Detail autora


Viktorie Pokorná


E-mail: 452496@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Silvestrovské peripetie

Zase se nám přiblížil konec roku a s ním i tradiční silvestrovské oslavy, party, setkání, no říkejte si tomu, jak chcete. Nepochybuju o tom, že se alespoň devadesát procent z nás na nějaké takové slavící sešlosti ukáže a minimálně na další dvě bude pozván. Co ale doopravdy v toto zdánlivě magické datum 31. prosince slavíme? Stojí za to udělat velkou party, na které, přiznejme si to, bychom stejně radši nebyli, jen proto, abychom oslavili změnu data z 2016 na 2017?

Viktorie Pokorná | 20. 12. 2016 18:55

Bible bezodpadového životního stylu dorazila už i do Česka

Bible bezodpadového životního stylu dorazila už i do Česka

Pátek 2. prosince by mnoho ekologicky smýšlejících jedinců mohlo považovat za průlomový. V českém překladu totiž poprvé vyšla kniha Domácnost bez odpadu autorky Bey Johnsonové. Tato autorka se za dobu svého působení stala jakýmsi guru života bez odpadu, a již zmíněná kniha Domácnost bez odpadu (v originále Zero Waste Home) se od chvíle svého prvního vydání v angličtině považuje za dokonalý návod k tomu, jak naprosto minimalizovat produkci odpadu v domácnosti. Má ale obyčejný jedinec šanci všechna tato pravidla dodržet? 

Viktorie Pokorná | 19. 12. 2016 16:50

Fakulta sociálních studií hostila ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka

Ve čtvrtek 15. prosince měli studenti Fakulty sociálních studií příležitost zúčastnit se debaty s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem. Během besedy Zaorálek seznámil studenty například s tím, jak si vysvětluje prohlášení Angely Merkelové, že je dnešní politika vyšinutá, jak důležitý bude pro zahraniční politiku rok 2017, i co jsou podle něj v současnosti ve světě největší rizika. 

Viktorie Pokorná | 16. 12. 2016 15:53

Stisk doporučuje 7 knižních novinek, které si přát k Vánocům

Stisk doporučuje 7 knižních novinek, které si přát k Vánocům

Celý svět se bezhlavě vrhá do vánoční horečky. Pokud si také lámete hlavu nad tím, co svým blízkým letos nadělit pod stromeček, je tento článek určen právě vám. Protože redakce Stisku věří, že tím správným vánočním dárkem je bezpochyby kniha, rozhodli jsme se pro vás připravit 7 knižních novinek, které by vám před Vánocemi neměly uniknout.

Viktorie Pokorná | 06. 12. 2016 18:31

Pojďme udělat Vánoce zase veselé

Pojďme udělat Vánoce zase veselé

Vánoce, svátky klidu a míru. Ačkoliv je tato poučka stará snad jako lidstvo samo, poslední dobou již jaksi ztrácí svůj význam. Ke klasické vánoční pohodě se totiž většina z nás přiblíží až tak 28. prosince. V té době už za sebou máme boj o poslední kus ponožek (právě těch s Darth Vaderem, které si k Vánocům přál náš mladší bratr), ponocování spojené s balením dárků a dopékáním cukroví v hesle „jen abychom neměli méně druhů cukroví než vloni“, klasickou hádku na téma kapr vs. řízky i povinné návštěvy všech členů rodiny.

Viktorie Pokorná | 05. 12. 2016 13:50

Zástupci čtyř středoevropských zemí jednali v Brně o další spolupráci Politické rady CENTROPE

Zástupci čtyř středoevropských zemí jednali v Brně o další spolupráci Politické rady CENTROPE

Na výročním summitu Politické rady středoevropského regionu CENTROPE se ve středu 30. listopadu sešli zástupci České republiky, Slovenska, Rakouska a Maďarska, aby zhodnotili spolupráci regionů zapojených do rady za letošní rok. Dalším bodem programu jednání bylo také předání předsednictví Politické rady do rukou zástupců Maďarské župy Győr-Mošoň-Šoproň. 

Viktorie Pokorná | 30. 11. 2016 15:52

Ani s kvalitními hereckými výkony se Redutě na Mannův Kouzelný vrch vyšplhat nepodařilo

Ani s kvalitními hereckými výkony se Redutě na Mannův Kouzelný vrch vyšplhat nepodařilo

Snad každý, kdo si prošel maturitou z českého jazyka a literatury už někdy slyšel o Thomasi Mannovi. Jeho téměř osmisetstránkový román Kouzelný vrch je považován za zásadní filosofické dílo dvacátého století. V dramatickém zpracování tohoto díla, která je k vidění v divadle Reduta od konce října, se ale hercům k tomuto pomyslnému vrcholu tak úplně doputovat nepodařilo.  

Viktorie Pokorná | 22. 11. 2016 09:54

Pacientů nakažených infekční žloutenkou v Brně stále přibývá

Pacientů nakažených infekční žloutenkou v Brně stále přibývá

Epidemie infekční žloutenky stále ohrožuje obyvatele Jihomoravského kraje. Vyplývá to z dat, které dnes uveřejnila Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje. Ačkoliv pracovníci stanice očekávali s příchodem chladnějšího počasí i snížení počtu nakažených, opak je pravdou. Podle ředitelky protiepidemického odboru Renaty Ciupek může se začátkem Vánoc a s nimi spojenými svátečními trhy počet nemocných ještě stoupnout.

