku soupeří, ale nakonec i přes všechny odlišnosti spolu naváží přátelství. Další postavy jsou sice přítomny, ale jsou pouze imaginární. Inscenace je doprovázená skladbami francouzského šansonu a bude cestovat po celé České republice. Jaká byla spolupráce s Chantal Poullain, představitelkou Claude, uvádí její kolegyně Štěpánka Křesťanová.

Kateřina Friedlová | 11. 11. 2019 21:39

Příští týden budou vystaveny akademické klenoty

Příští týden budou vystaveny akademické klenoty

V Moravském zemském muzeu v Brně návštěvníci uvidí především insignie jako jsou žezla a řetězy, které spolu s taláry slouží k označení akademických hodnostářů. Vystaveny budou insignie pěti veřejných brněnských škol a jedné státní. Výstava, která bude k vidění od 16. do 24. listopadu, je zcela zdarma. Vlastní insignie byla škole darována zakladatelem univerzity či jinou významnou osobností. Masarykově univerzitě tak například její rektorský řetěz s medailí věnoval Tomáš Garrigue Masaryk. Insignie nejsou cenné pouze peněžně či historicky, ale i díky tomu, kdo všechno se na jejich tvorbě podílel, jak upřesnil Luboš Mareček, specialista pro vnější vztahy JAMU.

Kateřina Friedlová | 06. 11. 2019 19:14

Dáme na vás, slibuje Brno. Chce tak realizovat nápady brňanů

Dáme na vás, slibuje Brno. Chce tak realizovat nápady brňanů

Projekt Dáme na vás shromažďuje nápady, které mohou udělat Brno lepším. Brněnští obyvatelé se budou od 1. listopadu moci rozhodnout, který z nápadů podpoří. 53 finálních projektů je představených na náměstí Svobody. Město Brno si na tyto projekty vyhradilo pětatřicet milionů korun.

Kateřina Friedlová | 30. 10. 2019 19:26

Někteří lidé stále neví, co se slaví 28. října

Někteří lidé stále neví, co se slaví 28. října

Vyrazili do ulic se zeptat, zda lidé ví, jaký státní svátek 28. října slavíme. To, že v tento den v roce 1918 vznikl československý stát většina lidí věděla, někteří však tápali.

Kateřina Friedlová | 29. 10. 2019 22:44

Od úterý bude na Ústředním hřbitově jezdit minibus

Od úterý bude na Ústředním hřbitově jezdit minibus

Na brněnském hřbitově bude jezdit minibus, který bude rozvážet pozůstalé. Začne fungovat toto úterý a bude jezdit až do Dušiček. Primárně je určen především pro seniory a pro lidi, kterým se špatně chodí, ovšem nastoupit do něj může kdokoli. Autobus bude jezdit v dvacetiminutových intervalech a bude zcela zdarma.

Kateřina Friedlová | 27. 10. 2019 00:51

Výzkum Masarykovy univerzity se zaměří na stárnutí

Výzkum Masarykovy univerzity se zaměří na stárnutí

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš uvedl, že se univerzita svým výzkumem zaměří na stárnoucí populaci a péči o ni. Do projektu se zapojí všech devět fakult Masarykovy univerzity. Cílem je zaměření na vývoj technologií včetně umělé inteligence, která pak může pomoci při řešení péče o seniory. V rámci výzkumu se bude například vyvíjet tzv. asistenční náramek, který by monitoroval pohyb a zdraví seniora.

Kateřina Friedlová | 19. 10. 2019 19:56

Ústavní soud zrušil zdanění církevních restitucí

Ústavní soud zrušil zdanění církevních restitucí

Ústavní soud v úterý zamítl žádost na uvalení daně na finanční náhrady církevních restitucí. Kdyby ke zdanění došlo, náhrady by byly zdaněny 19 procenty. „Dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené komunistickým režimem míří proti demokratickým principům právního státu založeném na úctě a svobodách k právům člověka,“ uvedl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Dále pak doplnil důvody, proč ústavní soud vynesl takový rozsudek.

Kateřina Friedlová | 15. 10. 2019 22:42

Mamma mia! Slavný muzikál se představí na jevišti v Brně

Mamma mia! Slavný muzikál se představí na jevišti v Brně

Brněnské publikum se dočká divadelní inscenace muzikálu Mamma mia!, která má premiéru 19. října 2019 v Městském divadle Brno. Režisér Petr Gazdík uvedl, že mají již na měsíce dopředu vyprodáno, a že od ledna možná zdraží lístky. Dramaturg Klára Latzková doplnila, že všechny písničky jsou zpívány v češtině, jelikož jsou nedílnou součástí příběhu. Anglický text by ochudil o jakousi plynulost a jednoduchost ty diváky, kteří anglicky nerozumí. Představitelka Sophie Dagmar Křížová upřesnila, jestli hledala inspiraci v už natočeném filmu.

Kateřina Friedlová | 11. 10. 2019 21:08

Brno má nový plán, jak přilákat studenty ze zahraničí

Brno má nový plán, jak přilákat studenty ze zahraničí

Rada města Brna založila nový projekt s názvem Study in Brno, který má zpropagovat studium v moravské metropoli. Do jeho realizace se zapojí jak brněnské univerzity, tak i zástupci města a kraje. Projekt se snaží přilákat i vědce, a tím přispět k dalšímu rozvoji akademického prostředí. Náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti) upřesňuje, kdo celý tým povede.

Kateřina Friedlová | 03. 10. 2019 14:46

Romský večer na festivalu Serial Killer nabídl tanec, hudbu i sitcom

Romský večer na festivalu Serial Killer nabídl tanec, hudbu i sitcom

Středeční večer v Kavárně Trojka s názvem Romano Killer se nesl v duchu romských rytmů. Doprovodný program festivalu Serial Killer představil jak romské tance, tak i promítání prvního romského sitcomu Miri fajta, což v překladu znamená Moje rodina. Režisér Robin Stria film točil tři roky a herci v něm účinkovali zadarmo. Diváci zhlédli i vystoupení dětského tanečního souboru Piroš Rouža.

Kateřina Friedlová | 27. 09. 2019 19:28

O rozvoj osobnosti se zajímá studentský spolek In-Life

O rozvoj osobnosti se zajímá studentský spolek In-Life

In-Life je křesťanská organizace, která pořádá studentské semináře o rozvoji osobnosti. Představila se mezi novými spolky i na Jarmarku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V říjnu bude pořádat přednášky o emoční inteligenci nebo předpokladech úspěchu. Člen spolku Daniel Pavliňák upřesnil, jaký typ akcí In-Life dále pořádá.

Kateřina Friedlová | 27. 09. 2019 10:21