Detail autora


Adriana Javůrková


E-mail: 465534@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Tyhle filmy mohou měnit svět k lepšímu, říká návštěvník festivalu Jeden svět

Tyhle filmy mohou měnit svět k lepšímu, říká návštěvník festivalu Jeden svět

Slzy, smích i bouřlivý potlesk. To vše přinesl zahajovací večer mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech v Brně. Festival známý pod názvem Jeden svět odstartoval ve čtvrtek 21. března v kině Scala. Jako pilotní film pro letošní ročník vybrali organizátoři snímek Na jejích bedrech, který popisuje příběh bojovnice proti sexuálnímu násilí ve válce, které si sama prožila. Při příležitosti dvacátého výročí od doby, co festival do Brna zavítal poprvé, mají diváci možnost zhlédnout celkem padesát dokumentárních filmů. Podle čeho se filmy do Brna vybírají, nám prozradil organizátor festivalu Dan Petrucha.

Adriana Javůrková | 22. 03. 2019 17:07

Brňané mohou opět využívat Mahenovu knihovnu

Brňané mohou opět využívat Mahenovu knihovnu

Po osmi měsíční rekonstrukci otevřela knihovna Jiřího Mahena stejnojmenný památník v Masarykově čtvrti. První návštěvníci si mohli památník prohlédnout ve středu 14. března. Návštěvníci zde mohou obdivovat muzejní expozici, která připomíná odkaz života a díla Jiřího Mahena. Dříve obývací pokoj, jídelnu a kuchyň v přízemí vily nahradily po rekonstrukci půjčovny s krásnou i naučnou literaturou. Přízemí je rovněž nově obohaceno o dětskou čítárnu a půdní prostory knihovna zanechala pro konání kulturních akcí. V průběhu roku projde úpravou také zahrada, kterou budou moci návštěvníci využívat například k odpočinku. Náklady na rekonstrukci činily zhruba pět milionů korun. Další informace rádiu Stisk poskytla tisková mluvčí Jana Kuncová.

Adriana Javůrková | 14. 03. 2019 19:17

Kariérní den MENDELU láká i studenty Masarykovy univerzity

Kariérní den MENDELU láká i studenty Masarykovy univerzity

Naučit se psát motivační dopis, vyladit svůj životopis, nebo si sehnat stáž. To vše si mohli vyzkoušet návštěvníci pátého ročníku Kariérního dne MENDELU. Studenti a absolventi vysokoškolského studia si měli možnost ve středu 13. března na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity pohovořit se zástupci známých firem. Ucházet se o praxi a budoucí zaměstnání mohli studenti hned u padesáti firem, mezi nimiž byla i Komerční banka, IBM nebo CocaCola. Výstavu doplnili organizátoři doprovodným programem, kde se návštěvníci mohli dozvědět třeba jak správně si plánovat čas nebo jak na efektivní komunikaci s budoucím zaměstnavatelem. Do zákulisí Kariérního dne nám pomohla nahlédnout jeho koordinátorka Martina Miškelová.

Adriana Javůrková | 13. 03. 2019 22:47

Významný den nebo jen komunistický přežitek - jak vnímají Mezinárodní den žen odbornice z oblasti genderových studií?

Významný den nebo jen komunistický přežitek - jak vnímají Mezinárodní den žen odbornice z oblasti genderových studií?

Mezi lidmi oblíbený i nenáviděný. Takový je Mezinárodní den žen, který si od jeho znovuzavedení v roce 2004 Češi připomínají každý rok na den 8. března. Rozhodli jsme se zjistit, co tento den znamená pro bojovnice za ženská práva. Jestli MDŽ slaví, a jak tento svátek vnímají, jsme se zeptali odbornic na genderová studia Kateřiny Liškové a Lucie Jarkovské z Masarykovy univerzity. Vyjádření jsme získali také od Soni Enenkelové z katedry sociologie na Masarykově univerzitě a od Evy Bartákové z organizace NESEHNUTÍ, která má boj za ženská práva jako jeden z hlavních bodů programu.

Adriana Javůrková | 08. 03. 2019 20:58

Slavnostní koncert Masarykovy univerzity přilákal davy lidí. Na své si přišli milovníci klasické hudby i filmoví nadšenci

Slavnostní koncert Masarykovy univerzity přilákal davy lidí. Na své si přišli milovníci klasické hudby i filmoví nadšenci

Studenti Masarykovy univerzity ve středu 6. března ukázali, že studium není jen o knížkách. V předvečer narození zakladatele univerzity Tomáše Gariggue Masaryka se v brněnském Besedním domě rozezněly tóny Symfonického orchestru a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity. První část koncertu patřila orchestru pod vedením dirigenta Martina Mazánka, který později doplnil sbor. Společně uvedli světovou premiéru skladby The Realy „Balto“, kterou zkomponoval sám dirigent. Druhá část koncertu si našla své příznivce zejména v mladších generacích. Diváci si mohli poslechnout světoznámé skladby Jamese Horna, které znají z filmů Avatar či Titanic. K průběhu koncertu se vyjádřili jedna z vystupujících Kateřina Andrysová a návštěvník Jan Slovák. 

Adriana Javůrková | 07. 03. 2019 07:06

Je to taková křupka, líčí své zážitky vítěz soutěže v pojídání prasečích oušek

Je to taková křupka, líčí své zážitky vítěz soutěže v pojídání prasečích oušek

Největší oslava uzeného a vína v České republice odstartovala v sobotu 2. března na hradě Veveří. Sedmý ročník uzenářsko-vinařské show lákal nejen na maso. Návštěvníci si mohli užít bohatý doprovodný program, včetně soutěže v pojídání prasečích oušek. K překvapení mnohých za soutěžní stůl usedly vedle třech zdatných mužů také dvě ženy. Vítězem se stal favorit Jaroslav Němec. Tři prasečí ouška spořádal za jednu minutu a jednu vteřinu. Se soutěžením v sobotu nekončí. Později odpoledne odjel na soutěž v pojídání knedlíků. K soutěži se vyjádřil také organizátor akce Pavel Pichler.

Adriana Javůrková | 02. 03. 2019 16:55