Detail autora


Veronika Vyskočilová


E-mail: 439688@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Předmětovou anketu studenti příliš nevyplňují

Předmětovou anketu studenti příliš nevyplňují

I letos mohou studenti hodnotit kvalitu výuky a vyučujících v celouniverzitní předmětové anketě. Právě výběr vyučujících u jednotlivých předmětů se letos zjednodušil. K vyplnění ankety motivuje zejména přístup k výsledkům všech předmětů v případě vyplnění dostatečného množství otázek. Podle časopisu Atrium na FSS vyplňuje předmětovou anketu pouze 25 % studentů. 

Veronika Vyskočilová | 18. 05. 2016 23:50

Děti se zrakovým postižením účinkují na vlastním festivalu

Děti se zrakovým postižením účinkují na vlastním festivalu

Již 27. ročník Tmavomodrého festivalu se koná v Brně od 12. května do 15. května. Účinkujícími netradičního hudebního festivalu jsou děti a mládež se zrakovým postižením. Hlavními pořadateli je Tyflocentrum Brno - společnost pomáhající lidem se zrakovým postižením, Turistické informační středisko a Středisko Teiresiás, které asistuje studentům se smyslovým či jiným potižením na Masarykově univerzitě. Během tří dnů v sále Břetislava Bakaly vystoupí dvě stě dvacet účinkujících. Nevidomý Ondřej Zelenka, který hraje na kytaru už šest let, vysvětluje, jak funguje Braillův notopis. 

Veronika Vyskočilová | 14. 05. 2016 22:11

Na asistenční služby v městské hromadné dopravě mají nárok i rodiče s dětmi

Na asistenční služby v městské hromadné dopravě mají nárok i rodiče s dětmi

Vybraným skupinám občanů poskytuje Dopravní podnik města bezplatné asistenční služby. Jedná se o pomoc při orientaci, vyhledání vhodných tras a pomoc při nastupování a vystupování. Tuto službu zavedl dopravní podnik v roce 2001 jako první v republice. Kromě pomoci při přepravě se mohou lidé setkat s asistenty při větších změnách v dopravě, jako jsou velké plánované výluky, kdy informují cestující o změnách a pomáhají jim s vyhledáním alternativní cesty. Kdo má na asistenční službu nárok, uvedla tisková mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová. 

Veronika Vyskočilová | 03. 05. 2016 22:34

V letním období hrozí nákazy z jídla

V letním období hrozí nákazy z jídla

V blížícím se letním období si musíme dávat velký pozor na to, co jíme. Nevhodné potraviny mohou způsobit závažné zdravotní problémy, nejčastěji se vyskytují průjmy a zvracení. Nejnáchylnější skupinou obyvatel jsou malé děti a senioři. Následkem průjmů a zvracení je dehydratace, která může v těle způsobit závažné termodynamické výkyvy, selhávání krevního oběhu a ledvin. Zejména starším lidem může takové onemocnění způsobit až smrt. Podle hygieničky Jany Laštovičkové se dá riziku nákazy vyhnout, pokud lidé budou dodržovat určité zásady a pravidla. 

Veronika Vyskočilová | 30. 04. 2016 16:19

Mezinárodní den svobody tisku: Česká republika si pohoršila

Mezinárodní den svobody tisku: Česká republika si pohoršila

Mezinárodní den svobody tisku připadá na dvacátého dubna. Vyhlásila ho poprvé v roce 1991 organizace Reportéři bez hranic, která hájí svobodu tisku, médií a novinářů po celém světě. Ta také každoročně hodnotí svobodu tisku v jednotlivých státech. Česká republika si proti loňskému roku pohoršila o osm příček, propadla se tak na jednadvacáté místo. Na prvním místě se umístilo Finsko, na opačném konči žebříčku pak Eritrea. Ke svobodě tisku a cenzuře v českých médiích se vyjádřil sociolog Jakub Macek z katedry mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Veronika Vyskočilová | 20. 04. 2016 22:26

Pacienti často nejsou informováni o své léčbě

Pacienti často nejsou informováni o své léčbě

Pacienti v nemocnicích mají svá práva, která však lékaři v nemocnicích někdy porušují. V souladu s etickým kodexem, schváleným Centrální etickou komisí Ministerstva zdravotnictví, mají lékaři a zdravotnická zařízení povinnost tato práva dodržovat. Pacienti mají zaručenou možnost každodenní návštěvy rodiny či přátel, musejí být plně informováni o plánovaném zákroku či způsobu léčby a mají také právo léčbu odmítnout. Právě nedodržování vědomého informovaného souhlasu je největším problém v českých nemocnicích, jak uvedl právník projektu Férová nemocnice Matěj Stříteský. 