Viktorie Pokorná | 21. 11. 2016 12:21

Happening Přines Havla přilákal na Rožnovské náměstí desítky lidí

Happening Přines Havla přilákal na Rožnovské náměstí desítky lidí

Lidé po celé republice si ve čtvrtek 17. listopadu připomínali výročí Sametové revoluce. Ačkoliv hlavní vzpomínkové akce probíhaly na pražském Albertově či Václavském náměstí, i obyvatelé menších měst dokázali, že jim oslavy státního svátku nejsou lhostejné. Jednou z ukázek toho, jakým způsobem se dá uctít památka jedné z hlavních tváří Sametové revoluce, byl happening Přines Havla, který se uskutečnil na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Hlavní myšlenkou akce bylo nejen zavzpomínat na události ze 17. listopadu 1989, ale také si společně připomenout nedožité osmdesáté narozeniny prvního prezidenta České republiky Václava Havla. 

Viktorie Pokorná | 18. 11. 2016 10:56

Science centrum VIDA! otevřelo návštěvníkům novou expozici Klamárium

Science centrum VIDA! otevřelo návštěvníkům novou expozici Klamárium

Ve science centrum VIDA! se mohou návštěvníci nově těšit na svět optických klamů a iluzí, v úterý se zde totiž pro veřejnost otevřela nová část expozice s názvem Klamárium. Ta má za cíl pomocí optických klamů objasnit některé základní principy zrakového vnímání. Návštěvníci si tak na více jak 30 exponátech mohou vyzkoušet, jak naše oko vnímá perspektivu, jak vytvořit iluzi pohybu u zdánlivě nepohyblivého objektu či jak vytvořit iluzi prostoru na ploše.

Viktorie Pokorná | 08. 11. 2016 14:01

Slam se jednoduše nedá popsat, člověk ho musí sám zažít

Slam se jednoduše nedá popsat, člověk ho musí sám zažít

Slyšeli jste někdy o slam poetry? Pokud ne, tak asi žijete ve své vlastní bublině odříznutí od veškerého dění na sociálních sítích. V poslední době mám totiž pocit, jako by se s takovými akcemi, jak se říká, roztrhl pytel. Téměř pravidelně mě nějaký z mých facebookových přátel zval na událost, kde se takzvaní slameři při předvádění svých básnických schopností perou o přízeň publika. A já jsem si celou dobu říkala: „Jsem přeci nezávislá, nepůjdu s davem!“ (čti jako: „Už z principu nebudu fanouškem slam poetry, protože to je moc mainstream.“) Tohle trvalo až do minulého týdne, pak se ve mně něco zlomilo…

Viktorie Pokorná | 04. 11. 2016 15:14

Na světě je plno konspiračních teorií. Jejich zastánci ale často pravdu ani vidět nechtějí, říká odborník na Měsíc Pavel Gabzdyl

Na světě je plno konspiračních teorií. Jejich zastánci ale často pravdu ani vidět nechtějí, říká odborník na Měsíc Pavel Gabzdyl

Měsícem jsou lidé už po staletí fascinováni. Astronomie byla pro leckoho celoživotní vášeň a za pravdu o pozorování vesmíru byl nejeden vědec ochoten položit život. Ačkoliv se zdálo, že má společnost na začátku 20. století na práci důležitější věci, než pozorování měsíce, tzv. vesmírné závody mezi USA a tehdejším Sovětským svazem zvedly ze židle nejednoho člověka. Spolu s přistáním posádky Apolla 11 na Měsíci se vyrojilo také nepřeberné množství teorií o tom, že byla celá tato akce zfingována. A právě o projektu Apollo, ale také o tom, co jeho samotného na Měsíci přitahuje, se na přednášce s názvem Byli lidé na Měsíci? rozpovídal geolog a odborník na Měsíc Pavel Gabzdyl.  

Viktorie Pokorná | 03. 11. 2016 20:57

Potřeštěný i nostalgický, přesně takový je nový Fulghume

Potřeštěný i nostalgický, přesně takový je nový Fulghume

Jméno Roberta Fulghuma zná snad každý alespoň trochu literaturou políbený jedinec. Jeho knihy jsou milé, laskavé a velmi poutavé čtení, často okořeněné jakousi potřeštěností autora. Když jsem se dozvěděla o chystaném Poprasku v sýrové uličce, nemohla jsem se dočkat nové dávky pohody, kterou mi Fulghumova kniha přinese. A musím říct, že se všechna má očekávání naprosto naplnila. 

Viktorie Pokorná | 24. 10. 2016 12:47

Být či nebýt spolu?

Komponovaným večerem s názvem Být či nebýt spolu odstartoval ve čtvrtek v divadle Polárka čtyřdenní program zaměřený na téma inkluzního vzdělávání. Akci na podporu integrace dětí s handicapem zde zahájil divadelní soubor Aldente, ve kterém mimo jiné vystupují i herci s downovým syndromem. Čestným hostem večera byla také ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. 

Viktorie Pokorná | 22. 10. 2016 18:46

Výstava Půlstoletí s Cimrmanem nahlíží do života českého génia

Výstava Půlstoletí s Cimrmanem nahlíží do života českého génia

Divadlo Járy Cimrmana zahájilo 1. října svou jubilejní padesátou sezónu. Kromě slavnostních repríz divadelních her se mohou příznivci tohoto spolku těšit také na bohatý doprovodný program. Jeho součástí je i výstava, která mapuje jak život mistra samotného, tak historii divadelního souboru. Tato expozice je k vidění na hradě Špilberk od minulého pátku. 

Viktorie Pokorná | 19. 10. 2016 18:41