Detail autora


Adriana Javůrková


E-mail: 465534@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Krajský soud rozhodl o střídavé péči i přes nesouhlas dětí. Své rozhodnutí bude muset znovu projednat

Krajský soud rozhodl o střídavé péči i přes nesouhlas dětí. Své rozhodnutí bude muset znovu projednat

Ústavní soud v úterý 14. května rozhodl, že Krajský soud s pobočkou ve Zlíně bude muset znovu projednat rozhodnutí o střídavé péči dvou chlapců. Proti rozhodnutí Krajského soudu, který před osmi měsíci rozhodl o střídavé péči obou rodičů, podal otec dětí ústavní stížnost. Podle soudního spisu matka odmítá komunikaci s otcem a děti používá jako prostředníky. Nevraživé vztahy mezi rodiči se nepříznivě odráží na psychickém stavu dětí. Oba nezletilí synové na usnesení Krajského soudu o střídavé péči reagovali negativně, jeden z nich dokonce vyhrožoval sebevražednými sklony.

Adriana Javůrková | 14. 05. 2019 22:25

Aktivisté před brněnským výstavištěm bojují za práva zvířat

Aktivisté před brněnským výstavištěm bojují za práva zvířat

Pět organizací se spojilo, aby před brněnským výstavištěm bojovaly za práva zvířat. Při příležitosti Národní výstavy hospodářských zvířat na brněnském výstavišti chtějí organizace ukázat, že zvíře není věc. Po dobu trvání veletrhu od neděle 12. května do středy 15. května pořádají před hlavním vchodem na brněnské výstaviště antiveletrh s heslem „Zvíře není věc“, prostřednictvím kterého se snaží lidem ukázat pravdu o velkochovu hospodářských zvířat. Pondělí 13. května patřilo organizaci Anonymous for the Voiceless. Co chtějí dobrovolníci na antiveletrhu ukázat, sdělila rádiu Stisk organizátorka Alexandra Mateásková.

Adriana Javůrková | 13. 05. 2019 23:09

Konec druhé světové války v Evropě si dnes lidé připomněli na Moravském náměstí

Konec druhé světové války v Evropě si dnes lidé připomněli na Moravském náměstí

To, že mír není samozřejmost, si připomněli lidé ve středu 8. května na Moravském náměstí v Brně. Pietní akt k výročí 74 let od konce druhé světové války v Evropě odstartoval ve 14 hodin. Kromě desítek lidí si přišli výročí připomenout také náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, zástupci a představitelé městských částí Brna, senátoři, poslanci nebo generální konzul Ruské federace. Na konci pietního aktu zazněly čtyři státní hymny – česká, slovenská, ruská a ukrajinská. Proč je důležité si tento den připomínat, sdělil lidem náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Martin Maleček.

Adriana Javůrková | 08. 05. 2019 18:49

Rezidentní parkování v Brně čekají další změny

Rezidentní parkování v Brně čekají další změny

Na podzim 2019 plánuje město Brno zavézt změny, které upraví stávající systém rezidentního parkování. V současné době jsou lidé parkující v centru Brna rozděleni do tří kategorií. Jedná se o rezidenty, kteří vlastní nemovitost, nebo mají trvalé bydliště v dané městské části, abonenty, tedy podnikatele, se sídlem firmy v dané městské části a návštěvníky. Parkovací zóny potom určují, která skupina řidičů může kde parkovat. Změny, které město chystá, se budou týkat například snížení a sjednocení cen za parkování nebo nové možnosti předplatného na stání.

Adriana Javůrková | 07. 05. 2019 17:39

Do baru na Popeláře nebo Čaroděje. Nové menu se inspiruje dětskými sny

Do baru na Popeláře nebo Čaroděje. Nové menu se inspiruje dětskými sny

Brněnský Bar, který neexistuje pokřtil v neděli 5. května své nové menu nazvané "Chtěl bych být". Koktejly představují povolání, kterými zaměstnanci Baru chtěli být, když byli malí. V menu se tak objevují drinky jako Letuška, Popelář nebo třeba Čaroděj. Křestem, který odstartoval v 17 hodin, provázeli zaměstnanci v kostýmech vysněných dětských povolání. O to, jak nápady na koktejly vznikají a jestli je v dnešní době ještě možné vymyslet originální drink, se s rádiem Stisk podělil barman a provozní Vašek Štefela.