Veronika Vyskočilová | 19. 04. 2016 23:20

Za dopisy a pohledy si připlatíme

Za dopisy a pohledy si připlatíme

Nový ceník České pošty platný od 1. května letošního roku počítá se zdražením listovních zásilek. Tato změna se dotkne obyčejných psaní, za která od května zaplatíme místo třinácti, šestnáct korun, i doporučených psaní, které bude po zvyšování cen stát třicet osm korun. Pošta se hájí tím, že pokud by nezdražila, mohlo by to ohrozit stávající rozsah a kvalitu služeb. 

Veronika Vyskočilová | 18. 04. 2016 20:26

Blíží se termín podání daňového přiznání, finanční úřady se připravují na nápor

Blíží se termín podání daňového přiznání, finanční úřady se připravují na nápor

Pracovní doba finančních úřadů se v souvislosti s blížícím se termínem podání daňového přiznání prodlužuje. Až do prvního dubna budou pobočky otevřeny od osmi do osmnácti hodin. Lidé tedy mají více času na podání daňových přiznání. Bez sankcí je však možné podávat přiznání ještě pět pracovních dní po tomto termínu. O dalších možnostech podání daňového přiznání řekl více mluvčí jihomoravského finančního úřadu David Stančík. 

Veronika Vyskočilová | 23. 03. 2016 00:35

Začíná sezóna na mimobrněnských památkách Technického muzea Brno

Od dubna se mohou návštěvníci těšit na znovuotevřené technické památky. Přístupné budou až do konce října. Do poloviny září bude na jednotlivých památkách probíhat také doprovodný program. Jeho hlavním bodem je spuštění kompletní technické expozice. Za běžného provozu je v chodu pouze několik vybraných exponátů. Co nového mohou letos turisté vidět uvedl vedoucí oddělení dokumentace vědy a techniky Petr Nekuža.

Veronika Vyskočilová | 21. 03. 2016 23:06

Pozvánka: Výstava prací Andyho Warhola na Špilberku

Pozvánka: Výstava prací Andyho Warhola na Špilberku

Díla Andyho Warhola mohou návštěvníci vidět v jižním křídle hradu Špilberk, kde se koná výstava V hloubi mé zahrady, a to až do neděle 1. května. Na výstavě jsou k vidění díla slavného pop-artového umělce z období padesátých až osmdesátých let. Součástí výstavy je také grafická dílna, kde si mohou lidé vyzkoušet vybarvit warholovské omalovánky, sestavit si vlastní portrét Marilyn Monroe a mnoho dalšího. Více o výstavě sdělil tiskový mluvčí muzea města Brna Michael Kalábek. 

Veronika Vyskočilová | 19. 03. 2016 15:14

Aliance žen s rakovinou prsu představila výstavu obrazů

Aliance žen s rakovinou prsu představila výstavu obrazů

V Masarykově onkologickém ústavu v Brně se konala výstava obrazů, které namalovaly pacientky z Aliance žen s rakovinou prsu při podzimním setkání v roce 2015. Výstava byla součástí celodenního programu, který se konal příznačně na Mezinárodní den žen 8. března. Návštěvníci se mohli zúčastnit odborných seminářů a přednášek. Pořadatelem akce byla Aliance žen s rakovinou prsu spolu s Masarykovým onkologickým ústavem. O alianci více sdělila zástupkyně ředitelky a koordinátorka programů Naďa Bíla.

Veronika Vyskočilová | 08. 03. 2016 22:56

Betlémští Doltoni ve finále porazili loňské mistry ze Sádku

Betlémští Doltoni ve finále porazili loňské mistry ze Sádku

Finálový zápas Městské hokejové ligy, který se konal v sobotu v Poličce, vyhrál tým Betléma se skóre 3:2. I když Sádečtí byli v průběžném pořadí ligy první a z posledních pěti vzájemných zápasů vyšli vítězně, na Doltony tentokrát nestačili. Fanoušci zaplnili celý stadion a hlasitě podporovali svoje týmy. I když měli Sádečtí hlasovou převahu, jejich týmu to k vítězství nepomohlo. K zápasu se vyjádřil jeden z fanoušků Petr Harašta. 

Veronika Vyskočilová | 07. 03. 2016 17:41

Science cetrum Vida! uspořádalo akci, na kterou mají děti vstup zakázán

Science cetrum Vida! uspořádalo akci, na kterou mají děti vstup zakázán

V brněnském science centru Vida!  se ve čtvrtek večer konal večírek pro dospělé, který přilákal zhruba šest set lidí. Tématem akce Vida! After Dark byla energie, která se prolínala celým večerem. Návštěvníci si mohli sami vyzkoušet mnoho exponátů, jež jim přiblížily přírodní síly, elektrickou ale i lidskou energii, a pomohly jim osvětlit různé fyzikální jevy. Více sdělila tisková mluvčí centra Hana Laudátová. 

Veronika Vyskočilová | 04. 03. 2016 22:15