Detail autora


Jakub Jetmar


E-mail: 427213@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Online kurzy světových univerzit si může zkusit každý

Současným fenoménem v oblasti vzdělávání jsou tzv. Massive Online Open Courses neboli MOOC. Univerzity z celého světa na specializovaných platformách nabízejí své kurzy v upravené online interaktivní podobě. Zájemci se musí pouze registrovat a zdarma pak mohou splnit kurz třeba makroekonomie Univerzity v Melbourne. Povědomí o této možnosti přitom stále není veliké.

Jakub Jetmar | 16. 05. 2015 20:11

V Rumunsku oživovali vztah ke kultuře divadlem

V Rumunsku oživovali vztah ke kultuře divadlem

Divadelní festival Apollo, to jsou tři dny plné mezinárodního studentského divadla v srdci rumunské Alby Iulii. Letošního druhého ročníku se kromě českého a rumunských souborů zúčastnili také mladí lidé z Maďarska, Bulharska a Litvy. Organizátoři z řad místního divadelního souboru Skepsis chtěli festivalem oživit krásné, ale ospalé město a u mladých lidí probudit zájem o kulturu. Myšlenku festivalu objasňuje mimo jiné hlavní organizátor Viore Cioflica.

Jakub Jetmar | 29. 04. 2015 18:30

Trolling je starý fenomén s novou aurou

Trolling je starý fenomén s novou aurou

Internetovým fenoménem posledních let je bezpochyby trolling ve všech svých formách. Odborník na nová média Jakub Macek přitom upozorňuje, že podobná forma humoru tu byla vždy, jen se jí neříkalo trolling. V současné době má podle něho navíc auru něčeho aktuálního.

Jakub Jetmar | 31. 03. 2015 17:13

Vodáci po celé republice zahajovali sezónu

Vodáci po celé republice zahajovali sezónu

Stovky vodáků tento víkend pomyslně odemykaly české řeky. Typickým „ahój“ se zdravili nadšenci na Lužnici, Odře, Divoké Orlici nebo Chrudimce. A právě sjíždění Chrudimky bylo pro vodáky speciální příležitostí, protože úsek pod přehradou Seč je sjízdný jen dvakrát do roka. Hlavní organizátor František Zvěřina říká, že většina vody z přehrady totiž jinak putuje trubkou do vodní elektrárny.

Jakub Jetmar | 29. 03. 2015 16:23

V Jihlavě se po čtrnácté sešla studentská divadla

V Jihlavě se po čtrnácté sešla studentská divadla

Jihlavské divadlo DIOD hostilo již čtrnáctý ročník festivalu studentských divadel JID. Během třídenního festivalu se představilo celkem dvanáct více či méně amatérských divadelních souborů. Největší úspěch pak slavilo uskupení Ušní mázek, které získalo cenu diváků i poroty. Jednu z vedoucích pořadatelek Alenu Mikulíkovou potěšil zejména zájem studentů pomoci s přípravou festivalu. 

Jakub Jetmar | 16. 03. 2015 08:25

Vyšel netradiční průvodce místy spojenými se stalinismem

Vyšel netradiční průvodce místy spojenými se stalinismem

Po úspěšné knize Brno nacistické přicházejí historici Michal Konečný a Alexandr Brummer s pokračováním nazvaným Brno stalinistické. Kniha, která vyšla letos v únoru, je opět průvodcem místy spojenými s totalitním režimem. Tentokrát v období mezi lety 1948 až 1953. Ač stojí obě ideologie vzájemně v opozici, jsou spojeny s podobnými místy, jak potvrzuje jeden z autorů Michal Konečný.

Jakub Jetmar | 03. 03. 2015 14:08

V Naproti se kalí pravý absinthe

V Naproti se kalí pravý absinthe

Žádný strach, kalení v tomto případě neznamená žádné nezřízené pití. Kalením je míněn tzv. louche efekt, který nastává při pomalém kapání ledové vody do sklenky s absinthem. To jen zlomek toho, co mi vyprávěl Vašek Seidl, který je jedním ze zakladatelů absinthového baru Naproti, který najdete na ulici Jana Uhra. Vašek v roli průvodce těžce přátelským místem zastoupil své další tři kamarády, se kterými bar, který nemá v Brně obdoby,  zakládali. Jejich cílem je zvyšovat povědomí o bájném nápoji, který je opředen spoustou mýtů. A to se jim skutečně daří. Ostatně ještě aby ne, když o něm dokážou s láskou vyprávět celý večer.

Jakub Jetmar | 15. 12. 2014 10:07