Adriana Javůrková | 05. 05. 2019 22:14

Aktuálně: Nový projekt města Brna umožní občanům vyjadřovat se k politickým otázkám on-line

Aktuálně: Nový projekt města Brna umožní občanům vyjadřovat se k politickým otázkám on-line

Radní města Brna schválili zadání projektu Občanská radnice, díky němuž budou mít obyvatelé města Brna možnost dávat podněty vedení města, vyjadřovat se k politckým otázkám a sledovat vývoj projektů. Projekt bude mít podobu internetového portálu, ke kterému budou mít občané přístup on-line. Portál by měl být hotový v horizontu dvou až dvou a půl let.

Adriana Javůrková | 02. 05. 2019 14:17

Dárci kostní dřeně mohou někomu zachránit život

Dárci kostní dřeně mohou někomu zachránit život

Každý čtvrtý člověk, který onemocní rakovinou krve, nenajde vhodného dárce. Dnes 2. dubna mají lidé možnost zapsat se do registru dárců kostní dřeně na půdě Masaryovy univerzity, konkrétně na Ekonomicko- správní fakultě. Zájemci se mohou registrovat od 10 do 16 hodin. K registraci, která je bezbolestná a nezabere více než 15 minut, stačí vyplnit registrační formulář a poskytnout stěr z úst. Komu darování kostní dřeně může pomoci, řekla rádiu Stisk koordinátorka akce Hana Petrášová.

Adriana Javůrková | 02. 04. 2019 12:08

I autisté mohou hrát divadlo, říká zakladatelka divadelního spolku Dr.amAS Dominika Hejzlarová

I autisté mohou hrát divadlo, říká zakladatelka divadelního spolku Dr.amAS Dominika Hejzlarová

O tom, že i lidé s autismem mohou hrát divadlo, se v sobotu 30. března přesvědčili návštěvníci inscenace "Jiný než kdo?!", kterou mohli zhlédnout v brněnském divadle Husa na Provázku. Skupina herců nejen s aspergerovým syndromem ztvárnila autentickou hru, jejíž motivy napsal sám život. Divadelní soubor Dr.amAS, který sdružuje herce s autismem, vznikl v Praze při organizaci NAUTIS a do Brna zavítal při příležitosti Světového dne porozumění autismu, který se slaví 2. dubna. Na to, jak divadelní soubor vznikl, jak spolu herci vychází a jak se rodí nápady na inscenace, jsme se ptali jedné ze zakladatelek Dominiky Hejzlarové.

Adriana Javůrková | 30. 03. 2019 23:16

Řešení manželských krizí nanečisto si mohou vyzkoušet účastníci předmanželských kurzů v Brně

Řešení manželských krizí nanečisto si mohou vyzkoušet účastníci předmanželských kurzů v Brně

Jak spravovat společné finance, efektivně řešit neshody nebo se naučit respektovat jeden druhého. Nejen o tom jsou kurzy „Příprava na manželství“ v Brně. Manželé Bajerovi pomáhají párům připravit se na možné neshody, které je v manželství mohou potkat. Pod vedením zkušeného manželského páru, a za pomoci cvičení, se budoucí manželé učí efektivně řešit situace, které manželský svazek přináší. Kurzy sestávají z pěti setkání, na kterých se účastníci schází jednou za čtrnáct dní. S rádiem Stisk jsme se vypravili zjistit, jak takové kurzy fungují.

Adriana Javůrková | 28. 03. 2019 19:22

Tyhle filmy mohou měnit svět k lepšímu, říká návštěvník festivalu Jeden svět

Tyhle filmy mohou měnit svět k lepšímu, říká návštěvník festivalu Jeden svět

Slzy, smích i bouřlivý potlesk. To vše přinesl zahajovací večer mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech v Brně. Festival známý pod názvem Jeden svět odstartoval ve čtvrtek 21. března v kině Scala. Jako pilotní film pro letošní ročník vybrali organizátoři snímek Na jejích bedrech, který popisuje příběh bojovnice proti sexuálnímu násilí ve válce, které si sama prožila. Při příležitosti dvacátého výročí od doby, co festival do Brna zavítal poprvé, mají diváci možnost zhlédnout celkem padesát dokumentárních filmů. Podle čeho se filmy do Brna vybírají, nám prozradil organizátor festivalu Dan Petrucha.

Adriana Javůrková | 22. 03. 2019 17:07

Brňané mohou opět využívat Mahenovu knihovnu

Brňané mohou opět využívat Mahenovu knihovnu

Po osmi měsíční rekonstrukci otevřela knihovna Jiřího Mahena stejnojmenný památník v Masarykově čtvrti. První návštěvníci si mohli památník prohlédnout ve středu 14. března. Návštěvníci zde mohou obdivovat muzejní expozici, která připomíná odkaz života a díla Jiřího Mahena. Dříve obývací pokoj, jídelnu a kuchyň v přízemí vily nahradily po rekonstrukci půjčovny s krásnou i naučnou literaturou. Přízemí je rovněž nově obohaceno o dětskou čítárnu a půdní prostory knihovna zanechala pro konání kulturních akcí. V průběhu roku projde úpravou také zahrada, kterou budou moci návštěvníci využívat například k odpočinku. Náklady na rekonstrukci činily zhruba pět milionů korun. Další informace rádiu Stisk poskytla tisková mluvčí Jana Kuncová.

