Detail autora


Tereza Pospíšilová


E-mail: 460212@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Nový typ kontroly usnadňuje odhalování nepoctivých prodejců

Nový typ kontroly usnadňuje odhalování nepoctivých prodejců

S příchodem letní sezony začala Česká obchodní inspekce s kontrolami, které se od těch v zimní sezoně liší. Zatímco v zimě dohlíží ČOI především na ceny velkých obchodních řetězců, v létě přibývají na seznam inspekce například hudební festivaly a akce pod širým nebem. Díky České obchodní inspekci tak mají návštěvníci větší jistotu, že dostanou opravdu to, za co si zaplatili. Nový způsob kontroly, který pomáhá odhalovat více nepoctivých prodejců, vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Tereza Pospíšilová | 07. 05. 2018 00:22

Brněnský mamut oslavil devadesáté narozeniny

Brněnský mamut oslavil devadesáté narozeniny

V úterý dostali návštěvníci brněnského Pavilonu Anthropos možnost podívat se do útrob modelu mamuta, který pochází z roku 1962. Původní model však vznikl už v roce 1928 a za jeho stvořením stál známý badatel Karel Absolon. K mamutovi se nedochovala žádná dokumentace, a proto byl systém jeho konstrukce až donedávna záhadou. O tom, co útroby mamuta ukrývaly, mluví vedoucí Pavilonu Anthropos Petr Kostrhun.

Tereza Pospíšilová | 03. 05. 2018 13:52

Pro Světlušku se v brněnských Lužánkách rozsvítily stovky čelovek

Pro Světlušku se v brněnských Lužánkách rozsvítily stovky čelovek

Nočního běhu pro Světlušku, dobročinné akce Nadačního fondu Českého rozhlasu, se mohli lidé zúčastnit včera v brněnském parku Lužánky. Poprvé se běh konal v Praze, a to před sedmi lety. Letošní ročník nadační události je však specifický, jelikož se koná v pěti městech, a to v Plzni, Praze, Brně, Olomouci a Jihlavě. Účastníci si mohli na akci poslechnout skupinu Poetika nebo vyzkoušet masáž od nevidomých masérů. Noční běh pro Světlušku komentuje ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip.

Tereza Pospíšilová | 20. 04. 2018 23:15

Nejspolehlivější prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování

Nejspolehlivější prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění přenášené klíšťaty, jejichž výskyt díky vysokým teplotám posledních dní stále roste. Nemoc je nebezpečná především pro děti a pro seniory. Lidé mohou předcházet nákaze zvolením správného oblečení v podobě dlouhých kalhot a rukávů a použitím ochranného repelentu. Nespolehlivější prevencí proti klíšťové encefalitidě však stále zůstává očkování, o kterém mluví praktická lékařka Ivana Kolínková.

Tereza Pospíšilová | 18. 04. 2018 22:31

Na Brněnskou přehradu vypluly první lodě v nové plavební sezoně

Na Brněnskou přehradu vypluly první lodě v nové plavební sezoně

Na Brněnské přehradě včera odstartovala 72. plavební sezona. Začátek lodního provozu zahájilo slavnostní nastoupení všech devíti kapitánů brněnského dopravního podniku a proslov brněnského primátora Petra Vokřála a ředitele dopravního podniku Miloše Havránka. Poté následovala krátká vyhlídková plavba všech šesti lodí, která byla pro návštěvníky akce zdarma. Od půl dvanácté vyplouvaly lodě z Přístaviště Bystrc již podle jízdního řádu.

Tereza Pospíšilová | 15. 04. 2018 11:31

Záchranáři začnou využívat nový webový portál

Záchranáři začnou využívat nový webový portál

Webový portál pro záchranáře začne v Jihomoravském kraji fungovat letos na jaře. Díky němu bude mít záchranná služba k dispozici aktuální informace o všech volných lůžkách v nemocnicích na Jižní Moravě. Nabízí se to jako řešení dlouhodobého problému přeplněných nemocničních kapacit. Situaci, která v současné době panuje v nemocnicích v tomto kraji, komentuje mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Tereza Pospíšilová | 21. 03. 2018 20:34

Zájemci o genderová studia měli poslední možnost k podání přihlášky

Zájemci o genderová studia měli poslední možnost k podání přihlášky

Na genderová studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity se uchazeči mohli tento rok přihlásit naposledy. Množství zájemců o studium genderu totiž za poslední roky pokleslo, a tak se vedení fakulty rozhodlo tento obor zrušit. Přihlášky bylo možné podat do konce února. O tom, kolik jich bylo a zdali počet uchazečů oproti minulým rokům narostl, hovoří proděkan Fakulty sociálních studií Roman Chytílek.

Tereza Pospíšilová | 21. 03. 2018 10:36

Na prknech Provázku účinkují herci padesát let

Na prknech Provázku účinkují herci padesát let

Den Husy, akce brněnského Divadla Husa na provázku, bude oslavou k uplynutí padesáti let od jeho prvního představení. Ve čtvrtek 15. března se program oslav rozdělí mezi Dům umění, původní sídlo dramatického souboru a Dům pánů z Fanalu, kde se experimentální divadlo nachází v současné době. Součástí slavnostního dne bude i veřejné zasedání kulatého stolu, kde budou nejen divadelníci řešit postrádání uměleckého ředitele pro brněnský Provázek. Více o Dni Husy hovoří mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

Tereza Pospíšilová | 14. 03. 2018 22:33

V pořadí již 73. babybox bude v Blansku

V pořadí již 73. babybox bude v Blansku

Nový babybox bude v Blansku fungovat od 8. března díky záchranářům. Po neúspěšné domluvě s blanenskou nemocnicí se zakladatel babyboxů, Ludvík Hess, dohodl se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje. Babybox je na jižní Moravě k dispozici také v Brně, Vyškově, Hodoníně, Břeclavi a ve Znojmě. Jejich provoz se však od toho blanenského liší. To dále vysvětluje mluvčí jihomoravské záchranné služby, Michaela Bothová. 

Tereza Pospíšilová | 08. 03. 2018 00:09

V centru Brna se rozšíří síť veřejně dostupných toalet zdarma

V centru Brna se rozšíří síť veřejně dostupných toalet zdarma

Projekt FREE WC má podpořit podniky, které umožňují veřejnosti bezplatné využití svých toalet. Restaurace a jiná stravovací zařízení nacházející se ve středu města se mohou do projektu přihlásit od 23. března do 6. dubna. Celkem se do této výzvy může zapsat až 46 podniků. Důvod vzniku projektu dále vysvětluje mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Tereza Pospíšilová | 06. 03. 2018 21:31

Brno po letech rekonstruuje chátrající polikliniku

Brněnští pacienti se po desítkách let dočkají opravy polikliniky ve čtvrti Lesná. Rekonstrukce zahájena na konci roku 2017 se nyní dostává do druhé fáze. První etapa oprav byla věnována suterénu budovy, ale spolu s březnem začaly i práce na nadzemní části tohoto lékařského zařízení. O tom, jak bude rekonstrukce zasahovat do chodu polikliniky, hovoří místostarostka pro Brno-sever, Miriam Kolářová.

Tereza Pospíšilová | 05. 03. 2018 20:56