Detail autora


Gabriela Ostárková


E-mail: 438126@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Nikoho nenutíme, každý se musí rozhodnout, co je správné, říkají Svědkové Jehovovi

Nikoho nenutíme, každý se musí rozhodnout, co je správné, říkají Svědkové Jehovovi

Členové církve Svědků Jehovových stojí každý den na náměstí Svobody i na jiných místech v Brně a nabízí zájemcům informace o jejich víře. Střídají se po dvojicích nebo trojicích, jejich služba začíná v devět hodin ráno a končí v devět hodin večer. Nikdy se nestane, že by u stojanu s brožurkami, přeloženými do několika jazyků, nikdo nestál. 

Gabriela Ostárková | 17. 05. 2016 22:09

Herci z fakulty informatiky představí hru Oněgin byl Rusák

Herci z fakulty informatiky představí hru Oněgin byl Rusák

Amatérský divadelní spolek Fakulty informatiky Masarykovy univerzity uvede příští středu v kině Scala premiéru svého představení Oněgin byl Rusák. Komedii s tragickými prvky, která volně navazuje na bestseller Hrdý Budžes, herci připravovali od začátku jarního semestru. Kromě premiéry budou moct diváci představení zhlédnout ještě 18. května. Více o tématu divadelní hry řekl jeden ze členů divadla Vojtěch Žák.

Gabriela Ostárková | 04. 05. 2016 17:01

Vandalství v Brně ubývá, škody na dopravních prostředcích jsou však stálé vysoké

Vandalství v Brně ubývá, škody na dopravních prostředcích jsou však stálé vysoké

Podle informací městské policie případy sprejerství a vandalismu v Brně ubývají. Za rok 2015 policie zadržela sedm a dvacet pachatelů u dvaceti případů, což je podstatně méně než v minulých letech. Pokles si strážníci vysvětlují větším počtem legálních sprejerských ploch i množstvím nově instalovaných kamer. Například podchod pod hlavním nádražím, který byl dlouhou dobu oblíbeným cílem vandalů, je teď nepřetržitě sledován policejním dohledovým centrem. Na některých místech se ale vandalismu předcházet nedaří. Více o problému řekl tiskový mluvčí městské policie Pavel Šoba.

Gabriela Ostárková | 03. 05. 2016 13:26

Dívek v technických oborech je stále málo, Girls day se to snaží změnit

Dívek v technických oborech je stále málo, Girls day se to snaží změnit

Některé vědecké a technické obory jsou stále vnímány jako čistě mužské profese. Organizátoři Girls day se to rozhodli změnit a na jeden den pro dívky otevřeli brány technických univerzit, firem a výzkumných center. Dívky čekaly série přednášek a interaktivních workshopů. Do projektu se zapojila i Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Jak to na faktultě vypadá, se přišla podívat středoškolská studentka IT Aneta Dufková.

Gabriela Ostárková | 29. 04. 2016 21:50

Czechia? Pro některé dobrý nápad, pro jiné zbytečnost

Czechia? Pro některé dobrý nápad, pro jiné zbytečnost

Czechia, tak zní nový název České republiky, který čeká na schválení vládou. Poté má být připsán do databáze OSN, jako jediný správný anglický překlad slova Česko. Nový název by se měl používat například při označení země původu. Místo made in Czech republic, bychom tak již brzy mohli na výrobcích číst made in Czechia. Diskutuje se také o použití názvu na sportovních dresích. Nejedná se však o změnu oficiálního jména Česká republika (Czech republic) ale pouze o jeho kratší alternativu. Jestli se lidem nový název zamlouvá, a zda ho vůbec považují za potřebný, se zeptala Gabriela Ostárková.

Gabriela Ostárková | 20. 04. 2016 22:51

Pacienti po léčbě rakoviny se můžou potýkat s problémy sexuality. Je potřeba je řešit

Pacienti po léčbě rakoviny se můžou potýkat s problémy sexuality. Je potřeba je řešit

Po úspěšné onkologické léčbě se pacienti vracejí do běžného života. Na jejich partnerský život a sexualitu se však často zapomíná. Lékaři se na tuto oblast většinou ani neptají, problémy tak nejsou diagnostikovány a následně řešeny. Během onemocnění přitom může dojít ke změnám sexuálního chování. Ženy trápí ztráta chuti k sexu, muže většinou poruchy erekce, což může vážně narušit partnerské soužití. Konkrétně při léčbě karcinomu prostaty postihuje ztráta erekce až 90 procent mužů. S žádostí o pomoc se mohou lidé obrátit na Ambulanci onkologické sexuologie ve Fakultní nemocnici Brno. 

Gabriela Ostárková | 19. 04. 2016 18:07

Stomatologové si stěžují na špatnou dětskou zubní hygienu

Stomatologové si stěžují na špatnou dětskou zubní hygienu

Zubní lékaři se shodují, že mnozí rodiče nedbají o chrup svých potomků. Děti mají mléčné zuby často zkažené, mnohdy nechodí ani na pravidelné zubní prohlídky. Přitom pojišťovny hradí preventivní prohlídku jak dospělým, tak dětem dvakrát ročně. Péče o dětskou zubní hygienu je však podle stomatologů něco, co by se určitě nemělo podceňovat.