Adriana Javůrková | 14. 03. 2019 19:17

Kariérní den MENDELU láká i studenty Masarykovy univerzity

Kariérní den MENDELU láká i studenty Masarykovy univerzity

Naučit se psát motivační dopis, vyladit svůj životopis, nebo si sehnat stáž. To vše si mohli vyzkoušet návštěvníci pátého ročníku Kariérního dne MENDELU. Studenti a absolventi vysokoškolského studia si měli možnost ve středu 13. března na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity pohovořit se zástupci známých firem. Ucházet se o praxi a budoucí zaměstnání mohli studenti hned u padesáti firem, mezi nimiž byla i Komerční banka, IBM nebo CocaCola. Výstavu doplnili organizátoři doprovodným programem, kde se návštěvníci mohli dozvědět třeba jak správně si plánovat čas nebo jak na efektivní komunikaci s budoucím zaměstnavatelem. Do zákulisí Kariérního dne nám pomohla nahlédnout jeho koordinátorka Martina Miškelová.

Adriana Javůrková | 13. 03. 2019 22:47

Významný den nebo jen komunistický přežitek - jak vnímají Mezinárodní den žen odbornice z oblasti genderových studií?

Významný den nebo jen komunistický přežitek - jak vnímají Mezinárodní den žen odbornice z oblasti genderových studií?

Mezi lidmi oblíbený i nenáviděný. Takový je Mezinárodní den žen, který si od jeho znovuzavedení v roce 2004 Češi připomínají každý rok na den 8. března. Rozhodli jsme se zjistit, co tento den znamená pro bojovnice za ženská práva. Jestli MDŽ slaví, a jak tento svátek vnímají, jsme se zeptali odbornic na genderová studia Kateřiny Liškové a Lucie Jarkovské z Masarykovy univerzity. Vyjádření jsme získali také od Soni Enenkelové z katedry sociologie na Masarykově univerzitě a od Evy Bartákové z organizace NESEHNUTÍ, která má boj za ženská práva jako jeden z hlavních bodů programu.

Adriana Javůrková | 08. 03. 2019 20:58

Slavnostní koncert Masarykovy univerzity přilákal davy lidí. Na své si přišli milovníci klasické hudby i filmoví nadšenci

Slavnostní koncert Masarykovy univerzity přilákal davy lidí. Na své si přišli milovníci klasické hudby i filmoví nadšenci

Studenti Masarykovy univerzity ve středu 6. března ukázali, že studium není jen o knížkách. V předvečer narození zakladatele univerzity Tomáše Gariggue Masaryka se v brněnském Besedním domě rozezněly tóny Symfonického orchestru a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity. První část koncertu patřila orchestru pod vedením dirigenta Martina Mazánka, který později doplnil sbor. Společně uvedli světovou premiéru skladby The Realy „Balto“, kterou zkomponoval sám dirigent. Druhá část koncertu si našla své příznivce zejména v mladších generacích. Diváci si mohli poslechnout světoznámé skladby Jamese Horna, které znají z filmů Avatar či Titanic. K průběhu koncertu se vyjádřili jedna z vystupujících Kateřina Andrysová a návštěvník Jan Slovák. 

Adriana Javůrková | 07. 03. 2019 07:06

Je to taková křupka, líčí své zážitky vítěz soutěže v pojídání prasečích oušek

Je to taková křupka, líčí své zážitky vítěz soutěže v pojídání prasečích oušek

Největší oslava uzeného a vína v České republice odstartovala v sobotu 2. března na hradě Veveří. Sedmý ročník uzenářsko-vinařské show lákal nejen na maso. Návštěvníci si mohli užít bohatý doprovodný program, včetně soutěže v pojídání prasečích oušek. K překvapení mnohých za soutěžní stůl usedly vedle třech zdatných mužů také dvě ženy. Vítězem se stal favorit Jaroslav Němec. Tři prasečí ouška spořádal za jednu minutu a jednu vteřinu. Se soutěžením v sobotu nekončí. Později odpoledne odjel na soutěž v pojídání knedlíků. K soutěži se vyjádřil také organizátor akce Pavel Pichler.

Adriana Javůrková | 02. 03. 2019 16:55