Detail autora


Aneta Rybová


E-mail: 428863@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Maturanti mají za sebou první část zkoušky dospělosti

Maturanti mají za sebou první část zkoušky dospělosti

Od pondělí až do dnes se na středních školách konala státní část maturitních zkoušek. Studenti museli zvládnout zkoušku z češtiny, která se skládala z didaktického testu a slohové práce, a také matematiku nebo cizí jazyk. Zadání testů lze již teď najít volně na internetu. Jak byla maturita náročná popisuje studentka z brněnského Gymnázia Vídeňská, Nikola Rybová.

Aneta Rybová | 05. 05. 2016 13:13

I dobrovolní hasiči mají své povinnosti

I dobrovolní hasiči mají své povinnosti

Dnes slavíme mezinárodní den hasičů. V České republice je kromě vyškolených profesionálů také velké množství hasičů dobrovolníků, kteří jsou součástí záchranných sborů v jednotlivých obcích. Narozdíl od profesionálů nepodstupují povinný půlroční výcvik. V případě požáru v okolí své obce musí zasáhnout. Pro tyto případy drží 24 hodinové služby, avšak narozdíl od hasičů z povolání, je nemusí trávit na hasičské zbrojnici. Jak je to s dopravními nehodami řekl velitel SDH Jiříkovice, Lukáš Dvořáček.

Aneta Rybová | 04. 05. 2016 17:33

Anorexie ani bulimie nemusí být na první pohled znatelná

Anorexie ani bulimie nemusí být na první pohled znatelná

Mentální anorexie a mentální bulimie jsou závažné poruchy příjmu potravy, které mohou končit smrtí. Proto je potřeba je včas zaznament a začít léčit. Příznaky se často podceňují a někdy nemusí být na první pohled znatelné. Tématem se v pondělí zabývali studenti, kteří se zúčastnili besedy o poruchách příjmu potravy na Fakultě sociálních studií. Jedna z dvojice přednášejících, Jana Sladká Ševčíková, je zároveň zakladatelkou a ředitelkou Centra Anabell, které se už 14 let snaží pomáhat právě lidem s těmito problémy. Více prozradila v krátkém rozhovoru.

Aneta Rybová | 04. 05. 2016 07:13

Domácí chléb jako trend současnosti

Domácí chléb jako trend současnosti

Pečení domácího chleba se stává v dnešní době velkým trendem, který si může dopřát téměř každý. Jednoduchou variantou je zakoupení předem připraveného těsta v supermarketu a použití domácí pekárny. Oblíbenější však je výroba vlastního kvásku, který vydrží až několik let a těsto z něj neobsahuje žádné přidané chemické látky. Více řekla studentka Hana Poledníková a programátor Štěpán Cenek.

Aneta Rybová | 18. 04. 2016 22:13

Ředitel brněnského dopravního podniku oznámil začátek plavební sezóny

Ředitel brněnského dopravního podniku oznámil začátek plavební sezóny

Vedoucí lodní dopravy zahájili v sobotu na brněnské přehradě již 70. ročník plavební sezóny. Po úvodním ceremoniálu, součástí kterého byla i přehrávka originální znělky Jaromíra Hniličky v podání člena brněnské filharmonie, se mohli návštěvníci zúčastnit krátké projížďky zdarma na jedné z připravených lodí. Součástí akce bylo i spuštění lodi Brno na vodní hladinu. Jaké novinky dopravní podnik na přehradě chystá v tomto roce, řekl jeho ředitel, Miloš Havránek.

Aneta Rybová | 17. 04. 2016 17:14

Brněnský maturant zvítězil na mezinárodní vědecké soutěži v Číně

Brněnský maturant zvítězil na mezinárodní vědecké soutěži v Číně

Maturant brněnské chemické střední školy, Marek Feith, zvítězil minulý týden na mezinárodní vědecké soutěži v čínském Pekingu. Devatenáctiletý student se svým projektem nejprve prošel několika tuzemskými koly Středoškolské odborné činnosti, takzvané SOČky, a díky velkému úspěchu byl nominován do jedné ze tří nejprestižnějších vědeckých soutěží pro mladé studenty.

Aneta Rybová | 06. 04. 2016 08:30

Krávy krmené mořskými řasami produkují lepší mléko

Krávy krmené mořskými řasami produkují lepší mléko

Novou formou minerálního krmiva pro dobytek je moučka z mořských řas, která je zdraví prospěšná nejen zvířatům, ale také lidem. Má analgetické a protizánětlivé účinky, a také velmi pozitivně ovlivňuje kvalitu mléka a masa. Řasa má v praktickém životě pro dobytek stejnou funkci, jako když si člověk vezme aspirin na snížení teploty a zmírnění bolestí. Moučku z mořských řas vyrábí v Česku například firma Trewit, která svůj produkt prezentovala na veltrhu Animal Vetex v Brně. Jaký význam má pro člověka, nám řekl zootechnik Miroslav Duda.

Aneta Rybová | 05. 04. 2016 22:30

Domácí divadlo Libuše Šafránkové uvedlo novou hru

Domácí divadlo Libuše Šafránkové uvedlo novou hru

Šlapanické ochotnické divadlo má za sebou po šestileté pauze další úspěšnou premiéru. Na jevišti, na kterém si svá první představení zahrála i jedna z nejlepších českých hereček, Libuše Šafránková, o víkendu propukla Dívčí válka v podání domácích amatérských herců. Režie komedie Františka Ringo Čecha se ujala Hana Krčmová.

Aneta Rybová | 03. 04. 2016 22:28

Brňané nedbají silničních pravidel a přechází na červenou.

V Brně poslední dobou přibývá chodců sražených na přechodech. Podle policie si za to však zhruba polovina z nich může sama, a proto si v minulém týdnu posvítila na ty, kteří přechází na červenou. Hříšníků napočítala téměř dvě stě. Více řekl policista Pavel Šváb.

Aneta Rybová | 23. 03. 2016 20:52

Amatérská divadla dávají přednost dospělému divákovi. Existují i výjimky

Amatérská divadla dávají přednost dospělému divákovi. Existují i výjimky

V neděli jsme oslavili světový den divadla pro děti a mládež. Většina divadelních ochotnických spolků však stále dává přednost třeskutým komediím před pohádkou pro dětské publikum. Důvodem, podle amatérského herce Ondřeje Buchty, může být to, že dospělý herec dospělému divákovi lépe rozumí. Sám Ondřej hraje a režíruje v ochotnickém divadle Stodola, které má nyní za sebou 40 repríz pohádky Princové jsou na draka a právě připravuje další.

Aneta Rybová | 23. 03. 2016 10:00

Na brněnském výstavišti představili nové brýlové čočky. Zajistí větší bezpečnost při řízení.

Na brněnském výstavišti představili nové brýlové čočky. Zajistí větší bezpečnost při řízení.

Na brněnském výstavišti proběhl o tomto víkendu Mezinárodní veletrh OPTA 2016. Tato prezentace produktů oční optiky, optometrie a oftamologie slouží také k představení nových technologií, které vědci jednotlivých firem vyvinuli. Jednou z novinek jsou brýlové čočky DriveSafe německé firmy Zeiss, která za tuto technologii dostala cenu pro nejlepší exponát veletrhu, TOP OPTA 2016. V čem se liší jejich použití při jízdě autem oproti normální brýlím, nám řekla optička Tereza Dvořáčková.

Aneta Rybová | 20. 03. 2016 21:15