Gabriela Ostárková | 17. 04. 2016 17:11

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER přivítá divadelníky z různých koutů světa

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER přivítá divadelníky z různých koutů světa

Již 26. ročník mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ neboli ENCOUNTER začíná v úterý 12. dubna a potrvá pět dní. Jako každoročně ho organizují studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Tématem tohoto ročníku jsou Nová znamení a úhly pohledu. Ty by měli přinést divadelníci z jedenácti různých zemí světa. Letos ENCOUNTER přivítá divadelní školy například z Francie, Ruska, Bulharska, Skotska nebo třeba z Tajwanu. Více o festivalu prozradila jedna z organizátorek Frederika Halfarová.

Gabriela Ostárková | 06. 04. 2016 17:37

I spodní prádlo má svůj mezinárodní svátek

I spodní prádlo má svůj mezinárodní svátek

Lidé ve Spojených státech nebo třeba v Brazílii každoročně 3. dubna oslavují mezinárodní den spodního prádla pořádáním pochodů pouze ve zmíněných částech oblečení. Důvod, proč byl spodnímu prádlu přidělen vlastní svátek, není úplně známý. Pravděpodobně se ale jednalo o komerční záměr amerického prodejce spodního prádla Freshpair. V roce 2003 uspořádal v New Yorku pochod ve spodním prádle poprvé, zúčastnilo se ho přes osm set lidí. Do Česka se tento svátek zatím nepodařilo rozšířit a dostat ho do širokého povědomí veřejnosti, a pochod ve spodním prádle se tak zatím nikde v republice nekoná. Pro případné nadšence tak zbývá pouze možnost uspořádat si ho doma soukromě. Co si pro tuto příležitost pořídit, co je trendy a co už se dávno nenosí, prozradila prodejkyně brněnského obchodu se spodním prádlem Lucia Macháčková.

Gabriela Ostárková | 02. 04. 2016 22:57

Brno se rozzáří modrou na podporu autistů

Brno se rozzáří modrou na podporu autistů

Mezinárodní den porozumění autismu připadá každoročně na 2. dubna. I letos se Brno připojí k celosvětové kampani „Light it up blue“ a její české odnoži nazvané Česko svítí modře. O půl osmé večer modře zazáří fontána před Janáčkovým divadlem, nasvícený bude také obelisk v Denisových sadech a přední část Mahenova divadla. Celá kampaň je postavena na modré barvě proto, že je mezinárodním symbolem komunikace. Právě komunikace činí autistům problém. Dalším úskalím je horší navazování sociálních vztahů a rozpoznávání emocí druhých lidí. Třetím hlavním projevem je repetetivní neboli opakované chování. Mnoho lidí proto autistickému chování nerozumí, a ve společnosti tak vzniká množství předsudků.

Gabriela Ostárková | 02. 04. 2016 12:18

Improvizační zápasy se v Brně těší oblibě diváků

Improvizační zápasy se v Brně těší oblibě diváků

Nic není dopředu nacvičeno, herci vytváří představení až sami na místě. Na tom jsou založeny zápasy v improvizaci. Dva týmy herců z různých divadelních souborů se utkávají v několika disciplínách a přitom se snaží zadané téma a úkol uchopit co možná nejkreativněji. Zápas odpískává divadelní rozhodčí, který dohlíží také na to, jestli herci dodržují pravidla. V Brně se koná alespoň jeden improvizační zápas za měsíc a sály se daří plnit diváky. Ti mají šanci se kromě pouhého sledování i přímo zapojit do představení.

Gabriela Ostárková | 01. 04. 2016 21:59

Účastníci městské hry Mafie se po Brně snaží ulovit své oběti

Účastníci městské hry Mafie se po Brně snaží ulovit své oběti

Vypátrat podle indicií svou oběť a zároveň se nenechat zabít. O to se v Brně už od středy 16. března snaží třiasedmdesát lidí, kteří se zapojili do městské hry Mafie. Hra je samozřejmě pouze recesí, účastníci se zabíjejí i brání pouhým symbolickým dotekem bílé rukavice. Úkolem účastníků je hru pokud možno, co nejvíce prožít a zhostit se své role mafiána co nejvěrněji. Informace sloužící k nalezení oběti se hráč může dozvědět z internetového fóra, kde účastníci diskutují nebo z karty oběti, kterou každý hráč obdržel na začátku. Jednu z karet získal i letošní účastník Mafie Adam Valovič.

Gabriela Ostárková | 23. 03. 2016 18:50

Týden výtvarné kultury ukázal lidem streetartové umění v ulicích Brna

Týden výtvarné kultury ukázal lidem streetartové umění v ulicích Brna

Nápis B jako Brno na Petrově, podpis Václava Klause v uličce Václava Havla nebo třeba nápis „Máš boží účes“ v Běhounské ulici. O těchto a dalších podobných dílech ve veřejném prostoru se mohli návštěvníci dozvědět více v úterý 15. března díky komentované prohlídce.

Procházka trvající zhruba hodinu měla za účel lidi upozornit na umění, které se neskrývá jen v galeriích a přiblížit obecně problematiku streetartu. Účastníci se měli šanci zamyslet nad tím, co je ještě umění a co už ne a také nad tím, kdo má právo do veřejného prostoru zasahovat, případně streetart přetřít nebo jinak odstranit. Akci uspořádal Týden výtvarné kultury, prohlídkou provázela Katarína Belejová.

Gabriela Ostárková | 18. 03. 2016 11:20